Zastępczy dom prosto z drukarki 3D

2

Technologia drukowania budynków jest doskonale znana. Co jakiś czas możemy usłyszeć o kolejnych budowlach, które powstały przy użyciu tej niesamowitej technologii. Niestety ma również swoje minusy, jest dość wolna i kosztowna i przez dłuższy czas nie wyprze tradycyjnych metod tworzenia budowli. Ale dzięki zastosowaniu nowej metody francuskich naukowców, drukowanie domów może stać się jeszcze szybsze i tańsze. Co pozwoli na jej wykorzystanie jej m.in. w likwidowaniu skutków różnego rodzaju klęsk żywiołowych.

Na uniwersytecie w Nantes opracowaną nową technologia drukowania budynków. Pozwala ona na tworzenie różnego rodzaju budynków w dość krótkich czasie. Przykładowo budynek o powierzchni 3m²  zostanie wydrukowany w czasie 30 minut. Pozwala to na jeszcze szersze zastosowanie technologii druku 3D wszędzie tam gdzie czas odgrywa dużą rolę.

Francuscy naukowcy są zdania iż nowa technologia znajdzie zastosowanie w tworzeniu „tymczasowych” schronień dla osób, które straciły swoje domy. Taki dom byłby wykorzystywany dopóki nie powstałby „właściwy” budynek. Budynek stworzony przy użyciu nowej technologii jest od razu gotowy do jego użycia. Jest uszczelniony i ocieplony.

Druk 3D już dziś pomaga wielu ludziom. Wszystko wskazuje na to, że do tej grupy dołączą osoby poszkodowane przez powódź lub trzęsienie ziemi, które pozbawiło ich dachu na głową. Dzięki nowej technologii drukowania budynków będą mogli wrócić do normalności jeszcze szybciej.

Źródło: www.3dprintingindustry.com

Zdjęcia: [1][2]

Udostępnij.

O autorze

Łukasz Czuba

Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.