W ciągu ostatnich kilku dni przekroczyliśmy dwa symboliczne kamienie milowe w rozwoju naszego serwisu – doszło również do powrotu bardzo ważnej dla mnie osoby, która na początku współtworzyła nasz serwis. Bez dwóch zdań listopad był jednym z najbardziej udanych miesięcy w historii CD3D i życzyłbym sobie aby każdy kolejny był tak dobry jak ten. To wszystko nie udałoby się oczywiście gdyby nie Wy – nasi czytelnicy, za co serdecznie chciałbym Wam podziękować w imieniu swoim i całego zespołu. A cóż takiego doniosłego niby się wydarzyło? W listopadzie otrzymaliśmy tysięcznego Like`a, odnotowaliśmy milionową odsłonę serwisu, a do zespołu powrócił mój serdeczny kolega Marcin Kwapisz, z którym współtworzyliśmy nasz serwis na samym początku 2013 roku…

Jeśli chodzi o 1000 Like`ów, to zasadniczo ten sukces wygląda dość marnie. Potrzebowaliśmy na to półtora roku – a wystarczyło wejść na Allegro i kupić „tauzena na start” za 8,99 PLN (brutto!). Mogliśmy też przeprowadzić jakieś kampanie reklamowe na „fejsie” i pozyskać kilkuset fanów, ale zawsze szkoda nam było na to pieniędzy… Nasz wynik jest w 100% organiczny, naturalny i prawdziwy. Każdy kto polubił nasz fanpage, zrobił to ponieważ był tym po prostu zainteresowany. W porównaniu z większością fanpage`ów technologicznych, blogowych, czy rozrywkowych w ogóle, wynik 1000 Like`ów jest żenująco śmieszny i mały… Ale tak po prostu wygląda póki co rzeczywistość w Polsce – nasz wynik jest odwzorowaniem popularności tego typu treści w internecie, ale co najważniejsze – cały czas rośnie. Poza tym idzie za tym też realna korzyść – Facebook stanowi nasze główne źródło odesłań na stronę www, co oznacza, że znakomita większość osób, która nas lubi, klika w publikowane na fanpage`u treści, a nie „po prostu je ma” na timeline.

Allegro Like

Jeśli chodzi o milionową odsłonę CD3D, to miała ona miejsce dzisiaj. Statystyki Google Analytics podpięliśmy na stronie 27 kwietnia 2013 r. Biorąc pod uwagę fakt, że serwis istniał wtedy już od kilku miesięcy, wyniki mogą być delikatnie przekłamane, ale prawdą jest również to, że dopiero kilka dni później zaistnieliśmy przed szeroką publicznością (o czym pisałem kiedyś w oddzielnym artykule). Podobnie jak w przypadku Like`ów, można na to patrzeć w dwojaki sposób. Z punktu widzenia mainstreamowych mediów czy znanych blogów technologicznych, ten wynik jest słaby – tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę, iż został wygenerowany przez ponad półtora roku. Taki Spider`s Web potrafi mieć kilka tysięcy użytkowników w jednej chwili w serwisie. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że rozmawiamy o serwisie, który pisze tylko i wyłącznie o druku 3D i to w języku polskim! Jestem przekonany, że lepsze wyniki w Polsce mogły osiągnąć jedynie fora internetowe MójRepRap i RepRapForum, istniejące o rok dłużej od nas i charakteryzująca się inną specyfiką (mniejsza ilość unikalnych użytkowników generujących większą ilość odsłon) oraz serwis DesignFutures – założony w 2009 roku, pierwszy serwis piszący o druku 3D w Polsce w ogóle. Zatem tak czy inaczej jest to sukces i biorąc pod uwagę aktualne statystyki myślę, że na kolejny milion odsłon przyjdzie czekać nam nie półtora roku, a trzykrotnie krócej…

Milion odsłon

Na koniec informacja dla mnie najważniejsza – Marcin Kwapisz, który był pierwszym co-autorem na CD3D w czasach gdy czytały nas 3-4 osoby dziennie (o ile nie były to boty Google?) powrócił. Generalnie stało się to w bardzo naturalny sposób, zaproponowałem Marcinowi powrót do pisania – on się ochoczo zgodził i od niechcenia machnął kilka artykułów z rękawa jak to zawsze miał w stylu 🙂 Był również z nami na 3D Show Printer & Scanner – to dzięki jego pracy mogliście obejrzeć wszystkie zdjęcia z targów. Marcin generalnie zajmuje się fotografią. Jeśli chodzi o CD3D, był autorem zdjęć z pierwszej edycji Dni Druku 3D w Kielcach w lipcu 2013 roku, a chwilę później w Poznaniu, wykonał TO SŁYNNE ZDJĘCIE:

Omni3D 09

 Marcin, witamy z powrotem na pokładzie!

IMG_6803

Marcin Kwapisz, Anna Ślusarczyk, Paweł Ślusarczyk, Agnieszka Goławska, Bogusław Krawczyk

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. Gratuluję całemu zespołowi CD3D !! Jako „świeży” czytelnik i w miarę aktywny komentujący cieszę się że taka strona istnieje. Każdego dnia można przeczytać u was ciekawy artykuł, oferujecie szkolenia, informujecie o wszystkich imprezach związanych z drukiem 3d a co najważniejsze utrzymujecie dobry kontakt z czytelnikami 🙂 Cud i miód lany przez słowa ale taka jest prawda !! Powodzenia w dalszej pracy serwisu.

Comments are closed.

You may also like

More in News