Kolejna duża inwestycja w branży druku 3D. VELO3D, amerykański producent systemu do druku 3D wielkoformatowych części metalowych, pozyskało 28 milionów dolarów w serii D finansowania. Sumując wszystkie źródła finansowania, firma została wsparta kwotą niemal 140 milionów dolarów!

Firma funkcjonuje od 2018 roku, a w tym miesiącu zaprezentowała nową generację urządzenia Sapphire – systemu, pozwalającego na addytywną produkcję metalowych elementów o wysokości do jednego metra. Urządzenie posiada stół roboczy o średnicy 315 mm, a do spiekania materiału wykorzystuje dwa lasery o mocy 1kW.

Twórcy podkreślają, że urządzenie o tak dużym obszarze roboczym dedykowane jest branży przemysłowej – szczególnie wydrukom tworzonym na potrzeby branży naftowej czy lotniczej. Dodają, że zdają sobie sprawę, że w branżach, do których dostarczają swoje rozwiązanie nie ma miejsca na kompromisy, dlatego ich rozwiązanie zapewnia wysoką jakość rozwiązań.

Zebrane finansowanie ma zostać przeznaczone na poszerzenie portfolio dostępnych urządzeń oraz rozszerzania możliwości istniejących systemów o kolejne funkcje. Ich celem jest równoczesne rozwijanie linii kompatybilnych materiałów eksploatacyjnych. Według zakładanej strategii, firma będzie w stanie osiągnąć trwałą rentowność do połowy 2022 r.

Benny Buller, założyciel i dyrektor generalny VELO3D, jest przekonany, ze ich rozwiązania pozwolą na osiąganie wysokiej wydajności produkcji na potrzeby firm z branży lotniczej, automotive czy naftowej. Ich urządzenie w połączeniu z autorskim oprogramowaniem do zarządzania jakością, Assure, ma pozwolić na wytwarzanie addytywne elementów z wydajnością, która była była nieosiągalna dla innych urządzeń.

Ricardo Angel, dyrektor generalny firmy, która zdecydowała się na inwestycję przyznaje, że jest pod wrażeniem przełomowej technologii i jest przekonany, że będzie miała znaczący wpływ na efektywne projektowanie i produkcję złożonych elementów, na potrzeby branży lotniczej i motoryzacyjnej. Podkreśla, że w obecnej rzeczywistości produkcji rozproszona bezie zyskiwać na popularności – możliwość lokalnego wytwarzania elementów pozwoli zminimalizować opóźnienia wynikające m.in. z zaburzenia standardowych łańcuchów dostaw.

Obecnie, najważniejszym klientem VELO3D jest Space X, przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego założone przez Elona Muska. Firma wykorzystuje technologie druku 3D do testowania i tworzenia metalowych komponentów pojazdów kosmicznych, których wykonanie klasycznymi technologiami jest niemal niemożliwe.

Źródło: tctmagazine.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News