Dwa dni temu premierę miała nowa wersja software’u Zortraxa, czyli Z-Suite. Pojawiła się w niej nowa funkcjonalność: dostęp do Zortraxowej biblioteki modeli, Z-Suite Library.

Biblioteka dostępna w Z-Suite, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym, zbliżona jest do serwisów Thingiverse Makerbota i YouMagine Ultimakera. Fakt, iż Zortrax, dążąc bycia stawianym na równi z czołowymi producentami niskobudżetowych drukarek 3D pokusił się o stworzenie własnej biblioteki plików, z pewnością nie zaskakuje.

Ogólnie rzecz biorąc Z-Suite Library jest chmurą modeli z podstawowymi opcjami społecznościowymi. Utworzywszy w bibliotece swoje konto, możemy do niej dodawać własne projekty, pobierać modele utworzone przez innych użytkowników, komentować je oraz “lajkować”.

Screen Shot 2015-09-23 at 12.44.28

Tym, co odróżnia Z-Suite Library od Thingiverse jest fakt, iż możemy do niej zajrzeć jedynie przez software Zortraxa, a ten z kolei możemy pobrać jedynie, jeżeli posiadamy drukarkę tej firmy. Co więcej, choć do biblioteki ładuje się modele 3D w formacie .stl, nie będziemy w stanie ich stamtąd pobrać w takim formacie na dysk, a co za tym idzie, nie będziemy mogli ich wydrukować na żadnej innej drukarce 3D poza Zortraxem. Aby wykonać interesujący nas model z biblioteki, musimy go najpierw pobrać do swojego katalogu plików lokalnych w Z-Suite, a następnie wybrać opcję PRINT PROJECT. Model jest wtedy umieszczany bezpośrednio na wirtualnym stole roboczym drukarki i dalej możemy z nim postępować tak jak w przypadku własnych modeli z komputera.

Wrzucając do Z-Suite Library własne projekty mamy opcję dodania im tytułu, opisu, zdjęć do galerii, taga oraz typu licencji na jakiej udostępniamy model. Musimy mu także nadać jedną z 7 kategorii: Architecture, Art & Design, Engineering, Fashion & Accessories, Games & Cosplay, Household Objects i Zortrax Parts.

Zortraxowa biblioteka jest dostępna od zaledwie dwóch dni i choć użytkownicy drukarek 3D Zortrax M200 są zachęcani do wrzucania swoich projektów przy pomocy konkursu, na razie dostępnych jest tam bardzo niewiele modeli. W chwili pisania tego artykułu w Z-Suite Library znajdowały się 23 modele umieszczone przez Zortraxa oraz 40 wrzuconych przez użytkowników, głównie w kategoriach „Zortrax Parts” oraz „Household Objects„. Na tej podstawie ciężko jeszcze oczywiście wnioskować o ogólnym poziomie projektów czy sukcesie firmy Zortrax.

Screen Shot 2015-09-23 at 17.04.55

Z-Suite Library nie stanowi klasy samej w sobie, jest raczej powieleniem istniejących wzorców i rozwijaniem przez firmę pewnej przyjętej strategii. Niemniej jednak można zaryzykować stwierdzenie, że większość użytkowników drukarek 3D Zortrax uzna wprowadzenie chmury plików za miły mały bonus, nawet jeżeli gotowych modeli wciąż będą szukać w innych serwisach.

Adela Walczak
Specjalistka w dziedzinie szeroko pojętego Rapid Prototyping'u, kształciła się na kierunkach: Matematyka Stosowana, Product Design Engineering oraz Papiernictwo i Poligrafia. Jest aktualną wicemistrzynią Polski w Curlingu, w przeszłości reprezentowała kraj m.in. na Mistrzostwach Świata.

    9 Comments

    1. Zamknięcie platformy tylko do użytkowników Zortraxa to strzał w stopę i gwarancja, że nic ciekawego nie pojawi się w tym serwisie.

      1. indeed

      2. Jak z każdą „gwarancją”, są scenariusze w których stanie się z goła inaczej

        1: Zortrax sam będzie dostarczał modele z „efektem wow” jak na przykład robotyczne ramię https://zortrax.com/prototypes/zortrax-3d-printed-industrial-prototypes/
        2: Zamknięta platforma będzie odbierana jako „hipsterska” i zmotywuje do wrzucania fajnych modeli „tak fajnych, że aż nie dla każdego” 😉
        3: Będzie więcej konkursów (takich jak ten trwający od kilku dni), gdzie Zortrax funduje drogie nagrody.

        1. Ad. 1) Równie (lub nawet bardziej) WOW były projekty Bold Machines wrzucane na Thingiverse przez Bre Pettisa. Generalnie pomysł fajny, ale bardzo absorbujący moce produkcyjne firmy. Poza tym, to nie było chyba celem powstania biblioteki, żeby wrzucać tam własne projekty, a raczej zbierać bazę projektów od swoich użytkowników?

          1. Paweł nie masz zielonego pojęcia co ma te narzędzie na celu i co z niego będzie za parę miesięcy i jaką będzie spełniało funkcję a taką demagogię tutaj prawisz, że aż ręce opadają. Rozumiem, że Thingiverse w momencie wystartowania był identyczną aplikacją jak tą, którą teraz jest? Po drugie jeżeli mówisz o tych śmiesznych niefunkcjonalnych figurkach od Bre Pettisa i jego Bold Machines jako efekt WOW to gratuluję rozmachu. I co Ty w ogóle możesz wiedzieć o „mocy produkcyjnej firmy” w zakresie projektów 3D z którą masz tyle wspólnego co ja z zakonem jezuitów. Wielka anatomia hejtu się kłania. Nie musisz się produkować i wypunktowywać mojej wypowiedzi bo i tak jej pewnie nie przeczytam, no chyba, że znowu zacznie się demagogia – tym razem zamiast w artykułach to komentarzach.

            1. >> Nie musisz się produkować i wypunktowywać mojej wypowiedzi bo i tak jej pewnie nie przeczytam

              To po co to piszesz?

              EDIT: aaaa… już wiem 🙂 Sprawdziłem IP: 88.156.53.134 = Warminsko-mazurskie / Olsztyn / Vectra S.a.

            2. 😉
              „Relax with your Zortrax”

        2. Mirosławie, to tylko moje zdanie a jak będzie okaże sie niebawem. To jest ciekawe w biznesie, że nie wszystko jest czarne i białe. W każdym razie życzę Zortrax samych sukcesów.

    2. Dzieki temu ze zamkniete to moze jakosc modeli bedzie lepsza.
      Fajnie ze Zortrax nie stoi w miejscu i wprowadzaja cos nowego. Kibicuje im!

    Comments are closed.

    You may also like