W ubiegłą niedzielę, 25 lutego 2018 r. na antenie TVP1 wyemitowano 75 odcinek programu popularno-naukowego Sonda 2, poświęconego m.in. technologiom przyrostowym. Wśród ekspertów, którzy opowiadali o druku przestrzennym wystąpił Błażej Żyliński – dyrektor techniczny firmy 3D Reaktor.

Program dotyczył szeroko pojętej tematyki druku. Prowadzący, dr Tomasz Rożek rozpoczął program od przypomnienia początków klasycznego druku poligraficznego, począwszy od prasy Gutenberga, poprzez druk offsetowych, na drukowaniu układów scalonych kończąc. W dziale poświęconym technologiom przyrostowym, Błażej Żyliński omówił specyfikę powstawania modeli przestrzennych od projektu, po wydruk 3D powstały w technologii FDM. Zwrócił też uwagę na swoistą rewolucję z tym związaną, gdzie produkcja detali może odbywać się teoretycznie w kilku miejscach na świecie, dzięki temu, że projekty do druku 3D przesyłane są drogą elektroniczną.

W dalszej części programu wystąpili prof. dr hab inż. Edward Chlebus z Politechniki Wrocławskiej, który omówił technologie druku 3D z metali oraz dr hab. n. med. Michał Wszoła z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki, który przedstawił  biodrukowanie narządów do transplantacji przy wykorzystaniu biotuszu. Biodrukowanie stało się także okazją do poruszenia kwestii tzw. transhumanizmu w związku z zastępowaniem pierwotnych organów tymi wydrukowanymi na drukarce 3D.

Pełny odcinek programu jest dostępny na stronie TVP.

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować