Każdy rodzaj ekstrudera, czy to Bowden czy bezpośredni, ma swoje wady i zalety, a co za tym idzie swoich zwolenników i przeciwników. Kluczowym czynnikiem, decydującym czy dany typ sprawdzi się z określoną konstrukcją drukarki 3D jest przede wszystkim jego masa, która powinna być możliwie jak najmniejsza. Firma Zesty Technology stworzyła właśnie jeden z najmniejszych oraz najlżejszych ekstruderów bezpośrednich dostępnych na rynku, oferując go jednocześnie w swojej kampanii na Kickstarterze.

Główną zaletą ektrudera typu Bowden jest fakt odciążenia osi, po których przemieszcza się głowica. Ma to szczególne znaczenie w drukarkach 3D o konstrukcji Delta, gdzie każdy gram mniej na ramieniu drukującym ma znaczenie. Poza tym dzięki temu możemy stosować większe prędkości druku. Największym minusem jest brak możliwości korzystania z filamentów elastycznych oraz mogące się pojawić problemy z prawidłową retrakcją.

Z kolei ekstrudery bezpośrednie są w stanie poradzić sobie z większą ilością rodzajów filamentów, mają mniejsze problemy z retrakcją, ale za to, ze względu na ciężki silnik krokowy i zjawisko bezwładności nie zawsze są w stanie drukować tak szybko jak w przypadku ekstrudera typu Bowden.

Zesty Nimble to wytłaczarka, która łączy najlepsze cechy wspomnianych powyżej konstrukcji. Przede wszystkim jest ultralekka, waży zaledwie 33 gramy i jest ekstruderem bezpośrednim z wszystkimi korzyściami, jakie się z tym wiążą. Niska masa jest efektem braku silnika krokowego, zamocowanego bezpośrednio przy ekstruderze. Możemy go umieścić w dowolnej części drukarki 3D, a jego moc przekazywana jest za pomocą specjalnego przewodu napędowego.

e052668d06fc9301df36a82f21b7fd12_original

Dzięki swojej konstrukcji, Zesty Nimble umożliwia bardzo łatwy dostęp do wlotu do głowicy, przez co wymiana filamentu nie stanowi już żadnego wyzwania. Dodatkowo w łatwy sposób możemy odwrócić go do góry „nogami” i szybko poprzestawiać kilka jego elementów. Otrzymamy wtedy odbicie lustrzane, które umożliwia bliskie ułożenie obok siebie dwóch jednostek, które możemy wykorzystać w drukarkach dwugłowicowych.

Twórcy zadbali ponoć o adaptery do najpopularniejszych konstrukcji drukarek 3D, które w późniejszym czasie mają pojawiać się na ich koncie Thingiverse. W razie potrzeby i jeśli taki będzie odzew wśród klientów, to kolekcja ta będzie zwiększana również o przejściówki do mniej popularnych konstrukcji.

Zalety Zesty Nimble:

  • napęd bezpośreni,
  • możliwość drukowania z materiałów elastycznych,
  • prosta wymiana filamentu,
  • mały i kompaktowy (wymiary 31 x 30 x 33 mm),
  • pasuje do każdej drukarki 3D (mocowanie na dwie śruby M3),
  • bardzo lekki (waży 33 gramy),
  • szybsze i dokładniejsze drukowanie nie obciążające napędów osi drukarki,
  • możliwość zamontowania w wersji z łatwiejszym dostępem dla prawo i leworęcznych,
  • dzięki systemowi adapterów pasuje do każdego typu głowicy,
  • obudowa z formy wtryskowej zapewniająca dobre spasowanie oraz dużą wytrzymałość.

Kampania potrwa jeszcze dwadzieścia cztery dni. Udało się już zebrać ponad 13 000 euro z zakładanych 38 000 euro. W chwili obecnej najtańszą opcją zakupu ekstrudera jest wyłożenie 77 euro.

Źródło: www.kickstarter.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

1 Comment

  1. Niby wszystko fajnie – niska waga. Ale ale… przecież ten metalowy pręt który przekazuje moment z silnika też waży i to pewnie nie miało, czyli waga prawie jakby jeździł silnik. A pewnie przy takim „pręcie” i zmianach kierunku obrotu będzie problem, co wiąże się z problematyczną retrakcją…

Comments are closed.

You may also like