XJet zaprezentuje na targach Formnext we Frankfurcie druk 3D z płynnego metalu

1

Za dwa tygodnie, 15 listopada 2016 r., we Frankfurcie nad Menem, rozpocznie się druga edycja targów formnext, które powoli stają się najważniejszą imprezą poświęconą technologiom przyrostowym w Europie. W przeciwieństwie do Additive Manufacturing Europe w Amsterdamie bądź TCT Show w Birmingham, formnext jest poświęcony przede wszystkim profesjonalnym systemom drukującym, z naciskiem na druk 3D z metalu czy sproszkowanych tworzyw sztucznych, próbując przejąć palmę pierwszeństwa od dotychczasowego lidera tego typu imprez w Europie – Euromoldu.

Na targach pojawią się zarówno najwięksi gracze na rynku druku 3D w postaci Stratasysa, 3D Systems, EOS’a, SLM Solutions czy Concept Laser, jak również firmy, które dopiero w ten segment zaczynają wkraczać, z HP i Ricoh na czele. Jedną z firm, która ma szansę wkrótce bardzo mocno wpłynąć na rynek i również zawita do Frankfurtu jest izraelski XJet – producent jedynych w swoim rodzaju drukarek 3D drukujących z płynnego metalu!

Technologia XJet o nazwie NanoParticle Jetting (NPJ) jest prawdziwie rewolucyjna. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod druku 3D z metalu, gdzie sproszkowany metal jest selektywnie spiekany wiązką lasera lub elektronów, XJet proponuje rozwiązanie zbliżone do technologii PolyJet / MJM, gdzie materiał jest natryskiwany na stół roboczy na podobnej zasadzie jak w drukarkach atramentowych do papieru i utwardzany światłem UV. W NPJ, metal w formie nanocząsteczek zatopionych w żywicy jest natryskiwany selektywnie przez głowicę drukującą i zgrzewany w temperaturze ok. 300°C.

xjet24

Po raz pierwszy technologia ta została zaprezentowana publicznie w maju tego toku, podczas konferencji RAPID w Orlando na Florydzie. Za dwa tygodnie będzie mógł ją zobaczyć na własne oczy każdy, kto wybierze się do Frankfurtu. Być może przedstawiciele XJet zdradzą tam kiedy ich maszyny trafią na rynek oraz ile będą kosztowały?

Źródło: www.3dprint.com

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.