1 kwietnia tego roku, opublikowałem głośny artykuł, w którym opisywałem nową drukarkę 3D Monkeyfab, która miała mierzyć 5 x 5 x 15 metrów i drukować obiekt o rozmiarach również 15 metrów. To wszystko było oczywiście żartem Prima Aprillisowym, który jednak mimo swojej absurdalności sprawił, iż uwierzyło w niego bardzo wiele osób – zarówno zwykłych czytelników naszego serwisu jak i z branży druku 3D. Tymczasem włoska firma WASP, specjalizująca się w produkcji niskobudżetowych drukarek 3D w systemie delta, postanowiła go urzeczywistnić… Właśnie buduje 12-metrową drukarkę 3D drukującą domy, którą zaprezentuje podczas nadchodzącego eventu w Massa Lombarda we Włoszech.

Druk 3D domów to jeden z tematów elektryzujących wyobraźnię postronnych osób, nie mających na co dzień styczności z drukarkami 3D. Chociaż temat ten brzmi fantastycznie – w rzeczywistości jest mało widowiskowy i sprowadza się do druku 3D wybranych komponentów budynku (konkretnie fragmentów ścian) z betonu, które muszą być na dodatek później dokładnie wykańczane (ściany wydrukowanych komponentów – czy raczej prefabrykatów, mają naznaczone bardzo wyraźne warstwy, które muszą później zostać otynkowane).

Mimo to, stworzenie 12-metrowej drukarki 3D do drukowania domów, to świetny materiał marketingowy – tak dla firmy WASP jak i całej branży druku 3D, która znowu znajdzie się na czołówkach światowych gazet. Za tym wszystkim stoi oczywiście określona ideologia, która ma ułatwić budowę domów w miejscach ogarniętych wielką biedą lub dotkniętych kataklizmami. W praktyce postawienie gdziekolwiek jakiejkolwiek drukarki 3D tych gabarytów będzie równie trudne i skomplikowane jak ściągnięcie na miejsce „zwyczajnej” brygady budowlanej. No ale za tym nie idzie żadna fajna historia, a drukarka 3D budująca budynki mieszkalne dla najbardziej potrzebujących to coś, co będzie się klikać równie dobrze, jak zdjęcia ostatniej kreacji Kim Kardashian czy Miley Cyrus.

Źródło: www.3dprint.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in News