14 września w Kielcach odbędzie się prawdziwe święto Polskiej branży druku 3D – II edycja Dnia Druku 3D. Już poprzednia, pierwsza edycja była niesamowitym wydarzeniem, co próbowaliśmy przedstawić w naszej skromnej relacji, jednakże tym razem będzie miało miejsce naprawdę coś wyjątkowego. Po raz pierwszy w historii branży spotkają się wszyscy najważniejsi producenci, dystrybutorzy i twórcy drukarek 3D w Polsce. Poniżej publikujemy listę firm i drukarek 3D jakie będzie można obejrzeć oraz krótki wywiad z organizatorem eventu – Pawłem Rokitą!

Dzień Druku 3D Kielce

Event odbędzie się w sobotę 14 września w Studenckim Klubie Wspak na ulicy Śląskiej w Kielcach. Będzie trwał w godzinach 1000 – 1800, a w jego trakcie Organizatorzy przewidzieli masę konkursów i atrakcji. Lista firm i osób, które zaszczycą to miejsce swoją obecnością jest imponująca (kolejność alfabetyczna):
 • MadMan i jego Felix
 • Omni3D i RapCraft
 • Printila.com i Leapfrog
 • Solveree i Up!Plus2
 • Unique Design i Profabb
 • Wulfnor i jego HBot
 • yru i jego Golemy
 • ZMorph
 • oraz wiele, wiele innych modeli, których pełną listę można zobaczyć na stronie organizatora: www.druk3dkielce.pl.

Lista nie jest tak naprawdę zamknięta i w dalszym ciągu pojawiają się coraz to nowe firmy i osoby, potwierdzające swój udział w evencie. Jeśli chodzi o wydarzenia dodatkowe to w trakcie trwania eventu będą miały miejsce następujące konkursy:

 • Najlepszy wydruk z drukarki 3D drukowany na miejscu
 • Najlepszy wydruk z drukarki 3D przywożony
 • Konkurs na najszybsze przewijanie filamentu
 • Konkurs sprawdzający kunszt drukarza: na jak najlżejszy i jak najmniejszy wydruk.

Natomiast na koniec, odbędzie się panel dyskusyjny i następujące wykłady:

 • Tajemnice drukowania z nylonu – Dexter i Olekdh
 • Golem urwał się z łańcucha – o uwolnieniu projektu GolemD – Yru
 • Idea-lab laboratorium pomysłów na twoim biurku – Jacek Dziedzic
 • Leapfrog – drukarka z CE za rozsądną cenę – Printila.com

Będą również kolejne wystąpienia, w kwestii których trwa jeszcze ustalanie tematów i terminów.

W miniony weekend podczas MakeCampu, który odbył się w Łodzi, mieliśmy okazję chwilę porozmawiać z Pawłem Rokitą, organizatorem eventu. Poniżej zapis naszej rozmowy…

Paweł Rokita

Paweł Rokita podczas MakeCampu w Łodzi

Paweł Ślusarczyk: Pawle, opowiedz jak zaczęła się twoja przygoda z drukiem 3D?

Paweł Rokita: Wszystko zaczęło się od przeglądania różnych stron poświęconych tej tematyce. Czytałem, że jest to fajne i uznałem że dobrze byłoby coś takiego mieć i z tego korzystać. Ostatecznie uzyskałem możliwość pracy na drukarce 3D od Krzyśka (Dymianiuka – przyp. red.)  z Unique Design i tak to się tak naprawdę zaczęło… Aktualnie drukuję na Prusie.

PŚ: Robisz to hobbistycznie, czy wiąże się to z jakimś biznesem?

PR: Póki co hobbistycznie. Jest to po prostu bardzo fajne hobby.

PŚ: Jak długo korzystasz z tej drukarki 3D?

PR: Pół roku.

PŚ: Skąd pomysł na organizację Dnia Druku 3D w Kielcach?

PR: Bardzo podobał mi się dzień druku 3D w Lublinie, na który pojechałem z Jaszukiem. Później byliśmy w Warszawie i jadąc do Warszawy wiedzieliśmy już, że musimy zrobić coś własnego w Kielcach. Pierwsza impreza spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem, więc pomysł aby to kontynuować był oczywisty.

PŚ: Czy możesz zdradzić już jakieś szczegóły na temat najbliższego eventu? Kto będzie?

PR: Aktualnie większość osób wciąż potwierdza swój udział. Wulfnor i Przemek (Jaworski – ZMorph – przyp. red.) zapowiedzieli że będą chcieli przyjechać, na pewno będzie yru (Michał Liberda – przyp. red.), który przybędzie uwolnić Golema i przyjedzie Jacek Dziedzic z IDEA LABEM, oprócz tego przybędzie Printila z Leapfrogiem. Tak czy inaczej, nawet jeżeli swój udział potwierdzi tylko połowa z zapowiadanych firm i osób będzie ich więcej niż w Lipcu.

PŚ: Super! Dzięki za rozmowę i do zobaczenia w Kielcach!

Copyright: CENTRUM DRUKU 3D

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Brak możliwości dodawania komenarzy

Może cię również zainteresować

Więcej w News