Tak wygląda pierwsza drukarka 3D od HP!!! Drukuje w zupełnie nowej technologii…

5

Hewlett Packard od ponad roku zapowiadał wejście w branżę druku 3D. Meg Whittman – CEO firmy zapowiadała to tak wiele razy bez podawania żadnych konkretów, że… w końcu zaczynaliśmy wątpić czy to w ogóle nastąpi. Na dodatek firma niedawno się podzieliła na dwie niezależne spółki, co było spowodowane potrzebą restrukturyzacji. Koncern bowiem od wielu lat przeżywa poważne problemy i w pewnym stopniu jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania…? Tymczasem dziś podczas specjalnie zwołanej konferencji została zaprezentowana pierwsza, historyczna maszyna drukująca w 3D w ofercie firmy. I co najbardziej niesamowite – drukuje ona w zupełnie nowej technologii MultiJet Fusion!

To co wiadomo na chwilę obecną to to, że firma pracuje wciąż nad prototypem maszyny. Wersja BETA urządzenia ma być gotowa w 2015 roku, a do sprzedaży ma trafić w 2016 roku. Technologia w jakiej będzie pracować jest nowa i zamyka się w szeregu patentów. Nosi nazwę MultiJet Fusion i z tego co udało mi się dowiedzieć do tej pory, ma polegać na nanoszeniu warstwy proszku (polimerowego?), na który ma być natryskiwany czynnik utrwalający, następnie czynnik wyostrzający, a na koniec całość ma być poddana spojeniu za pomocą temperatury. Technologia ma być 10 razy szybsza od wszystkiego co jest obecne dziś na rynku. Dokładność ma być na poziomie 21 mikronów. Natryskiwanych ma być 350 milionów kropli na sekundę, co spowoduje że wydruk, który w technologii SLS trwałby 38 godzin, na maszynie HP wyniesie 3 godziny… Część drukująca ma składać się z 30 tysięcy głowic nanoszących materiał.

HP drukarka 3D

Oprócz drukarki 3D, HP prezentuje kolejne rewolucyjne urządzenie, które ma wydobyć kreatywność wśród ludzi tworzących rzeczy – również pod kątem druku 3D. Sprout to połączenie komputera, monitora i tabletu, na którym można bezpośrednio rysować rzeczy, które są odwzorowywane na ekranie. Nie byłoby może w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że tablet ma charakter maty, jest ona wielofunkcyjna, a przy jej tworzeniu uczestniczył koncern M3. Dodatkowo na górze urządzenia – ponad monitorem jest zainstalowany skaner 3D, który ma skanować obiekty położone na macie. Będzie on w stanie również przenosić obraz 2D, który właśnie został na niej stworzony.

Generalnie lista firm zaangażowana w Sprout jest imponujaca! Partnerami HP są Skype, Office, Crayola, Martha Stewart, Microsoft, Intel, 3M i DLP.  Sprzedaż ma się rozpocząć 9 listopada w sieciach i salonach Best Buy, HSN, HP, Microsoft Sstore i B&H, a już na dniach zestaw ma się pojawić w Best Buy i Microsofcie.

Sprout

A tak wygląda schemat procesu MultiJet Fusion:

MultiJet Fusion

Źródło: www.3dprint.com

Grafika: [1] [2] [3] [4]

DODAJ KOMENTARZ:

5 komentarzy

  1. Avatar
    Paweł Kalinowski on

    „co spowoduje że wydruk, który w technologii SLS trwałby 38 godzin, na maszynie HP wyniesie 3 godziny…”
    Czyli można podarować sobie rozwijanie SLS do polimerów? 😛
    Ciekawe, ciekawe. 🙂