Jak już wielokrotnie podkreślałem w licznych artykułach, Ultimaker  to swoisty ewenement – nie tylko wśród producentów drukarek 3D, lecz producentów urządzeń w ogóle. Firma od samego początku istnienia kładła duży nacisk na współpracę ze społecznością druku 3D, udostępniając swoje projekty w ramach ruchu open-source i namawiając użytkowników do ich samodzielnego ulepszania i modyfikowania. Dlatego projekty każdej drukarki 3D firmy są ogólnodostępne i każdy kto się na tym choć trochę zna, może z powodzeniem złożyć własnego Ultimakera od podstaw. Jeśli przy okazji wymyśli coś ciekawego i innowacyjnego – oraz zechce podzielić się tym z resztą osób, Ultimaker z pewnością mu to umożliwi.

Najnowszym przykładem tego typu jest projekt pewnego użytkownika Ultimakera o nazwisku Olsson, który opracował prosty system wymiennych głowic drukujących, rozwiązujący problem zapychania się głowicy drukarki 3D filamentem. Problem z zapychającą się głowicą drukującą jest tak stary jak niskobudżetowe drukarki 3D drukujące w technologii FDM. Użytkownicy drukarek 3D korzystają zwykle z dwóch najpopularniejszych materiałów PLA i ABS. Posiadają one różne właściwości fizyczne, lecz to co jest kluczowe z punktu widzenia użytkownika to różne temperatury drukowania.

PLA drukuje się w temperaturze ok. 200°C a ABS 240°C. Gdy zmienia się materiały, w głowicy drukującej mogą pozostać resztki wcześniejszego materiału. W przypadku PLA to nie problem – wyższa temperatura stosowana przy ABS po prostu roztopi je i przepuści przez głowicę. W drugą stronę nie jest to już takie oczywiste. Drukując w temperaturach 190-210°C może się zdarzyć, iż resztki ABS nie roztopią się i w konsekwencji zapchają głowicę, co nie tylko opóźni pracę, lecz będzie wymagać żmudnej procedury rozkręcania głowicy i czyszczenia jej np. w acetonie.

Olsson Block 05

Rozwiązanie o nazwie Olsson Block to nic innego jak zestaw głowic drukujących o różnych średnicach, które zostało zaprojektowane w taki sposób aby ich wymiana nie przysparzała poważniejszych problemów użytkownikowi. Ultimaker wypuścił aż cztery głowice o średnicach:

  • 0.25 mm,
  • 0.40 mm,
  • 0.60 mm,
  • 0.80 mm.

Olsson Block 01

Najmniejsza głowica pozwala na drukowanie bardzo precyzyjnych wydruków wymagających dużej dokładności, z kolei największa pozwala na bardzo szybkie drukowanie dużych obiektów, gdzie dokładność ma mniejsze znaczenie (np. duże elementy stanowiące fragmenty obudowy urządzenia).

Olsson Block 02

Od teraz do końca listopada, każda zakupiona drukarka 3D Ultimaker 2 i Ultimaker 2 Extended będzie domyślnie wyposażona w darmowy zestaw Olsson Block. Wpisuje się to idealnie we wspominaną na wstępie politykę firmy, która zachęca i motywuje użytkowników tych drukarek 3D do wzięcia udziału w rozwoju tej marki pod względem technologicznym.

Olsson Block 03

W ramach promocji – get3D, czołowy polski dystrybutor drukarek 3D i filamentów, oraz pierwszy, oficjalny dystrybutor Ultimakera w Polsce, będzie dodatkowo dodawał do każdej zakupionej drukarki 3D Ultimaker 2 i Ultimaker 2 Extended gratisową rolkę dowolnego filamentu PLA z oferty innej renomowanej holenderskiej firmy – colorFabb. Szczegóły na stronie get3D.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. drugi oficjalny dystrybutor w Polsce Ultimakera też ma w swojej ofercie Olsson Block 🙂
    i dodaje do drukarek filament firmy Innofil:) więc zapraszamy również na http://www.igo3d.pl

    1. A co to za reklama w komentach? ;]

Comments are closed.

You may also like