3D Print Expo, czyli jak wielki jest rynek druku 3D w Rosji

1

W minionym tygodniu, przez trzy dni 23, 24 i 25 października w Centrum Wystawienniczym „Sokolniki” w Moskwie odbyła się największa impreza targowa związana z drukiem 3D w Europie Wschodniej. Podczas 3D Print Expo zaprezentowało się ponad 50 firm działających w obszarze technologii przyrostowych i inżynierii odwrotnej. Były drukarki 3D, skanery 3D oraz mnóstwo wykładów, warsztatów i różnego rodzaju atrakcji dla odwiedzających. W wydarzeniu wzięło udział ok. 5000 osób! Był to ostateczny dowód na to jak wielkim rynkiem zbytu jest rynek rosyjski i że zainteresowaniem nim przejawiają największe marki na świecie.

Z bardziej znanych firm, na 3D Print Expo pojawiły się m.in. DAVID, iGo3D, BigRep 3D, Picaso 3D, 3dquality, Megapolis Group, Fabbers, 3D.ru oraz portal 3Dtoday.ru. Firmy zaprezentowały wiele ciekawych wydruków pokazowych w rodzaju wydrukowanej gitary na maszynach 3D Systems czy części samochodów wyścigowych w całości wydrukowanych na drukarkach 3D. BigRep 3D prezentował swoją olbrzymią drukarkę 3D o całkowitej kubaturze zadruku na poziomie 1,3 metra sześciennego a DAVID możliwości swojego skanera 3D SLS-2. Oprócz części targowej, miały miejsce konferencje, warsztaty, festiwal czekolady, pokazy mody i wystawy sztuki nowoczesnej gdzie eksponatami były modele w całości wydrukowane na drukarkach 3D. Ponadto, drugiego i trzeciego dnia odbyły się turniej szachowy (z szachami wydrukowanymi na drukarce 3D) oraz tenisa stołowego (paletki były drukowane za pomocą drukarki 3D przez firmę SIU-System).

3D Print Expo 02

Podczas targów odbyły się 22 konferencje, a największy aplauz wśród publiczności zdobył Johann von Herwart z BigRep z wykładem na temat nadchodzącej rewolucji w branży produkcyjnej, gdzie przedstawiał wizję świata, w którym profesjonalny druk 3D niszczy masową produkcję, a konsumenci nie będą już kupować samych produktów tylko ich model w formie elektronicznej, aby go wydrukować w drukarni 3D na najbliższym skrzyżowaniu. Ponadto, swoje wykłady wygłosili tacy specjaliści jak Ian Yihu („Zastosowanie technologii FDM w drukowanie 3D„), Ivan Gaydamakin („Od pomysłu do gotowych obiektów 3D: możliwości nowoczesnej technologii 3D”), czy Emilio Sepulveda („Foodini: żywnościowa rewolucja, czyli jak wydrukować własne śniadanie „).

3D Print Expo 05

24 października miała miejsce ceremonia 3D Print Awards, podczas której przedstawione zwycięzców w 12 różnych kategoriach. Wśród zwycięzców wieczoru, za osiągnięcia w dziedzinie technologii 3D były takie firmy jak PICASO, 3D Systems Ltd., 3Dtoday, CSD, Cybercomu, 3D.ru, i Fabbers. Kolejnym ciekawym wydarzeniem dla uczestników i gości 3D Print Expo była galeria wydrukowanej sztuki rosyjskich i zagranicznych artystów. W ramach wystawy zaprezentowano biżuterię i markowe przedmioty m.in. z Lionel Dean (Londyn).

3D Print Expo 01

Targi 3D Expo okazały się olbrzymim sukcesem i powoli stają się jedną z najważniejszych imprez tego typu w Europie. Każda firma, która myśli nad wejściem na rynki wschodnie musi bez dwóch zdań rozpocząć swoje działania od wizyty na kolejnej edycji, która odbędzie się w przyszłym roku.

3D Print Expo 03

Źródło: www.3d-expo.ru

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.