Od zarania dziejów człowiek głowił się z problemem, jak zniwelować zależność, że ilość rozlanego alkoholu rośnie wprost proporcjonalnie wraz ze wzrostem jego spożycia. Nie trudno się było domyśleć, że prędzej czy później rozwiązanie tego zagadnienia zostanie znalezione przez… studentów.

Studenci krakowskiej AGH, w ramach AGHacks, czyli najpopularniejszego i największego w Polsce studenckiego hackathonu, zaprezentowali naprawdę niebanalny pomysł. W 48h zaprogramowali bowiem „robota-barmana”, który rozlewa alkohol do kieliszków. Swój projekt nazwali „Równomierne dozowanie jednorodnej substancji ciekłej do naczyń połączonych”.

Warto zwrócić uwagę na staranność wykonywanych przez robota czynności oraz wielkość porcji, które nalewane są naprawdę od serca (procesora?). Dzięki systemowi wizyjnemu jest w stanie rozpoznać położenie butelki i kieliszków. Komunikacja natomiast odbywa się za pomocą strumieniowego protokołu TPC (Transmission Control Protocol). Następnym krokiem ma być zaimplementowanie sterowania za pomocą poleceń głosowych.

Oprócz szacunku wśród rówieśników i ogromnej popularności w Internecie, studenci zgarnęli też nagrody rzeczowe, oraz możliwość dalszego rozwijania swojej koncepcji w laboratorium firmy Astor.

W jakim kierunku stoczy… tzn. potoczy się projekt? O tym być może usłyszymy niebawem.

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like

More in News