Amerykańska firma 3D-Hybrid zapowiada rewolucję w zakresie uproszczenia oraz obniżenia kosztów produkcji elementów metalowych. Ma to mieć miejsce za sprawą zaprezentowanego właśnie zestawu przekształcającego maszyny CNC w drukarki 3D, działające w oparciu o metodę spawania łukowego, laserowego osadzania metalu lub metalizacji cold spray. Narzędzia te mają zwiększać prędkość produkcji oraz oferować nowe możliwości wytwarzania elementów wielomateriałowych.

Mająca swoją siedzibę w Los Angeles firma 3D-Hybrid powołana została w celu wdrażania hybrydowych procesów produkcyjnych do przemysłowych zastosowań, spełniających oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Aby sprostać tym oczekiwaniom wykorzystuje swoje bogate doświadczenie procesowe nabyte podczas obsługi firm z sektora przemysłowego, lotniczego oraz paliwowego.

Na rynku istnieje już kilka podobnych do zaproponowanych przez amerykanów systemów, ale ich ceny są zdecydowanie wyższe i nie zaczynają się od 50.000 $. Poza tym rozwiązanie od 3D-Hybrid składa się z zestawu narzędzi, wykorzystujących trzy różne techniki wielomateriałowego wytwarzania metalowych części.

Podobnie jak w przypadku obróbki metali, w zależności od jego rodzaju wybieramy inne narzędzie, tak w przypadku rozwiązań od 3D-Hybrid stosujemy inna metodę do różnych aplikacji. Trzy dostępne metody określane są mianem  Wire-Arc Additive Manufacturing, Laser Metal Deposition oraz Cold Spray.

Metodzie Wire-Arc Additive Manufacturing poświęcono krótki filmik informacyjny, dzięki któremu możemy w przystępny sposób zapoznać się z jej zasadą działania. Przypomina ona omawianą przez nas kiedyś drukarkę 3D Ability1, w której to budowanie obiektu realizowane jest przez naprzemienne, zgrubne napawanie każdej warstwy, a następnie precyzyjne jej obrabianie za pomocą końcówki z frezem. Sposób ten jest o wiele szybszy niż inne metody druku 3D z metalu, ale posiada duże ograniczenia uniemożliwiające chociażby wykonywanie obiektów, które wymagałyby suportów. Jest to też najbardziej ekonomiczne, spośród wszystkich propozycji 3D-Hybrid rozwiązanie.

Pozostałe dwie metody nie otrzymały niestety prezentacji w postaci filmu, ale pierwsza z nich opiera się na selektywnym osadzaniu proszku metalowego i spiekaniu go za pomocą lasera, druga z kolei polega na metalizacji natryskowej zwanej też inaczej cold spray. Według 3D-Hybrid oferowane przez nich narzędzia powinny działać z każdym urządzeniem CNC.

Źródło: www.3dprintingmedia.network

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like