Zastosowanie druku 3D w medycynie

0

Dzięki coraz powszechniej dostępnym drukarkom 3D, technologia wydruku przestrzennego rozwija się w spektakularnym tempie. Technika ta daje możliwość wydrukowania uprzednio zaprojektowanych modeli komputerowych – w formie elementów z tworzywa sztucznego. Wydruk 3D znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, począwszy od chirurgii do stomatologii.

Drukarki 3D drukują model zaprojektowany na komputerze, używając takich surowców jak plastik, ceramika czy metal. Drukowanie obiektu opiera się na tworzeniu i nakładaniu warstwy materiału za pomocą specjalnej dyszy o określonej grubości na stole drukarki, a gdy warstwa zostanie doprowadzona do końca (wydrukowana), rozprowadzeniu kolejnej. Np. przy druku z plastiku, strumień rozgrzanego, pół-płynnego materiału zostaje rozprowadzony przez dyszę na stół roboczy według ścieżki wygenerowanej na podstawie modelu, a gdy zastygnie nakładana jest kolejna warstwa.

Drukowanie przestrzenne początkowo wykorzystywane było do szybkiego prototypowania, czyli drukowania modelu natychmiast po jego zaprojektowaniu. Z czasem druk 3D stał się przydatny także w innych dziedzinach życia, np. przy produkcji części zamiennych czy przedmiotów codziennego użytku. Obecnie za pomocą odpowiedniej drukarki i skanera 3D można wydrukować dokładną kopię dowolnego przedmiotu. Jednak dopiero zastosowanie druku 3D w medycynie ukazało jak szerokie możliwości oferuje technologia, która jest w stanie nie tylko zmienić życie pacjenta, ale przede wszystkim je uratować.

Pomoc przy planowaniu zabiegu

Modele narządów ludzkich wydrukowane w 3D wykorzystywane są przez lekarzy do ćwiczenia i planowania skomplikowanych zabiegów. Jako potwierdzenie zastosowania może posłużyć operacja przeprowadzona kilka lat temu w Anglii, w czasie której chirurdzy z powodzeniem zoperowali bliźnięta syjamskie. Dzięki uprzednio wydrukowanemu modelowi specjaliści przećwiczyli procedury rozdzielenia bliźniąt na dokładnej kopii połączonych systemów krwionośnych rodzeństwa. Także w Polsce lekarze z Bielska-Białej wykonali pomyślną operację zastawki serca, dla której dużym wsparciem okazał się model wydrukowany na drukarce 3D.

Druk 3D w medycynie 01

Chirurgia estetyczna i protetyka

Aktualnie najbardziej powszechnym sposobem użycia druku przestrzennego w medycynie estetycznej jest wytwarzanie implantów zębów. Standardowo wykonanie implantu pochłania wiele czasu i wymaga przynajmniej trzech wizyt w gabinecie. Dzięki wydrukowi 3D możliwe jest wykonanie w czasie jednej wizyty implantu doskonale dopasowanego do zgryzu. Dzięki wydrukowanym protezom kości możliwe jest zastąpienie uszkodzonych w wyniku wypadków lub powikłań nowotworowych części ciała, pozwalając pacjentowi na powrót do normalnego życia. Medycyna ma już za sobą udane operacje, gdzie zastosowanie drukarki 3D umożliwiło wykonanie przeszczepu twarzy który po raz pierwszy był przeprowadzony u pacjenta z Gliwic. Rekonstrukcja dotyczyła rozległych powłok twarzoczaszki oraz szkieletu górnego i środkowego piętra twarzy.

Druk 3D w medycynie 02

Wydruk 3D w transplantologii

Jak oceniają naukowcy, w najbliższych latach możliwe będzie drukowanie narządów ludzkich z wykorzystaniem własnych komórek pacjenta. Będzie to prawdziwy przełom, ponieważ chorzy nie będą musieli oczekiwać na dawcę organu ani obawiać się, że wszczepiona nerka czy wątroba zostanie odrzucona przez organizm. Jak wygląda proces „wydruku” ludzkiej wątroby? W pierwszej kolejności od pacjenta pobierane są komórki mające zdolność namnażania się. Mogą być to komórki macierzyste lub komórki uzyskane np. podczas biopsji, które następnie multiplikuje się w laboratorium. Następnie umieszczane są w specjalnym tonerze, tworząc tzw. bio-tusz. Trafia on do drukarki 3D, która kolejno na przemian drukuje warstwy komórek opierające się na „rusztowaniu” z syntetycznego żelu. Kiedy wydruk zostanie ukończony, tkance pozwala się dojrzeć, a potem usuwa żel. W ten sposób powstają protezy wytworzone z naturalnych tkanek pacjenta.

Druk 3D w medycynie 03

Obecnie trwają prace nad prototypami bardziej złożonymi, takimi jak drukowanie naczyń krwionośnych, tkanek serca czy skóry. Drukowanie do celów transplantologicznych organów wewnętrznych, takich jak nerka, wątroba czy pęcherz moczowy, którego wszczepienie pacjentowi zakończyło się pełnym sukcesem, to niedaleka przyszłość.

Przyszłość druku 3D w medycynie

Z pewnością technologia druku przestrzennego to przyszłość innowacyjnej medycyny, której możemy doświadczać już dziś. Zastosowanie drukarek 3D oferuje możliwość poprawienia jakości życia wielu pacjentów. Biorąc pod uwagę te możliwości należy zadać pytanie, czy wymiana niesprawnych z powodu upływającego czasu lub choroby narządów ludzkich już niedługo będzie należała do codzienności? Kto będzie pilnował etycznych aspektów drukowania organów lub całych żywych organizmów? Na pytania pojawiające się w kontekście stosowania w medycynie tej nowoczesnej technologii pozwoli nam odpowiedzieć dopiero nadchodzący czas.

Źródła:

  1. Gu Q, Hao J, Lu Y, Wang L, Wallace GG, Zhou Q. Three-dimensional bio-printing.Sci China Life Sci. 2015 May;58(5):411-9.
  2. Chia HN, Wu BM. Recent advances in 3D printing of biomaterials. J Biol Eng. 2015 Mar 1;9:4.
  3. Douglas TS. Additive manufacturing: From implants to organs. S Afr Med J. 2014 May 12;104(6):408-9.
  4. Groth C, Kravitz ND, Jones PE, Graham JW, Redmond WR. Three-dimensional printing technology. J Clin Orthod. 2014 Aug;48(8):475-85.
  5. Murphy SV, Atala A. 3D bioprinting of tissues and organs. Nat Biotechnol. 2014 Aug;32(8):773-85.
  6. http://swiatdruku3d.pl/przy-pierwszym-przeszczepie-twarzy-w-polsce-pomogla-drukarka-3d/

Grafika: [1] [2] [3] [4]

Udostępnij.

O autorze

Damian Król

Inżynier, przedsiębiorca, założyciel Centrum Serwisowego Elektroniki (www.lapto.eu). Pasjonat druku 3D i nowych technologii.