Czym jest animatronika ? Wielu osobom to pojęcie może się kojarzyć z jakąś dziwną dziedziną nauki. Ale na pewno każdy widział efekty filmowe stworzone dzięki niej. To jest właśnie Animatronika. Tworzenie efektów specjalnych w filmach poprzez poruszanie oraz sterowanie modelami i innymi obiektami za pomocą silników oraz serwomachanizmów.

Jednym z takich przykładów jest projekt mechanicznego ogona stworzony przez firmę Adafruit Industries. Osobom, które nie zajmują się elektroniką nazwa ta może nic nie mówić, ale wszystkim elektronikom-amatorom, jest ona doskonale znana. Firma Adafruit została założona przez Limor Fried pasjonatkę oraz osobę zaangażowaną w propagowanie elektroniki oraz ruchu open-source i open-hardware.

Firma Adafruit zajmuje się sprzedażą komponentów elektronicznych (płytki, podzespoły, urządzenia) , propagowaniem elektroniki oraz ruchu Make jako świetnego narzędzia edukacji dorosłych oraz dzieci. Projekt mechanicznego ogona jest świetnym przykładem wykorzystania różnych dziedzin. Elektroniki, druku 3D oraz programowania. Wszystkie potrzebne części do tego projektu są dostępne w sklepie na stronie serwisu Adafruit. Projekt zakłada użycie kilku komponentów elektronicznych takich jak Trinket autorska płytka z mikrokontrolerem, serwomechanizm, kable połączeniowe oraz baterie AAA.

Ogon 02

Wyjątkowością tego projektu jest użycie drukowanego klipsa, do którego przymocowujemy cały mechanizm i który możemy później przyczepić do naszej garderoby.

Ogon 03

Jak większość projektów dostępnych w serwisie Adafruit, mamy dostępną szczegółową instrukcję budowy. Dostępne są również modele części w formacie .STL, które możemy ściągnąć i wydrukować na naszej drukarce. Ruch ogona ogona również możemy modyfikować dla własnych potrzeb, dzięki możliwości modyfikacji w kodzie źródłowym, który jest ładowany do mikrokontrolera. Projekt jest genialny w swojej prostocie i świetnie się nada do wykorzystania go w najróżniejszych projektach makerskich czy cosplay.

Ogon 04

Źródło: www.adafruit.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Łukasz Czuba
Miłośnik druku 3D. Elektronik-amator, szkoleniowiec i konstruktor. Członek lubelskiego FabLabu i Makerspace. Miłośnik literatury s-f, gier strategicznych, kotów oraz herbaty.

    1 Comment

    1. Ciśnie się na usta pytanie, gdzie te wszystkie pomocnicze elementy upchnąć?

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D