Uniwersytet 3D

0

Na poprzednich targach druku addytywnego „In3Dustry” w Barcelonie HP zaprezentowało pierwszą edycję 3D Printing University. Chcąc nadążyć za tempem zmian w otaczającej nas rzeczywistości produkcyjnej firmy muszą wiedzieć jak nowoczesne technologie wesprą ich biznes. Nadejście gruntownych zmian w modelu produkcji masowej powinno zostać poprzedzone dogłębną analizą możliwości i korzyści jakie przyniesie wdrożenie innowacji.

Obecnie coraz więcej inicjatyw krąży wokół popularyzacji druku 3D w zróżnicowanym środowisku biznesowym. Ostatnio pisałam o autorskich warsztatach technologii addytywnych, jakie polski dystrybutor technologii HP Multi Jet Fusion – HP3D.pl uruchomił w Krakowie. Z kolei kalifornijski producent, wkraczając na rynek druku 3D ze znacznie szybszą technologią od pozostałych producentów drukarek przestrzennych, chce pokazać jak druk 3D może poprawić wiele procesów produkcyjnych. Koncern uruchomił HP 3D Printing University po to, aby pokazać firmom jak wdrożyć tę technologię w ich organizacjach. Podczas ubiegłorocznych targów In3Ddustry w Barcelonie, ruszyła pierwsza edycja Uniwersytetu Drukowania 3D. Pokazano dwa urządzenia: pierwsze z serii JF 3D 300/500 – Jet Fusion 580 3D drukujące przestrzennie w kolorze oraz przełomową w obszarze produkcji z metali – technologię Jet Metal.

Oba urządzenia pracują z dużo większą prędkością w porównaniu do konkurencyjnych technologii odpowiednio – Jet Fusion 3D 580 z 10 razy większą, a Jet Metal do 50. Pierwszy produkt wykorzystuje unikalną technologię druku 3D, dzięki czemu możliwe jest wytwarzanie funkcjonalnych części w pełnym kolorze lub w czerni i bieli, w znacznie krótszym czasie niż dotychczas i jeszcze z wykorzystaniem jednego urządzenia zamykającego cały cykl produkcyjny. Maszyna z serii HP Metal Jet, jest natomiast najbardziej zaawansowaną na świecie drukarką 3D do produkcji przemysłowych części metalowych na dużą skalę, stworzona z myślą o zrewolucjonizowaniu produkcji masowej, gdzie jest już wykorzystywana głównie przez międzynarodowe marki, takie jak chociażby Volkswagen.

Urządzenie HP Jet Fusion zaprezentowane na targach w Barcelonie

Oprócz ulepszonego rozwiązania obiegu pracy i pierwszego na świecie zintegrowanego systemu zautomatyzowanego dostarczania materiałów, urządzenia HP pozwalają na większą liczbę bezobsługowych operacji. To gwarantuje znaczne usprawnienie działań i zwiększenie wydajności produkcji.

Głównymi tematami poruszanymi w ramach projektu HP 3D University były prezentacje na temat spektrum wszystkich możliwości, jakie produkcja addytywna ma w dziedzinie przemysłu. Pojawiły się zapowiedzi wprowadzenia nowych materiałów drukarskich, których zastosowanie przyspieszy upowszechnienie technologii addytywnych. HP promowało także wdrożenie technologii druku 3D na własnym przykładzie, prezentując case studies o wprowadzeniu Additive Manufucturing we własnej organizacji.

Wszystkim uczestnikom najbardziej utkwiła historia jak koncern dzięki drukowaniu addytywnemu kilkudziesięciu części funkcjonalnych, elementów potrzebnych do własnych drukarek 3D zoptymalizowało suply chain. „W trakcie projektowania i do czasu zakończenia analizy, a jest to tylko nasz pierwszy krok, znaleźliśmy 60 z około 112 plastikowych części, których potrzebowaliśmy wewnątrz drukarki, aby przemieszczać proszek wokół, biorąc pod uwagę ekonomikę, powinny zostać po prostu wydrukowane” – powiedział przedstawiciel koncernu, który ma jeden z największych łańcuchów dostaw plastiku na świecie – „chcąc, aby migracja produkcji nastąpiła w środowiskach klientów, zmiany należy zaczynać od własnego podwórka”.

Elementy drukowane w 3D zastosowane w urządzeniach z serii Jet Fusion

Podczas trwania spotkań w ramach Uniwersytetu Druku 3D można na konkretnych przykładach HP poznać więcej korzyści wynikających z wdrożenia AM we własnej organizacji.

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.