Kentstrapper to włoski producent drukarek 3D przeznaczonych zarówno na rynek konsumencki, jak i przemysłowy. W swojej ofercie posiada zarówno urządzenia „prusopodobne”, jak i nieco bardziej zaawansowane modele, pracujące w technologii FDM oraz fotopolimerowej. Jej flagowa, przemysłowa drukarka 3D Mavis doczekała się właśnie bardzo interesującego upgrade’u.

Mavis to pierwsza przemysłowa drukarka 3D w ofercie włoskiego producenta. Swoją premierę miała niespełna rok temu. Do jej najważniejszych cech zaliczyć możemy duży, wynoszący 400 x 700 x 700 mm, obszar roboczy, system pauzowania wydruku w przypadku braku filamentu lub zaniku zasilania, autokalibrację platformy roboczej oraz przyjazny użytkownikowi interfejs zintegrowany z kolorowym panelem dotykowym.

Urządzenie przystosowane jest do drukowania z najpopularniejszych, dostępnych na rynku filamentów, pośród których wymienić można między innymi PLA i jego kompozyty, ABS, czy na przykład Nylon. Niestety nie znajdziemy na tej liście żadnych bardziej wymagających tworzyw, które mogłyby zostać wykorzystane w zastosowaniach przemysłowych.

Zaprezentowany właśnie upgrade tego urządzenia ma za zadanie przede wszystkim zwiększenie wydajności pracy. Mowa o podwójnym, niezależnym ekstruderze, za pomocą którego możemy drukować z dwóch różnych kolorów lub dwóch różnych materiałów. Podobne rozwiązanie rozpowszechniła firma BCN3D w swoim flagowym produkcie, drukarce 3D Sigma. Jest to tak zwany system IDEX, w którym każdy z ekstruderów napędzany jest za pomocą oddzielnego silnika i przemieszcza się po tej samej prowadnicy osi X.

Dodatkową zaletą zaimplementowanego systemu jest możliwość uruchomienia trybu duplikowania. Pozwala on na przyspieszenie pracy maszyny, poprzez równoczesne drukowanie 3D dwóch identycznych modeli. Każdy z ekstruderów pracuje wówczas na swojej połowie platformy roboczej.

Specyfikacja techniczna:

  • obszar roboczy: 400 x 700 x 700 mm,
  • średnica dyszy: 0,4 – 0,8 mm,
  • maksymalna temperatura głowicy: 260°C,
  • maksymalna temperatura stołu: 100°C,
  • średnica filamentu: 1,75 mm,
  • komunikacja: WiFi, USB.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like