3D Hubs – największa na świecie platforma pośrednicząca w usługach druku 3D osiągnęła właśnie niebywały sukces. W ciągu zaledwie tygodnia, firma ogłosiła dwie prestiżowe – lecz przede wszystkim niezwykle dochodowe kolaboracje z serwisami prezentującymi modele 3D – Thingiverse i SketchFab. Od teraz każdy kto będzie przeglądał projekty do druku 3D na tych serwisach, będzie mógł zlecić ich wydrukowanie z poziomu 3D Hubs, a żeby to uczynić wszystko co będzie musiał zrobić, to kliknąć w jeden przycisk. Tym samym z Thingeverse i SketchFaba będą mogły z powodzeniem zacząć korzystać osoby, które nie posiadają własnej drukarki 3D – będą mogły zacząć zlecać wydruki interesujących ich modeli za pomocą firm zrzeszonych w 3D Hubs.

Jako pierwsza miała miejsce integracja 3D Hubs ze SketchFabem, która została ogłoszona w 16 kwietnia br. Sketchfab to niezwykle popularna platforma internetowa do prezentacji modeli 3D, oparta o HTML5. Jej unikalność polega na tym, iż modele są w pełni interaktywne, tzn. można je dowolnie obracać i przybliżać, jak również w bardzo prosty sposób osadzać na stronach internetowych na tej samej zasadzie co np. filmy z YouTube. Projektów nie można pobierać a jedynie prezentować. Od niespełna dwóch tygodni można za to zlecić ich wydruk 3D którejś z firm świadczących swoje usługi za pomocą 3D Hubs.

Integracja z Thingiverse przebiega na dokładnie tej samej zasadzie. Od tego tygodnia wybrani projektanci umieszczający swoje projekty na platformie MakerBota, mogą dodawać przycisk „Get This Printed„. Po jego kliknięciu użytkownik przechodzi na stronę 3D Hubs, gdzie będzie mógł zlecić wydruk danego modelu. Ponadto firmy wprowadziły ciekawą opcję dodatkowego wynagradzania twórców danego projektu. Użytkownik zlecający wydruk będzie mógł w tym samym procesie zakupowym przeznaczyć ekstra wynagrodzenie – swoisty „napiwek„, projektantowi. Nie jest to obligatoryjne tylko funkcjonuje jako dodatkowa opcja.

Zakładam, iż integracje pomiędzy SketchFabem, Thingiverse i 3D Hubs nie są darmowe, tzn. ci ostatni płacą od każdego otrzymanego zamówienia prowizję. Jeśli tak, byłby to pierwszy przypadek, gdy Thingiverse postanowiłoby pobierać jakiekolwiek opłaty z tytułu hostowania projektów na swojej platformie, co po części wpisywałoby się w strategię Stratasysa, który sukcesywnie przejmuje władzę w MakerBocie, do którego należy Thingiverse.

Niezależnie od tego, powyższe integracje to świetna wiadomość dla wszystkich stron:

  • 3D Hubs, ponieważ poszerza swój zasięg i poziom przychodów
  • firm posiadających konta w 3D Hubs, ponieważ mają szansę na otrzymywanie większej ilości zleceń
  • Thingiverse i SketchFab, ponieważ zaczynają właśnie monetyzować swoje darmowe platformy i to bez zmiany dotychczasowej polityki
  • projektantów, którzy publikują swoje projekty na powyższych serwisach, ponieważ otrzymują po raz pierwszy szansę na to, aby otrzymywać za swoje projekty wynagrodzenie (nawet jeśli jest ono dobrowolne)
  • zwykłych użytkowników nie posiadających drukarek 3D, którzy od teraz mogą zlecać wydruki oglądanych projektów.

Źródło: www.sketchfab.com / www.3dhubs.com via www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like