Koniec roku tuż tuż, Święta Bożego Narodzenia za pasem, a w mediach branżowych sezon ogórkowy. My tymczasem mamy dla Was ekskluzywnego newsa gorętszego niż płynna stal… Desktop Metal – jedna z największych sensacji tego roku w świecie profesjonalnych technologii addytywnych wchodzi do Polski, a jego oficjalnym przedstawicielem został… 3D Phoenix!

Przypomnijmy – Desktop Metal to innowacyjny start-up z Massachusetts w USA, który opracował dwie innowacyjne metody druku przestrzennego – Bound Metal Deposition (BMD), proces przypominający nieco tradycyjny FDM, gdzie detale są drukowane za pomocą metalowego drutu oraz Single Pass Jetting (SPJ), w procesie przypominającym nieco PolyJet / MJP, gdzie dwie jednostki rozprowadzają proszek metalowy, a trzecia selektywnie go spaja. Wykonany obiekt jest następnie umieszczany w piecu, gdzie następuje jego spiekanie.

W związku z powyższym firma opracowała dwie linie maszyn – Desktop Metal Studio (DMS) i Desktop Metal Production (DMP). Obydwa rozwiązania były prezentowane na żywo podczas tegorocznych targów formnext we Frankfurcie nad Menem.

Te nowe i innowacyjne technologie druku 3D zostały docenione przez największe koncerny technologiczne i przemysłowe świata w rodzaju Google, BMW, czy GE oraz fundusze inwestycyjne jak Ventures and Lowe’s Venture, NEA, Kleiner Perkins Caufield & Byers, Lux Capital. Jeszcze przed oficjalną premierą drukarek 3D, dofinansowały one młodą spółkę w kwocie blisko 100 mln $. Dziś rano Łukasz Długosz publikował informację, że pierwsza partia maszyn trafiła do grupy ATAP Googla.

Jeśli chodzi o 3D Phoenix, to firma znana do tej pory głównie z dystrybucji desktopowych drukarek 3D Zortraxa, oficjalnie wkroczyła w sektor dystrybutorów wysokobudżetowych maszyn addytywnych. Pierwsze egzemplarze Desktop Metal Studio System mają trafić do Polski już w drugim kwartale 2018 roku.

Desktop Metal Studio System nie wymaga żadnej specjalistycznej instalacji, wentylacji czy dopływu gazów szlachetnych. Wszystko odbywa się w całkowicie zamkniętych komorach, wolnych od pyłów czy toksycznych oparów. 3D Phoenix zapewnia, że cena urządzeń będzie ok. 10 razy niższa niż dotychczasowe rozwiązania do druku 3D z metali. Od początku dostępnych będzie 7 materiałów, takich jak stal nierdzewna, narzędziowa czy miedź. Docelowo ta liczba wzrośnie do 30 różnych materiałów, w tym tytanu, aluminium czy nadstopów.

Następnym krokiem będzie wprowadzenie Desktop Metal Production System, dzięki któremu wcześniej prototypowaną część będzie można wytworzyć na masową skalę z dokładnie tych samych materiałów, z których drukowane były wcześniejsze prototypy. Jak twierdzi producent, urządzenie ma być 100-krotnie szybsze od obecnie stosowanej technologii SLM, z jednoczesnym 20-krotnym zmniejszeniem kosztów wytworzenia.

Drukarki 3D Desktop Metal Studio (DMS) można już zamawiać w przedsprzedaży wpłacając zaliczkę w wysokości 1000$, natomiast Desktop Metal Production System w wysokości 5000$. Wszystkie zainteresowane osoby mogą uzyskać dodatkowe informacje na temat maszyn oraz ich szczegółowych parametrów technicznych pod adresem: [email protected].

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

3 Comments

  1. Już jakiś czas była podobna technika o nazwie PROMETAL. Była to modyfikacja techniki 3DP opatentowanej przez MIT. Oprócz spiekania, wymagała infiltracji ze względu na obecność spoiwa w postaci brązu. Niestety nie sprawdziło się to ze względu na znaczną porowatość wydrukowanych tą techniką elementów. W przypadku DMS po samej charakterystyce procesu można stwierdzić, że wydruki będą cechowały się dużą porowatością, którą bardzo ciężko będzie wyeliminować. Tak czy siak ciekawy jestem czy przyjmie się to w Polsce w takiej formie czy jednak SLM Solutions/Realizer i EOS pozostaną liderami na naszym rynku.

  2. Bardzo serdecznie Gratuluje 3D phoenix podjęcia tej dojrzałej decyzji. Aż miło patrzec jak rośnie ta firma. Jeszcze 3 lata temu stali z wydrukowanym Marivnem na dniach druku. Dziś jedyny dystrybutor Zortraxa a teraz jeszcze Desktop Metal! Serdecznie gratuluję i z całej siły trzymam za Was kciuki!

    1. Bardzo dziękujemy za gratulacje. Jest nam niezmiernie miło słyszeć tak pozytywne słowa o naszej firmie. Robimy wszystko co w naszej mocy, a takie słowa tylko motywują nas do jeszcze cięższej pracy. Wszystko to jest możliwe dzięki wspaniałym ludziom, z którymi pracujemy i pozdrawiamy.
      Na przełomie roku przekażemy jeszcze kilka ciekawych informacji ;), ale na razie nic nie mówimy, musi być niespodzianka. Jeszcze raz dziękujemy Grzegorzu i życzymy Tobie jak i wszystkim Czytelnikom Wszystkiego Najlepszego na Święta i Nowy Rok :D!.

Comments are closed.

You may also like