ClearCaps, berliński producent nakładek wyrównujących na zęby, w swoich procesach produkcyjnych wykorzystuje drukarki 3D. Firma używa również najnowocześniejszego oprogramowania 3D do planowania i śledzenia postępów leczenia.

Nakładki wyrównujące są nieinwazyjną metodą leczenia ortodontycznego. W przypadku niewielkiej wady zgryzu mogą być alternatywą dla tradycyjnych aparatów stałych i ruchomych, bądź stanowić uzupełnienie leczenia po zdjęciu aparatu stałego. Wykonuje się je z przejrzystych biokompatybilnych materiałów. W trakcie leczenia trwającego kilka miesięcy pacjent będzie musiał stosować kilka różnych wersji nakładek, z czego każda kolejna cechuje się coraz większym stopniem korekcji.

Kiedy Jesse Bartels, założyciel ClearCaps, postanowił zwiększyć liczbę drukarek 3D na swojej linii produkcyjnej, jego uwagę zwróciły urządzenia od Structo działające w technologii MSLA (Mask-Stereolitography). Jak sam mówi, firma zawsze stara się być na bieżąco z najnowszymi zdobyczami technologicznymi w celu osiągnięcia jak najlepszych wyników leczenia. Dlatego też szukali urządzeń niezawodnych nawet w warunkach dużego obciążenia produkcją i gwarantujących wysoką jakość wydruków. Oba te warunki spełnia imponująca technologia MSLA od Structo, na którą ClearCaps natknęło się już 2 lata temu.

DentaForm to najnowsza drukarka 3D od Structo, wprowadzona na rynek w 2017 roku. Skonstruowana została z myślą o wykorzystaniu w stomatologii. Jest w stanie wydrukować w 3D 10 form do odlewu przejrzystych nakładek w 30 minut – a to dzięki dużemu polu roboczemu i wysokim prędkościom druku. Technologia MSLA umożliwia druk 3D dużo szybszy niż w przypadku tradycyjnego SLA. Urządzenie zapewnia wysoką jakość wydruków, osiągając rozdzielczość rzędu 50μm.

Na czym polega działanie MSLA? Otóż jest zaskakująco podobne do działania fotopolimerowych drukarek 3D LCD. Urządzenie do utwardzania żywicy wykorzystuje panel świetlny oraz maskę ciekłokrystaliczną kontrolującą, które regiony powstającego wydruku mają zostać oświetlone. Dzięki temu cała warstwa w płaszczyźnie osi XY zostaje utwardzona jednocześnie w czasie 2-5 sekund, przez co wydruk powstaje dużo szybciej, niż przy „tradycyjnym” utwardzaniu żywicy laserem. Technologia została przez firmę opatentowana.

Structo z myślą o stomatologach stworzyło również Structo Velox – urządzenie łączące w sobie fotopolimerową drukarkę 3D, system mycia oraz system utwardzania wydruku światłem UV.

Z pomocą technologii addytywnych ClearCaps jest w tym momencie zdolne do wyprodukowania 250 modeli nakładek w ciągu 24 godzin. W planach jest dalsze zwiększenie linii produkcyjnej.

Źródło: www.3ders.org, 3dprintingindustry.com

Klaudia Misztal
Studentka kierunku lekarskiego. Od kilku lat pośrednio związana z branżą FDM. Wbrew pozorom, pisze nie tylko o druku 3D w medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like