FDA, agencja odpowiadająca za kontrolowanie żywności i lekarstw w Stanach Zjednoczonych, dopuściła do użytku pierwszy na świecie lek wytworzony techniką druku 3D.

Firma Aprecia Pharmaceuticals, która stworzyła lek, korzysta przy jego produkcji między innymi z licencji ZCorp na druk 3D w technologii ColorJet Printing, opracowanej w Massachusetts Institute of Technology. W CJP sproszkowany materiał na bazie gipsu jest selektywnie spajany klejem. W przypadku drukowanych tabletek, proszek, będący substancją aktywną leku, spajany jest przy pomocy ciekłej substancji. W efekcie powstaje pigułka o porowatej strukturze, łatwej w penetracji dla cieczy i tym samym rozpuszczającej się szybciej, niż tradycyjne, sprasowywane, lub kapsułkowane tabletki.

Z powodu tej właśnie właściwości technologia druku 3D leków została wykorzystana przez firmę Aprecia w produkcji leku stosowanego przy atakach padaczki, gdzie czas wchłaniania się substancji jest nie bez znaczenia. Środek ma wejść na rynek w roku 2016 ale firma zapowiada już, że planuje kolejne lekarstwa na choroby centralnego układu nerwowego.

Dopuszczenie do użytku innowacyjnych tabletek firmy Aprecia Pharmaceuticals otwiera drzwi dla bardziej zaawansowanych zastosowań druku 3D w tej dziedzinie. Jako przykład można tu podać daleko idącą personalizację lekarstw (tabletki szyte na miarę, o składzie indywidualnie dobieranym pod pacjenta i jego potrzeby). W przyszłości drukarki 3D drukujące takie spersonalizowane pastylki mogłyby stanąć w szpitalach i aptekach i usprawniać leczenie pacjentów.

Adela Walczak
Specjalistka w dziedzinie szeroko pojętego Rapid Prototyping'u, kształciła się na kierunkach: Matematyka Stosowana, Product Design Engineering oraz Papiernictwo i Poligrafia. Jest aktualną wicemistrzynią Polski w Curlingu, w przeszłości reprezentowała kraj m.in. na Mistrzostwach Świata.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D