Carbon3D to obecnie najgorętsza firma w branży druku 3D na świecie. Twórcy technologii CLIP, która ma szansę zrewolucjonizować technologię druku 3D każdego kolejnego miesiąca dostarczają nam newsów, które jednoznacznie wskazują, że mamy do czynienia z naprawdę poważnym graczem. Tydzień temu informowałem, iż firma pozyskała 100 mln $ dofinansowania od funduszy inwestycyjnych, którym przewodziło Google Investments, dziś chciałbym rzucić nieco więcej światła na strukturę firmy – a konkretnie kadrę managerską, która ją tworzy.

Najważniejsze w każdej firmie są zasoby ludzkie. To od jakości i klasy kadry zarządzającej zależy rozwój przedsiębiorstwa i jego ewentualne sukcesy lub niepowodzenia. W przypadku Carbon3D – póki co, sprawdza się to w iście książkowy sposób. Za rozwój firmy są odpowiedzialni utytułowani naukowcy i managerowie, których CV może wzbudzać tylko podziw i zazdrość zarazem…

Obowiązki CEO dzierży Joseph M. DeSimone – profesor chemii wywodzący się z Uniwersytetu Nowej Karoliny w USA. Ma na koncie ponad 300 artykułów naukowych i 150 patentów sygnowanych własnym nazwiskiem (kolejnych 80 patentów oczekuje na akceptację). Był współtwórcą takich firm jak Micell Technologies, Bioabsorbable Vascular Solutions i Liquidia Technologies. Szefem marketingu i strategii jest były wiceprezes działu marketingu dla aplikacji w Apple – Rob Schoeben. Szefem inżynierów jest Craig Carlson, który poprzednio odpowiadał za oprogramowanie i integrację elektroniki w Tesli.

Carbon 3D 02

Kirk Phelps odpowiedzialny za zarządzenie produktem pracował poprzednio również w Apple, z kolei dyrektor finansowy firmy – Luke Kelly, poprzednio zajmował podobne stanowisko w eBay`u. Oczywiście w tym znamienitym gronie nie mogło zabraknąć nikogo z Google – Abhishek Parmar odpowiedzialny za oprogramowanie w Carbon3D, spędził w Mountain View ostatnich 11 lat. Nie zapominajmy także, że w radzie dyrektorów zasiada Alan Mulally – były CEO Forda, który po odejściu stamtąd również spędził trochę czasu w Google.

Jak zatem widać, wszystko co dzieje się wokół twórców technologii CLIP nie jest dziełem przypadku i wskazuje na to, że mamy do czynienia z naprawdę poważnym graczem. Chociaż z definicji Carbon3D to początkujący start-up, ludzie jacy tworzą tą firmę sprawiają, iż należy patrzeć na nich jak na poważne przedsiębiorstwo technologiczne.

Sukces Carbon3D i technologii CLIP wydaje się być nieunikniony. Pytanie, co na to wszystko reszta branży druku 3D…?

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

5 Comments

 1. CLIP to będzie SLA killer 🙂 Jest już coś wiadomo o kosztach urządzenia?

  1. Nie i jeszcze długo nie będzie wiadomo… Jakkolwiek mam na ten temat pewne przemyślenia, z którymi już wkrótce się podzielę 🙂

   1. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniadze inwestorow, drukarki nie da sie zobaczyc nie da sie nic dowiedziec – podobno jest szybka ale jak szybka, podobno ma niesamowita jakosc ale jak to wyglada cyfrowo nie wiadomo – narazie slychac tylko hasla drogich marketingowcow ktore sa bardzo latwo przetrawiane na entuzjazm a ja nadal nie znam nawet jednego detalu lub cyfry ze specyfikacji.

 2. 1. Sebastian – może być, nie musi.
  2. Czekamy Paweł :).

 3. Bardzo fajnie napisane.
  @pawelusarczyk:disqus :
  Z mojego podwórka, w którym pracowałem przez poprzednie 10 lat dodałbym, że Alan Mulally był szefem zespołu opracowującego wspó;lny kokpit 757 i 767 podczas pracy w Boeingu. Później był program managerem projektu Boeinga 777. A 777 to ostatni bodaj program w lotnictwie, który zakończył się o czasie, nie zmasakrował firmy finansowo a do tego zaowocował rewelacyjnym produktem!

  Dla mnie dołączenie Mulally’ego do Carbon 3d było njaważniejszym wskaźnikiem. Ten facet raczej byle czego się nie ima. A to oznacza, że potencjał w przedsięwzięciu jest ogromny!

  Pozdrawiam!

Comments are closed.

You may also like