Druk 3D protez to jeden z najciekawszych obszarów zastosowania tej technologii, niestety wiąże się z nim pewien dość kłopotliwy aspekt – produkcja protez podlega pod ustawę o wyrobach medycznych, co wiąże się z obowiązkiem spełnienia szeregu wymogów formalnych (pisałem o tym szerzej w artykule ze stycznia br.). Innymi słowy – łatwiej jest wydrukować protezę, niż ją zalegalizować, co w pełni wpasowuje się w najeżoną obostrzeniami polską rzeczywistość. Tymczasem pewna polska firma – TIPG, postanowiła zająć się tą tematyką, podchodząc do niej z nieco innej, równie istotnej strony. Zamiast drukować same protezy, co jest dość „śliskim” tematem z punktu widzenia polskiego prawa, postanowiła wytwarzać za pomocą technologii druku 3D ich stylowe obudowy.

Choć z pozoru kwestia tworzenia obudów na protezy wydaje się być dość wydumanym zajęciem, tak naprawdę odgrywa bardzo istotną rolę. Przekonałem się o  tym sam, gdy w połowie zeszłego roku skontaktował się ze mną pewien człowiek oczekujący na amputację nogi, który poszukiwał firmy zdolnej wydrukować mu właśnie tego typu osłonę. Kilkakrotnie rozmawiałem z nim telefonicznie próbując wyjaśnić mu niuanse związane z technologią druku 3D w kontekście tego typu realizacji, jak również starając się pomóc w znalezieniu firmy zdolnej podjąć się takiego projektu. Zrozumiałem wtedy pewną bardzo delikatną – acz niezwykle ważną rzecz: ów człowiek, stojąc przed niezwykle dramatycznym i traumatycznym doświadczeniem, próbuje pogodzić się z nieuniknionym szukając czegoś, co pomoże mu się oswoić z nową sytuacją. Czymś takim miała być jego własna, unikalna, spersonalizowana obudowa na protezę.

Z tego samego założenia wyszła firma TIPG, rozpoczynając swoją działalność związaną z produkcją obudów. Celem firmy stało się stworzenie lekkich, stylowych i przydatnych produktów dla osób po amputacjach kończyn. Produktów jedynych w swoim rodzaju z racji możliwości stworzenia obudowy odzwierciedlającej tryb życia oraz osobowość danej osoby. Bywa, że ludzie po amputacjach są marginalizowani społecznie oraz zawodowo, dlatego TIPG postawiło sobie za cel starać się przywrócić im odrobinę pewności siebie, tworząc produkty pokazujące ich indywidualizm oraz siłę.

TIPG 02

Obudowy drukowane są za pomocą drukarek 3D drukujących w technologii FDM, lecz w przyszłości firma planuje przejść drukowania ich w technologii SLS. Maksymalny rozmiar pojedynczego modelu wynosi aktualnie 40 x 40 x 25 cm. Do tworzenia obudów używane są różnorodne materiały, w zależności od poziomu ich skomplikowania. Proste, lite obudowy, które poddawane są przykładowo obróbce hydrograficznej i lakierniczej produkowane są najczęściej z PLA colorFabbu, podczas gdy bardziej złożone i wymagające obudowy, drukowane są z materiałów w rodzaju t-Glase z taulman3D bądź colorFabb XT-CF20.

TIPG 04

Proces tworzenia obudowy zaczyna się od skanowania 3D ciała pacjenta, następnie wykonania projektu na bazie pobranych wymiarów, wydrukowanie obudowy oraz poddanie jej ostatecznej obróbce. W zależności od wymogów, wydrukowane obudowy są poddawane np. lakierowaniu na dowolny kolor, zmatowione, bądź poddane procesowi hydrografiki do osiągnięcia wymaganego ostatecznego wyglądu.

TIPG 05

Chociaż firma specjalizuje się aktualnie wyłącznie w produkcji obudów na protezy, docelowo zamierza również drukować kompletne protezy kończyn (podudzia, uda oraz w miarę możliwości protez kończyn górnych), co nastąpi po przejściu wszystkich wymaganych prawnych akredytacji i wymogów.

TIPG 01

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like

More in Projekty 3D