SPEE3D, start-up rodem z Australii, wchodzi na rynek ogólnoświatowy rynek ze swoją ultraszybką maszyną do druku 3D z metalu – LightSPEE3D. Drukarka 3D pojawi się na najbliższych targach Formnext we Frankfurcie nad Menem w Niemczech.

LightSPEE3D to drukarka 3D wykorzystująca nowatorską technikę ponaddźwiękowej depozycji, przez twórców w skrócie nazywanej SP3D. Znacząco różni się ona od tradycyjnego laserowego spiekania metalowego proszku. Specjalna dysza natryskuje metalowy proszek z wysoką prędkością, dzięki czemu nanoszone cząsteczki wiążą się z poprzednimi warstwami na skutek swojej energii kinetycznej, bez potrzeby używania lasera. Model powstaje na stole przymocowanym do robotycznego ramienia, poruszającym się względem dyszy natryskującej w sześciu osiach. Redukuje to konieczność stosowania struktur podporowych.

Wszystko razem: brak konieczności używania laserów, robotyczne ramię odpowiednio ustawiające model względem dyszy, jak i sama metoda ponaddźwiękowego natrysku sprawiają, że czas konieczny na powstanie modelu, bez późniejszej obróbki, jest skrócony do minut, zamiast trwać godziny, czy dni jak w przypadku laserowego spiekania. Krótszy czas oznacza większą użyteczność technologii addytywnych. Część, która do te pory wymagała 100 godzin druku i kosztowała 3000 dolarów, teraz powstałaby w 20 minut, w cenie nieprzekraczającej 30 dolarów.

Jak na razie SPEE3D skupia się na wykorzystaniu aluminium i miedzi, chociaż teoretycznie możliwe staje się wykorzystanie materiałów o zbyt wysokiej temperaturze topnienia, by wykonywać z nich elementy za pomocą odlewu.

Uniwersytet imienia Charlesa Darwina  zakupił już jeden z pierwszych egzemplarzy LightSPEE3D dzięki przyznanemu przez australijski rząd grantowi w kwocie 400 tysięcy dolarów australijskich. Urządzenie stanęło w siedzibie Advanced Manufacturing Alliance, ośrodku badawczym nakierowanym na szeroko pojęty rozwój przemysłu.

SPEE3D pojawi się na targach formnext we Frankfurcie już w dniach 14-17 listopada tego roku prezentując swoją innowacyjną drukarkę 3D. Istnieją też plany umieszczenia LightSPEE3D w celach demonstracyjnych we Frankfurcie, Michigan oraz Sydney. Po targach mają zostać udostępnione szczegóły techniczne urządzenia oraz ceny.

Źródło: 3dprint.com

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like