Zachowanie niepowtarzalnego charakteru klasycznych samochodów, zamkniętego w niecodziennych kształtach karoserii, wymaga od ich posiadaczy sporych nakładów zarówno czasu jak i pieniędzy. Odnalezienie odpowiednich części zamiennych sprzed kilku dekad w stanie pozwalającym na ich wykorzystanie graniczy najczęściej z cudem, a ich cena sprawia, że grono pasjonatów starych aut nosi miano elitarnej grupy.

W przypadkach prób renowacji naprawdę rzadkich modeli zabytkowych aut z pomocą przychodzą nowoczesne technologie – wykorzystując rozwiązania wpisujące się w nurt inżynierii odwrotnej i technologii przyrostowych możliwe jest precyzyjne odtworzenie brakujących elementów. Przykładem świetnie ilustrującym użyteczność tych metod jest jeden z projektów realizowany przez Classic Motor Cars – firmę zajmującą się przywracaniem dawnej świetności samochodom luksusowych marek.

Przedsiębiorstwo podjęło się odrestaurowania nietypowego modelu marki utożsamianej z luksusem i elegancją. Jaguar XK120 SE z 1954 uważany jest obecnie za jeden z najrzadziej spotykanych modeli tej marki na świecie – prawdopodobieństwo zdobycia kompletu niezbędnych części i brakujących elementów jest znikome. Proces odnowienia konkretnie tego modelu okazał się nie lada wyzwaniem – wymagał nie tylko ogromnych nakładów czasu, ale również skorzystania z szerokiego wachlarzu nowoczesnych technologii.

Cały proces przywracania modelowi Jaguara wyglądu w chwili zejścia z linii produkcyjnej pawie 70 lat temu zajął specjalistom z CMC blisko dwa lata. Mimo, że ekipie nie udało się dotrzeć do pełnej dokumentacji technicznej czy wszystkich zdjęć z okresu świetności samochodu są pewni, że proces renowacji zakończył się powodzeniem a charakter klasycznego auta został w pełni oddany.

Już wstępne prace demontażowe wykazały braki oraz zniszczenia niektórych części  – ich stan techniczny często dyskwalifikował ich ewentualną naprawę. Zastosowanie nowoczesnych skanerów 3D pozwoliło na wytworzenie precyzyjnych wirtualnych modeli, które po naniesieniu niewielkich korekt mogły zostać wytworzone w technologii przyrostowej. Druk 3D znalazł zastosowanie m.in. w trakcie odtwarzania konstrukcji tylnej szyby pojazdu, przygotowywania makiet reflektorów czy innych, drobnych części. Wraz z postępującymi pracami renowacyjnymi udało się poznać historię zabytkowego auta, przywracając oryginalny kolor karoserii czy skórzanej tapicerki wewnątrz pojazdu.

Odnowiony pojazd był atrakcją podczas tegorocznej renomowanej imprezy Pebble Beach Concours d’Elegance w Kalifornii, gdzie został uhonorowany prestiżową nagrodą. Jak mówi Peter Neumark, CEO Classic Motor Cars, możliwość zaprezentowania wyników naszej pracy na tak popularnym w branży samochodowej evencie jest niesamowitym wyróżnieniem. Zdobyte przez Jaguara XK120 SE trofea są kolejnym dowodem naszych  umiejętności, zaangażowania oraz dbałości nawet o najmniejsze szczegóły.

Źródło: 3ders.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D