Polska firma VSHAPER może pochwalić się szerokim portfolio drukarek 3D, w którym znajdują się zarówno urządzenia tworzone na potrzeby przemysłu, jak i branż specjalistycznych. Teraz oferta urządzeń zostanie poszerzona o nową odsłonę 5-osiowej drukarki 3D – VSHAPER 5AX MACHINE. Jej oficjalna premiera została zaplanowana na 26 maja 2020.

Swoim rozwiązaniem producent chce rozwiązać problem, jakim jest anizotropowość wydruków 3D. Zdaniem specjalistów z VSHAPER, modele budowane dokładnie w tej samej płaszczyźnie mogą być problematyczne w użytkowaniu ze względu na nierównomierną wytrzymałością w zależności od wybranej osi. Zaprojektowanie i wytworzenie odpowiedniego modelu  wymaga sporej wiedzy projektanta przy ustawieniu modelu pod kątem gwarantującym maksymalną wytrzymałość w wymaganej płaszczyźnie.

VSHAPER 5AX to nowa odsłona 5-osiowej druarki 3D rzeszowskiego producenta. Nietypowa kinematyka idąca w parze z obrotowo-uchylną platformę roboczą pozwala na odejście od konwencjonalnej metodzie druku „warstwa po warstwie”, otwierając nowe możliwości produkcji.

Druk w 5-osiach gwarantuje automatyczne dostosowanie się płaszczyzny modelu do głowicy drukującej. Specjalnie zaprojektowany stół roboczy zapewnia obrót i odchylenie modelu umożliwiając dowolny kierunek nakładania filamentu. Druk modelu może być planowany w dowolnej osi, co znacząco poprawia współczynnik anizotropowości materiału i eliminuje potrzebę wspierania geometrii modelu strukturami supportowymi.

VSHAPER 5AX pozwala na montaż 6 różnych narzędzi. Głowica, wyposażona w system automatycznej identyfikacji narzędzi dostosowuje druk 3D do zadanych parametrów narzędzia. Każdy napęd ma sprzężenie zwrotne, dzięki temu sterownik na bieżąco kontroluje pozycję silnika i jego osi obrotu. Maszyna ma zatem ciągle uaktualniane informacje dotyczące pozycji, w jakiej znajduje się głowica podczas drukowania 3D.

Korzystanie z różnych narzędzi ma jeszcze inną zaletę – pozwala na wytwarzanie złożonych części jako systemy jednoskładnikowe. Maszyna, otrzymując odpowiednie dane wykona modeli z twardego materiału, wzmocni miejscowo materiałem o wysokiej wytrzymałości oraz nadrukuje uszczelnienia z materiału elastycznego. Po zakończeniu procesu druku 5AX płynnie przejdzie do wykończenia wydrukowanego modelu.

Urządzenie posiada cylindrycznym obszar roboczy o średnicy i wysokości 300 mm. Dzięki utrzymaniu stałej temperatury komory drukującej I grzanemu , obrotowemu stołowi, drukarka ma możliwość pracy z większością dostępnych materiałów termoplastycznych. Zakresy temperatur:

  • Grzany stół obrotowy – max 150°C – laminat szklano-epoksydowy
  • Grzane głowice drukujące – max 450°C – możliwość druku PEEK i materiałów biokompatybilnych
  • Grzana komora – odizolowanie termiczne niweluje odkształcanie materiału.

Prace nad drukarką VSHAPER 5-AX powoli dobiegają końca, jednak już teraz można zarejestrować się na oficjalną premierę. Zapisy za pośrednictwem formularza internetowego.

Magdalena Przychodniak
Redaktor Naczelna Centrum Druku 3D. Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Zostaw odpowiedź

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    Może cię również zainteresować