Utwór tygodnia: Sepultura – „Troops of Doom”

0

W tym tygodniu będzie bardzo klasycznie. Sepultura to bezsprzecznie jeden z najważniejszych zespołów w historii muzyki metalowej. Brazylijczycy zaczynali od grania brutalnego połączenia thrash i death metalu, by później stać się jednym z prekursorów niesławnego nu metalu. Odejście współzałożyciela, wokalisty i gitarzysty Maxa Cavalery, naprowadziło co prawda zespół z powrotem na właściwe tory, jednakże Sepultura nigdy nie powróciła już do formy z początku lat 90-tych, skąd pochodzi m.in. to nagranie…

Troops of Doom” pochodzi z debiutanckiej płyty zespołu – „Morbid Visions” i jest chyba jedynym utworem z tej płyty, który można dziś w miarę przesłuchać. Początki Sepultury były dość trudne, w sumie dopiero trzecia płyta – „Beaneath the Remains” wyniosła ich na szczyty popularności. Kolejna płyta – „Arise” to już absolutny klasyk i zarazem najlepszy okres w historii zespołu. Właśnie z trasy promującej tą płytę pochodzi powyższe video koncertowe.

Kolejna płyta – „Chaos A.D.” zapowiadała już znaczące zmiany w muzyce zespołu, czego kwintesencją było „Roots Bloody Roots” sztandarowy album właśnie rodzącej się muzyki nu-metalowej, spod znaku KoRna, SplipKnota, Coal Chamber czy Limp Bizkit. Po nagraniu płyty i trasie koncertowej, w Sepulturze doszło do poważnego rozłamu. Historia jest dość długa i dramatyczna, dlatego nie będę się na jej temat rozpisywał. Konsekwencją konfliktu było odejście Maxa Cavalery, który na wiele lat zerwał stosunki z młodszym bratem Igorem, który grał w Sepulturze na perkusji. Sepultura na miejsce Maxa zrekrutowała ciemnoskórego Derricka Greena i nagrała sześć kolejnych płyt, z kolei Max Cavalera założył Soulfly, z którym z powodzeniem gra do dziś. Po latach bracia Cavalera pogodzili się i po odejściu Igora z Sepultury, grają wspólnie w pobocznym projekcie Cavalera Conspiracy.

SEPULTURA

Jeśli chodzi o mnie, Sepultura z ery Derricka Greena nagrała tylko jeden genialny album („Dante XXI„) – reszta była dość przeciętna. Za Soulfly nigdy nie przepadałem. Tak więc podobnie jak setki tysięcy innych fanów Sepultury na świecie, z nostalgią wspominam stare dobre czasy, gdy Max wspólnie z Igorem, Andreasem i Paulo Jr. grali takie koncerty jak ten powyżej…

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.