W połowie maja tego roku opisywaliśmy po raz pierwszy drukarkę 3D drukującą z ceramiki autorstwa FabLabu Kielce. Chociaż urządzenie zostało zaprezentowane po raz pierwszy jeszcze w marcu podczas Dni Druku 3D, wciąż funkcjonowało bardziej jako stand reklamowy, ponieważ… nie działało. Te czasy są już jednak za nami – drukarka 3D do ceramiki działa i są widoczne już pierwsze efekty jej pracy. Co więcej, jej twórcy – Janusz Wójcik i Paweł Rokita po raz pierwszy zaprezentowali pełną specyfikację techniczną swojego urządzenia z dość szczegółowym opisem zasad jej jego działania.

Drukarka 3D powstała z myślą o druku 3D gliną, masami ceramicznymi oraz innymi masami o gęstej konsystencji. Jest przeznaczona zarówno dla pracowni ceramicznych, szkół jak i użytkowników indywidualnych. Konstrukcja jest wyjątkowo sztywna oparta na podstawie z kamienia. Wszystkie podzespoły mechaniczne drukarki 3D to profesjonalne elementy stosowane w przemyśle maszynowym. Drukarka 3D została oparta na układzie delta. Z racji swojej konstrukcji znakomicie nadaje się do użytkowania wymagającego częstego mycia. Cały elektroniczny układ sterowania wraz z silnikami został umieszczony w górnej części drukarki. Do samej drukarki doprowadzone jest bezpieczne 24v napięcie, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania.

Sercem drukarki 3D do ceramiki jest extruder. Będą dostępne dwa rodzaje extruderów:

  • pierwszy, z myślą o pracowniach ceramicznych to extruder napędzany sprężonym powietrzem w układzie Bowdena; duża pojemność zbiornika z gliną zapewnia nieprzerywane wydruki wykorzystujące całe pole pracy drukarki
  • drugi extruder jest napędzany silnikiem z bezpośrednim podawaniem gliny z plastikowej kartuszy; kartusze można napełniać wielokrotnie, dowolnie komponowanymi masami; ten rodzaj extrudera jest polecany dla odbiorców indywidualnych oraz szkół; sterowanie drukarki  3D umożliwia w momencie skończenia się masy w kartuszu, zatrzymanie wydruku i wymianę kartuszy na pełną.

Drukarka 3D zapewnia wysoki komfort pracy. Daje możliwość eksperymentowania z masami, możliwe jest stosowanie mas samoutwardzalnych o różnych kolorach. Można również stosować masy na bazie żywic, dzięki czemu wydruki będą przewyższać wytrzymałością mechaniczną wydruki w technologii FDM. Dysze w kilku rozmiarach zapewnią możliwość druku 3D w różnych rozdzielczościach.

Specyfikacja techniczna:

  • wymiary zewnętrzne : wysokość 110 cm, podstawa 60 cm x 60 cm
  • waga : 50 kg
  • podstawa kamienna, konstrukcja aluminiowa.
  • maksymalny rozmiar wydruku: średnica 20 cm, wysokość 35 cm
  • extrudery:
    • zasilany sprężonym powietrzem w układnie Bowden, zbiornik o pojemności 15 kg.
    • napędzany silnikiem dla kartusz o pojemności 310 ml.
  • oprogramowanie : open-source
  • dysze: 1 mm; 1,5 mm; 2 mm.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

17 Comments

  1. Mam nadzieję że będzie można zobaczyć tą drukarkę w pełni gotową do pracy na dniach druku w Kielcach ? 🙂

    1. Tak drukarka będzie na Dniu Druku w Kielcach drukować na żywo 🙂

  2. Wiadomo jaki będzie w przybliżeniu jej koszt?

  3. jakość wydruku 😉 każdy widzi – nie wiem czy to ma jakikolwiek sens

    Metodą SLS chyba też można spiekać proszki ceramiczne.

    1. Metody SLS nie postawisz w garażu 🙂

      1. Ceramikę tworzoną SLSem z pewnością można wykorzystać w różnych zastosowaniach przemysłowych. Tak mi się przynajmniej wydaje.

