Polska firma VSHAPER może pochwalić się szerokim portfolio drukarek 3D, w którym znajdują się zarówno urządzenia tworzone na potrzeby przemysłu, jak i branż specjalistycznych. Teraz oferta urządzeń zostanie poszerzona o nową odsłonę 5-osiowej drukarki 3D – VSHAPER 5AX MACHINE. Jej oficjalna premiera została zaplanowana na 26 maja 2020.

Swoim rozwiązaniem producent chce rozwiązać problem, jakim jest anizotropowość wydruków 3D. Zdaniem specjalistów z VSHAPER, modele budowane dokładnie w tej samej płaszczyźnie mogą być problematyczne w użytkowaniu ze względu na nierównomierną wytrzymałością w zależności od wybranej osi. Zaprojektowanie i wytworzenie odpowiedniego modelu  wymaga sporej wiedzy projektanta przy ustawieniu modelu pod kątem gwarantującym maksymalną wytrzymałość w wymaganej płaszczyźnie.

VSHAPER 5AX to nowa odsłona 5-osiowej druarki 3D rzeszowskiego producenta. Nietypowa kinematyka idąca w parze z obrotowo-uchylną platformę roboczą pozwala na odejście od konwencjonalnej metodzie druku „warstwa po warstwie”, otwierając nowe możliwości produkcji.

Druk w 5-osiach gwarantuje automatyczne dostosowanie się płaszczyzny modelu do głowicy drukującej. Specjalnie zaprojektowany stół roboczy zapewnia obrót i odchylenie modelu umożliwiając dowolny kierunek nakładania filamentu. Druk modelu może być planowany w dowolnej osi, co znacząco poprawia współczynnik anizotropowości materiału i eliminuje potrzebę wspierania geometrii modelu strukturami supportowymi.

VSHAPER 5AX pozwala na montaż 6 różnych narzędzi. Głowica, wyposażona w system automatycznej identyfikacji narzędzi dostosowuje druk 3D do zadanych parametrów narzędzia. Każdy napęd ma sprzężenie zwrotne, dzięki temu sterownik na bieżąco kontroluje pozycję silnika i jego osi obrotu. Maszyna ma zatem ciągle uaktualniane informacje dotyczące pozycji, w jakiej znajduje się głowica podczas drukowania 3D.

Korzystanie z różnych narzędzi ma jeszcze inną zaletę – pozwala na wytwarzanie złożonych części jako systemy jednoskładnikowe. Maszyna, otrzymując odpowiednie dane wykona modeli z twardego materiału, wzmocni miejscowo materiałem o wysokiej wytrzymałości oraz nadrukuje uszczelnienia z materiału elastycznego. Po zakończeniu procesu druku 5AX płynnie przejdzie do wykończenia wydrukowanego modelu.

Urządzenie posiada cylindrycznym obszar roboczy o średnicy i wysokości 300 mm. Dzięki utrzymaniu stałej temperatury komory drukującej I grzanemu , obrotowemu stołowi, drukarka ma możliwość pracy z większością dostępnych materiałów termoplastycznych. Zakresy temperatur:

  • Grzany stół obrotowy – max 150°C – laminat szklano-epoksydowy
  • Grzane głowice drukujące – max 450°C – możliwość druku PEEK i materiałów biokompatybilnych
  • Grzana komora – odizolowanie termiczne niweluje odkształcanie materiału.

Prace nad drukarką VSHAPER 5-AX powoli dobiegają końca, jednak już teraz można zarejestrować się na oficjalną premierę. Zapisy za pośrednictwem formularza internetowego.

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like