3D Lab to jedna z najdłużej działających firm na polskim rynku druku 3D, obchodząca w tym roku 16-lecie istnienia. Czołowy dystrybutor przemysłowych drukarek 3D w kraju, od ponad dekady związany z 3D Systems, kilka lat temu poszerzył swoje portfolio produktowe o autorską maszynę do atomizacji proszków metali – ATO Lab. Teraz firma uruchomiła szereg aplikacji działających w środowisku on-line na swojej nowej stronie produktowej – zestaw przydatnych narzędzi dla materiałoznawców działających w środowisku druku 3D ze stopów metali.

Wyniki atomizacji proszków metali są kluczowymi danymi dla materiałoznawców, którzy zajmują się badaniami naukowymi lub projektowaniem komponentów z zastosowaniem proszków metali. Na stronie internetowej metalatomizer.com, dostępne są narzędzia, które mogą być niezwykle pomocne w tych działaniach.

Jednym z kluczowych narzędzi są raporty, prezentujące wyniki atomizacji dla poszczególnych materiałów przy użyciu ultradźwiękowego atomizera proszków metali. Dzięki tym raportom, materiałoznawcy mogą porównać zatomizowane proszki z komercyjnymi proszkami dostępnymi na rynku. Zawierają one szczegółowe informacje dotyczące właściwości fizycznych i chemicznych proszków metali, takich jak morfologia, rozmiar cząstek, skład chemiczny i czystość. Można je wykorzystać jako podstawę do oceny potencjalnych zastosowań proszków metali w różnych procesach produkcyjnych lub w badaniach naukowych.

Kolejnym narzędziem jest interaktywna tablica pierwiastków chemicznych, która umożliwia sprawdzenie informacji o pierwiastkach (metalach), z których po odpowiednim przygotowaniu i wymieszaniu przygotowuje się stopy, które następnie mogą zostać zatomizowane/przerobione do postaci metalicznego proszku. Proszek ten jest później wykorzystywany jako materiał budulcowy, wykorzystywany w druku 3D w metalach.

Użytkownicy mogą również w prosty i szybki sposób sprawdzić listę grup materiałowych, a także poznać przykłady dotychczas zatomizowanych proszków. Dzięki temu narzędziu, materiałoznawcy mogą dowiedzieć się więcej na temat możliwości zastosowania technologii ultradźwiękowej przy atomizacji metali.

Cennym narzędziem jest interaktywny wykres (PSD) pokazujący wyniki atomizacji proszków metali przy użyciu różnych systemów częstotliwości ultradźwiękowych, na przykładzie stali nierdzewnej 316L poddanej procesowi proszkowania/atomizacji na dostępnej aparaturze. Wykres ten przedstawia wyniki eksperymentalne i analizy porównawcze dla różnych częstotliwości ultradźwiękowych w zakresie rozkładu wielkości cząstek proszków metali. Dodatkowo w tabeli są zamieszczone informacje o technologiach, które wykorzystują proszki metali oraz ich korelacja z zakresami rozkładu cząstek (PSD) dla różnych częstotliwości ultradźwiękowych. To narzędzie pozwala materiałoznawcom na lepsze dobór parametrów do konkretnego procesu metalurgii proszków przy użyciu ultradźwięków i wybór optymalnej częstotliwości do swoich badań lub projektów.

Na samej stronie można znaleźć szereg przykładów zastosowań proszków metali w różnych dziedzinach przemysłu, jak lotnictwo, medycyna czy motoryzacja. Te studia przypadku dostarczają praktycznych przykładów na to, jak proszki metali mogą być wykorzystane w różnorodnych zastosowaniach oraz jakie korzyści mogą wynikać z ich stosowania.

Uzupełnieniem nowego pakietu aplikacji jest możliwość zamówienia bezpłatnej próbki proszku metalowego wytworzonego w technologii ultradźwiękowej. Jest to doskonała okazja do zapoznania się z potencjałem tej nowoczesnej i niedostępnej do niedawna technologii atomizacji i jej zastosowań w pracach naukowych i projektach oraz wdrożeniach przemysłowych. Daje materiałoznawcom możliwość oceny jakości proszków metalowych oraz ich przydatności w ich własnych badaniach i projektach, co może przyczynić się do dalszego rozwoju dziedziny materiałoznawstwa i innowacyjnych zastosowań proszków metali.

Źródło: www.metalatomizer.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like