Zortrax M200 to jedna z najpopularniejszych na świecie, niskobudżetowych drukarek 3D, typu FDM. Dwa miesiące temu olsztyńska firma zaprezentowała jej ulepszoną wersję M200 Plus, dostosowując swoje flagowe urządzenie do obecnie obowiązujących standardów. Za sprawą wpisu na blogu Zortraxa mamy okazję przyjrzeć się z bliska farmie zawierającej trzydzieści sześć sztuk tego urządzenia.

Drukarnia 3D znajdująca się w siedzibie Zortraxa w pełni wykorzystuje nowe funkcje modelu M200 Plus i to właśnie dzięki nim farma pozwala na pełną kontrolę nad procesami produkcyjnymi, znacznie je przyspieszając. Urządzenia te pracują dwadzieścia cztery godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

Dzięki komunikacji WiFi możliwe jest zdalne przesyłanie oraz zarządzanie drukowanymi modelami. Wszystkie drukarki 3D są zintegrowane z Zortrax Ecosystem i połączone z komputerami pracowników firmy. Zarządzanie wydrukami odbywa się za pomocą dedykowanego oprogramowania Z-SUITE.

 

Wszystkie projekty mogą być natychmiastowo przesyłane do drukarki 3D, która jest w danej chwili wolna bez konieczności wykorzystywania zewnętrznych nośników pamięci. Całość systemu zintegrowana jest z zainstalowanymi wewnątrz komór M200 Plus kamerami, umożliwiającymi ciągłą transmisję na żywo z procesu drukowania, dając stałą kontrolę nad tym procesem oraz zapewniając możliwość szybkiej reakcji w przypadku ewentualnej awarii lub konieczności konserwacji urządzenia.

Pomimo, że farma przeznaczona jest do użytku całej firmy, to z powodzeniem może być obsługiwana przez jednego operatora, odpowiedzialnego za sprawdzanie sprzętu, opróżnianie komór oraz zmiany filamentów. Dzięki systemowi wykrywania jego braku, M200 Plus zatrzymuje proces drukowania umożliwiając użytkownikowi założenie nowej szpuli z tworzywem.

Możliwość skorzystania z tak dużej liczby drukarek 3D to nie tylko wygoda, ale też ogromna oszczędność czasu. W przypadku złożonych, składających się z wielu elementów projektów, nie musimy czekać na wydruk każdego z nich po kolei, lecz możemy wykonywać je wszystkie w tej samej chwili. Rozwiązanie to pozwala również na szybką produkcję małoseryjną.

Firma Zortrax wykorzystuje farmę M200 Plus do realizacji swoich projektów, jak również do wykonywania wydruków próbnych dla klientów.

Źródło: www.zortrax.com

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like