        A te powyższe wydruki poza ozdobnymi doniczkami i figurkami raczej nie znajdą zastosowań.
        – Szczerze jak na to patrze to się zastanawiam czy przy wyjmowaniu z tej drukarki i przy troszkę mocniejszym ściśnięciu to się w rękach nie rozlezie a po wyschnięciu/upieczeniu nie rozsypie jak piasek, chyba, że do tej gliny dodają jeszcze jakieś kleje czy cóś.
        😉
        Ale oczywiście niech się bawią, może coś im akurat z tego interesującego wyjdzie, co zadziwi świat.
        🙂

        1. Nazwa drukarka do ceramiki jest faktycznie nieco błędna. W zasadzie drukarka do mas dla ceramików. To nie SLS 🙂 patrząc z punktu widzenia kosztów. Glina jest bardzo tania – dobra masa to koszt około 10 zł za kg.
          Jeżeli ktoś jest ceramikiem to sam jest w stanie skomponować jeszcze tańszą. Oczywiście to jest drukarka do wydruków artystycznych. Większość pracowni ceramicznych wykonuje prace artystyczne. Tak jak w opisie można drukować masami żywicznymi a tu już artyzm się kończy i wchodzimy w wydruki techniczne o dużych gabarytach. Jak każda technologia ma swoje wady i zalety. Jak każde narzędzie ma swoje ograniczenia. Jest jednak ogromny potencjał tej drukarki. Czy zadziwimi świat- bez przesady. To ma być technicznie poprawna maszyna gotowa do pracy, funkcjonalna i niezawodna. Wyjmowanie wydruków z drukarki nie stanowi żadnego problemu 🙂 . Jeżeli drukujemy glina to należy ja po wydruku wypalić. Jeżeli drukujemy masą samoutwardzalna wydruk odstawiamy na kilka godzin.
          W niedługim czasie pokażemy wydruki wypalone i dodatkowo szkiwione 🙂

          1. Ok 🙂
            – ale niestety drukarka (czy oprogramowanie), robi straszne błędy i nie pisze tu o widocznych warstwach…. – niby taka dokładna a
            na wszystkich tych pokazowych zdjęciach to widać i to mocno niestety odstrasza

          2. Jakie straszne błędy masz na myśli?

  4. A ja im gratuluję.

    Widać że Janusz i Paweł działają i to jest mega pozytywne.

    Niemniej jednak na dzień dzisiejszy zgadzam się z Meeeerrrrtttt (ale co przyszłość przyniesie nie wiem ).

    Co najlepsze nie jest to kolejny niesamowity FDM pod opisem którego pojawiają się co sekundę nowe nicki :), tworzące kółko wzajemnej adoracji 🙂 – w sumie tak też można.

    Paweł propozycja do Ciebie, nowa funkcja, przy każdym nicku część adresu IP.
    Ale z drugiej strony czy to ma sens :).

    1. Swoją drogą IP przy nicku to bardzo fajny pomysł. Mam również kilku faHoffcUF, którzy mi podobnym IP śmierdzą 🙂

    2. Myślę, że pomysł i IP bardzo dobry… 🙂

      1. Pomysł jest dobry, ale DISQUS z którego korzystamy nie umożliwia tego typu funkcjonalności. Poza tym, zbliżylibyśmy się za bardzo do poziomu pewnych portali informacyjnych związanych stricte z jedną opcją polityczną. U nas może publikować każdy. Jak przegnie – to zniknie.

  5. 1. W takich drukarkach mozna myślec juz nad czyms do wygładzania powierzchni zewnętrznej czy wewnetrznej by nie było tych rowków
    2. elementy widac na wideo się wyginają….. może wiec warto myśleć nad dwoma extruderami i dwoma rodzajami gliny lub czy ja wiem rusztowaniem , szkieletem? Bo chyba nic nie umozliwiło by wysuszenie utwardzenie w tak krótkim czasie.

    1. ad 1. Gotowy wydruk można przetrzeć gąbeczką, widziałem efekt takiego zabiegu, bardzo fajnie wyszło. 😉

      1. Ale trudno było by dojść gdzies głębiej, a jesli było by to na etapie druku efekt byłby duzo lepsiejszaszczy.

  6. Mnie się podoba, zawsze mogłaby drukować gorzej 🙂
    Chętnie bym ją wypróbowała.

Comments are closed.

You may also like