Utwór tygodnia: Entombed – „Say it in Slugs”

0

W dniu dzisiejszym szwedzcy pionierzy death metalu a potem jedynego w swoim rodzaju sub-gatunku – death`n`roll`a ogłosili, że po siedmiu latach przerwy powracają nareszcie z nową płytą. Uznałem to za wyśmienitą okazję do przedstawienia sylwetki tego fantastycznego zespołu, który mimo że gra dość ekstremalny rodzaj muzyki jest absolutną gwiazdą w Szwecji, a ich ostatni album zadebiutował w dniu premiery w 2007 roku od razu na 3 miejscu w rankingu najlepiej sprzedających się płyt. Dziś z kolei przedstawiamy pochodzące z 2000 roku genialne „Say it in Slugs” z płyty „Uprising„.

Entombed

Entombed podbił świat metalu na początku lat 90-tych wydając debiutancką „Left Hand Path„, która z miejsca stała się klasykiem gatunku i prekursorem tzw. szwedzkiego nurtu death metalu, reprezentowanego przez takie zespoły jak Dismember, Unleashed, Grave, Tiamat, Therion, czy w późniejszych latach At The Gates, Opeth, Dark Tranquillity, In Flames, Amon Amarth czy Arch Enemy. Mimo zdobycia olbrzymiej popularności i wydania równie świetnego nastepcy w postaci „Clandestine” zespół zaczął znacząco modyfikować swoje brzmienie, czego początkiem była trzecia płyta „Wolverine Blues„. Od tej pory Entombed zaczął tworzyć absolutnie unikalne brzmienie w postaci łączenia elementów death metalu, z typowo rock`n`rollowym vibe. Był to z jednej strony dość kontrowersyjny wybór dla wielu ortodoksyjnych fanów, jednakże przysporzył zespołowi równocześnie wielu nowych zwolenników.

Entombed 01

Ostatnie płyty wydawane w połowie lat 00-tych ugruntowały pozycję Entombed jako jednego z najpopularniejszych zespołów w Szwecji. Wyobraźcie sobie Sopot lub Opole na którym występuje Behemoth, Vader lub Decapitated. Entombed osiągnął to w Szwecji blisko pięć lat temu. Teraz powraca z nowym albumem – „Back to the Front”, do którego okładkę projektował nasz rodak Zbigniew Bielak.

DODAJ KOMENTARZ:

Komentowanie niedostępne.