Każdy, kto w swoim życiu obcował z niskobudżetowymi drukarkami 3D, pracującymi w technologii FDM na pewno zmierzył się z problemem zatkanej dyszy drukującej. Problem nie tyle trudny do rozwiązania, co kłopotliwy – najczęściej, jednym z etapów prowadzącym do jego rozwiązania jest po prostu odkręcenie dyszy. Dla doświadczonych użytkowników to zazwyczaj nic trudnego – dla początkujących może okazać się nie lada wyzwaniem.

Na Kickstarterze trwa obecnie kampania produktu, który w dużym stopniu może zoptymalizować i przyspieszyć ten proces. ZCatch, bo o nim mowa, to proste narzędzie mające pomóc użytkownikom w odkręcaniu jak i dokręcaniu dyszy drukarki 3D. Dzięki zoptymalizowanemu rozmiarowi ZCatch może zastąpić różnego rodzaju narzędzia (np. klucze półksiężycowe o odpowiednim rozmiarze) używane podczas procesu wymiany dyszy.

Użytkownicy związani z niskobudżetowym drukiem 3D w technologii FDM wiedzą również, że podczas wymiany dyszy warunkiem koniecznym jest rozgrzanie jej do wysokiej temperatury (ok. 220-250°C) – każdy, kto kiedyś przypadkowo dotknął dyszy pracującej drukarki 3D na pewno rozumie, że praca z gorącą wiąże się z ryzykiem oparzenia. ZCatch ma zminimalizować to ryzyko, czyniąc wymianę dyszy bezpieczniejszą dla ich palców.

Jednak już na początku pojawiły się pytania. Wątpliwości backersów dotyczyły m.in. faktu, czy narzędzie nie będzie nagrzewać się ciepłem dyszy, skoro ma zostać wykonane z metalu. Twórcy jednak zapewniają, że zoptymalizowany kształt chroni miejsca chwytania narzędzia od nagrzewania. Co więcej, w przyszłości, w czasie rozwoju produktu rozważanie jest zastosowanie  materiałów nieprzewodzących ciepła.

ZOBACZ TEŻ: Zapchana dysza? To nie koniec świata!

Akcesorium skierowane jest do entuzjastów niskobudżetowego druku 3D w domowym zaciszu. Obecnie do zakończenia kampanii pozostało 42 dni – twórcom udało się zebrać $1,200 z zakładanych $14,000. Czy projekt zakończy się sukcesem? Zobaczymy…

Źródło: kickstarter.comz-catch.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like