Na rynku drukarek 3D do metalu od lat prym wiodą najwięksi gracze i rzadko kiedy do tego grona udaje się dołączyć jakiejś nowej, młodej firmie. Ostatnim przykładem przeczącym tej teorii był Desktop Metal. Czy było by to jednak możliwe bez ogromnego zastrzyku finansowego, na który złożyły się największe tuzy branż przemysłowych, motoryzacyjnych oraz IT? Czy podobny sukces stanie się udziałem małej, amerykańskiej firmy Xact Metal?

Xact Metal jest prawdziwym „świeżakiem”. Mająca swoją siedzibę w stanie Pensylwania firma została założona zaledwie na początku tego roku. Czy tak krótkie doświadczenie może zaowocować powstaniem wartej zainteresowania drukarki 3D do metalu? Na odpowiedź nie musimy długo czekać, ponieważ firma ma już w swojej ofercie gotowy, działający produkt – drukarkę 3D XM200. I to wszystko beż żadnych zbiórek na portalach crowdfundingowych. Z drugiej jednak strony, dla pełnej jasności finansów, ujawniono, że kilka firm zainwestowało w start-up swoje pieniądze.

Jak to możliwe, że tak młoda firma posiada już gotowy produkt przeznaczony, jak by nie patrzeć dla sektora odbiorców profesjonalnych? Odpowiedź jest dość prosta – ludzie pracujący w Xact Metal nie wzięli się znikąd i posiadają ogromne doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Mario Gomez, CEO firmy, posiada dwudziestopięcioletnie doświadczenie zdobyte w GE, a jego współpracownicy mogą się pochwalić nie gorszym dorobkiem.

Drukarka XM200 swoją premierę miała 4 maja. Z założenia, przeznaczona jest przede wszystkim dla małych i średnich firm, laboratoriów badawczych oraz uniwersytetów. Jej cena wynosi 120.000 $, więc nie jest specjalnie wygórowana, jak na swoje parametry. Obszar roboczy wynosi 127 x 127 x 127 mm, a za proces spajania proszku metalowego odpowiada laser o mocy 250 W, poruszający się z prędkością do 1,5 metra na sekundę. Wiązka laserowa jest stale prostopadła do powierzchni, zasypanej proszkiem metalowym, platformy roboczej, zapewniając stałe warunki topienia na całej przestrzeni stołu.

Samo urządzenie jest dość kompaktowe (610 x 610 x 1295 mm), jak na drukarkę 3D do metalu i z łatwością zmieści się w przestrzeni roboczej każdego biura. Jego największym atutem ma być prosta obsługa i przyjazne użytkownikowi oprogramowanie.

XM200 dostępna jest w tej chwili w przedsprzedaży, a wszystkie zamówienia realizowane będą od września bieżącego roku.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like