Chociaż temat drukarek 3D na zeszłotygodniowych targach CES zostały całkowicie zdominowane przez premiery nowych urządzeń 3D Systems i MakerBota, nie znaczy to wcale, że nic innego się tam nie wydarzyło. Jednym z równie ciekawych – choć nie tak spektakularnych wydarzeń, były prezentacje niskobudżetowych drukarek stereolitograficznych (SLA). Oprócz powszechnie znanego The Form 1 (które w moim mniemaniu się tam raczej ośmieszyło) na tegorocznym CES można było obejrzeć opisywane już u nas drukarki 3D Pegasus Touch i OWL Nano. Kolejnym nowym urządzeniem, przypominającym nieco dzieło Formlabs była włoska konstrukcja – XFAB.

Zanim przejdziemy do opisu samego urządzenia, warto zauważyć jedną ciekawą tendencję – na rynku pojawia się coraz więcej drukarek 3D drukujących z żywicy – znakiem tego coraz mniej firm obawia się patentów 3D Systems. Nie wiem na ile jest to kwestia faktu, iż część z nich wygasa (co opisywał niedawno Dr. Plama na RepRapForum), a na ile efekt sporu sądowego pomiędzy 3D Systems a Formlabs, który chociaż w dalszym ciągu trwa, nie prowadzi póki co do żadnych konsekwencji prawnych? Tak czy inaczej, juz pojawiają się pierwsze głosy, że rok 2014 będzie rokiem żywicznych drukarek 3D…

Czym jest XFAB i co wyróżnia to urządzenie spośród pozostałych? Z całej czwórki prezentowanej na CES The Form 1 było najbardziej znane, Pegasus Touch był największy i najszybszy, OWL Nano najdokładniejszy, a XFAB zaprezentował… najszerszy wybór materiałów do druku 3D. Hmm… to w druku 3D z żywicy jest jakiś wybór materiałów?

Źródło: www.dwslab.com
Źródło: www.dwslab.com

Zacznijmy od specyfikacji technicznej:

  • technologia druku 3D: stereolitografia (SLA)
  • obszar zadruku: podstawa Ø 18 cm x wysokość 18 cm
  • laser: Solid State BlueEdge BE-1300X
  • wysokość warstwy: 10 – 100 mikronów
  • rozdzielczość: 80 mikronów.

Druk 3D następuje za pomocą naświetlania i utwardzania materiału wiązką błękitnego lasera wyświetlanego na lustro, który jest odbijany na powierzchnię żywicy. Laser stoi w pozycji nieruchomej a całym procesem druku operuje lustro. Dodatkowo drukarka 3D jest wyposażona w autorskie oprogramowanie do druku 3D, które automatycznie generuje supporty.

Cena urządzenia wynosi 5000 $. Firma planuje dodatkowo wypuścić w niedługim czasie wersję MINI urządzenia o mniejszych parametrach zadruku i cenie niższej o połowę.

Źródło: www.dwslab.com
Źródło: www.dwslab.com

Ok., to o co chodzi z tymi różnymi materiałami do druku 3D? Otóż XFAB jest w stanie drukować z żywicy akrylowej, ABS, polipropylenu, ceramiki a nawet gumy. Technologia jak została użyta do zamiany powyższych materiałów za pomocą wiązki lasera w obiekt została opatentowana i nosi nazwę laserowej stereolitografii. Materiały są przechowywane w tzw. „inteligentnych kartridżach” umożliwiających szybką i bezproblemową wymianę materiału, bez ryzyka wycieku płynów czy też ich odpowiedniego przechowywania. Kartridże mają kosztować 200$ – 400$.

Mamy zatem początek roku i aż 4 niskobudżetowe drukarki 3D drukujące z żywicy (+ B9 Creator używający do tego nieco innej technologii). Ciekaw jestem jak na to wszystko zareaguje 3D Systems, które póki co jest nieobecne na rynku drukarek 3D w tej technologii i tej klasie oraz Formlabs, który aby się wyróżnić, musi ratować się absurdalnymi ogłoszeniami w rodzaju sprzedaży drukarek 3D za Bitcoiny? Ten rok faktycznie może być rokiem taniej stereolitografii – my czekamy póki co na pierwszego polskiego przedstawiciela tej technologii…?

Źródło: www.dwslab.com
Źródło: www.dwslab.com
Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

  1. Kolejna zapowiedź. Nikt nie widział jak to drukuje, nikt nie wie kiedy pojawi się na rynku. Plus to własny soft i laser którego nie wyciągnęli z nagrywarki blu-ray.

    >Hmm… to w druku 3D z żywicy jest jakiś wybór materiałów?

    Wypadałoby, aby autor serwisu o materiałach do druku takie rzeczy wiedział…

    1. „Autor serwisu o materiałach do druku chyba nie powinien zadawać takich pytań”

      🙂

      Zakładam, że serwis czytają również osoby, które niekoniecznie znają ofertę 3D Systems i w ogóle ich wiedza z zakresu rynku profesjonalnych maszyn jest stosunkowo niewielka. Skoro Formlabs z wielką pompą ogłasza premiery kolejnych żywic rózniących się od siebie… kolorem, skoro na Kickstarterze pojawia się projekt żywic różnokolorowych https://centrumdruku3d.pl/wysokiej-jakosci-zywica-do-druku-3d-w-przystepnej-cenie/, to w momencie gdy pojawia się NISKOBUDŻETOWA drukarka 3D stereolitograficzna z kilkoma żywicami różniącymi się „czymś więcej” uznałem, iż warto o tym wspomnieć. A, że forma wypowiedzi taka a nie inna…? Chciałem żeby to zabrzmiało bardziej jak gawęda niż wykład 🙂

      Co do materiałów do druku 3D Systems, to miałem okazję odwiedzić wczoraj 3D Lab – dystrybutora ich maszyn i m.in. oglądać ich wydruki poczynione na różnych materiałach. Abstrahując od cen tych urządzeń (które są niebotycznie wysokie), to ich jakość całkowicie kwestionuje sens istnienia większości urządzeń które tu opisywałem…

  2. Kto napisał? Dr Plama czy może raczej John Hornick i Dan Roland? ;P

    1. Hornicek & Roland. Plama przetłumaczył i dodał komentarz. Gdyby to było takie proste – sam bym to zrobił 🙂

Comments are closed.

You may also like