Minął równy tydzień od rozpoczęcia targów 3D Show Printer & Scanner w Warszawie, czas zatem na ich finalne podsumowanie w postaci prezentacji stoisk wszystkich wystawców. Większość firm zaprezentowała wiele nowości, odwiedzający mieli też często jedyną w swoim rodzaju okazję zobaczyć na żywo urządzenia, które znali dotychczas wyłącznie z internetu. Wszystkich uczestników wydarzenia zapraszamy do wycieczki sentymentalnej po alejkach targowych Auli Głównej Politechniki Warszawskiej, a ci którzy z różnych względów nie mogli dotrzeć na miejsce – niech oglądają i żałują co im umknęło…

Firmy są prezentowane zgodnie z numerami stoisk targowych.

3D Lab

Warszawski 3D Lab – oficjalny dystrybutor 3D Systems, największego producenta drukarek 3D na świecie, był jednym z trzech głównych sponsorów wydarzenia. Firma zaprezentowała chyba najciekawsze stoisko na targach, gdzie zaprezentowała szereg atrakcji. Największym hitem była drukarka 3D CubePro Duo, czyli długo oczekiwane niskobudżetowe urządzenie drukujące w technologii FDM. CubePro stanowił klasę samą dla siebie, wyróżniając się zarówno wysokiej jakości designem jak i wyposażeniem. Drukarka 3D ma m.in. podgrzewaną komorę roboczą oraz występuje w trzech różnych wariantach: z jedną, dwoma i trzema głowicami drukującymi. Całość jest spinana przez autorskie środowisko pracy 3D Systems, tworząc zupełnie nową jakość w dziedzinie niskobudżetowych drukarek 3D. Jedyną wadą urządzenia jest jego cena – wciąż dość wysoka jak na polskie realia. CubePro ma kosztować docelowo kilkanaście tysięcy złotych (finalna cena będzie uzależniona od kursu dolara).

Oprócz CubePro, na stosiku można było obejrzeć w akcji profesjonalną drukarkę proszkową drukującą w pełnym kolorze, czyli popularnego w Polsce ProJeta 660Pro.

W gablotach wystawienniczych 3D Lab zaprezentował szereg fantastycznych wydruków wykonanych w praktycznie wszystkich dostępnych na świecie technologiach druku 3D: FDM, SLA, MJM (czyli odpowiednik PolyJet) oraz DMLS (druk 3D z metalu). To co zwracało szczególną uwagę odwiedzających to wydrukowana… gitara, na której przez całe targi były grane ciężkie metalowe riffy. Korpus gitary był wydrukowany w całości na drukarce 3D, a do niego zostały przytwierdzone gryf, główka, potencjometry i oczywiście same struny.

Verbatim

Choć Verbatim zaprezentował relatywnie skromne stoisko, już sam fakt udziału tak dużej firmy na targach był nie lada wydarzeniem. Na stoisku można było obejrzeć filamenty jakie wchodzą właśnie do oferty firmy, jak również porozmawiać nt. ich dostępności oraz planów rozwojowych. Firma była jednym ze sponsorów całego wydarzenia.

Wolfix

Wolfix to obok Verbatimu jeden z trzech producentów filamentów, jacy pojawili się na targach. To nowa firma na rynku, jednakże dysponuje już teraz bardzo ciekawą ofertą – zarówno pod względem palety kolorystycznej jak i właściwości oferowanych materiałów. Wolfix był jednym ze sponsorów targów.

Datacomp

Stoisko Datacomp – czołowej firmy z branży profesjonalnego druku 3D i prototypowania było z pewnością jednym z najczęściej odwiedzanych. Wszystko za sprawą znamienitych gości jakich firma gościła na swoim stoisku – obok krakowian, byli obecni przedstawiciele ProSolutions – dystrybutora profesjonalnych maszyn Stratasys oraz Evatronix – producenci skanerów 3D, w tym premierowego urządzenia w postaci skanera 3D zdolnego wykonywać skany 3D pod wodą. Jeśli chodzi o drukarki 3D, to zaprezentowano Cube Duo z 3D Systems oraz Objeta drukującego na żywo z żywicy światłoutwardzalnej w technologii PolyJet.

Casp System

Casp Systems to dystrybutor aparatury kontrolno-pomiarowej i badawczej oraz skanerów 3D – HandySCAN i Go!SCAN 3D. Stoisko firmy cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i wiele osób mogło się na żywo przekonać czym jest skanowanie 3D.

VShaper

VShaper to nowa firma produkująca drukarki 3D na rynku polskim. Pochodzi z Rzeszowa, a jej twórcy wywodzą się z branży maszyn numerycznych CNC. Urządzenie ma zamkniętą z trzech stron obudowę, w tym schowek na filament. Stanowi ciekawą propozycję, choć ma bardzo wysoką cenę na poziomie ok. 17 tysięcy PLN. Równocześnie twórcy VShapera komunikują, iż cena może ulec jeszcze zmianie, tak więc można uznać ją  na razie za pewien odnośnik niż docelową ofertę. VShaper był jednym ze sponsorów wydarzenia.

Pirx

Na targach pojawiło się wiele urządzeń charakteryzujących się możliwością wykonywania wysokich wydruków. Jedno z nich zostało zaprezentowane właśnie na stoisku Pirxa, będąc wysoką wersją standardowej, drewnianej konstrukcji. Poza tym przedstawiciele firmy informowali o planowanej na początek przyszłego roku kampanii Kickstarterowej, dotyczącej nowej wersji urządzenia w metalowej obudowie i platformy edukacyjnej, spiętej z drukarką 3D.

Akademia Nauki, KonTiki & UniForge

Na stoisku nr 8 swoje oferty prezentowały wspólnie trzy warszawskie firmy. Akademia Nauki, specjalizująca się w prowadzeniem kursów, szkoleń i kampanii społecznych z zakresu rozwijania potencjału intelektualnego i osobistego, poszerza swoją ofertę o zajęcia dotyczące technologii druku 3D. KonTiki to firma zajmująca się sprzedażą drukarek 3D i usługami druku 3D. Z kolei UniForge, świadczy usługi z zakresu druku 3D w technologii FDM stosując szeroką gamę materiałów takich jak: ABS, PLA, nylon, guma, kompozyt drewniany i kompozyt kamienny. Zajmuje się również skanowaniem 3D.

Monkeyfab

O ile stoisko 3D Lab było interesujące ze względu na mnogość prezentowanych technologii i maszyn, o tyle Monkeyfab podbił serca wszystkich odwiedzających swoim niezwykłym projektem Orła Białego. Był on na tyle niezwykły i niepowtarzalny, że przyćmił inne rzeczy prezentowane na stoisku, chociażby fantastyczną instalację składającą się z kilkudziesięciu kół zębatych, które można dowolnie przemieniać tworząc za każdym razem inne układy.  Całość powstała oczywiście na drukarkach 3D Prime. Stoisko firmy było bardzo stylowe, utrzymane w czarno białych, ascetycznych barwach, akcentujących przede wszystkim postać monumentalnego wydruku Orła Białego.

Jeśli chodzi o same drukarki 3D Monkeyfab, to mało kto zdaje sobie być może sprawę z tego, że to tych modeli najwięcej na całych targach. Oprócz stoiska Monkeyfab, drukarki 3D tej firmy można było obejrzeć również na naszym stoisku, lecz przede wszystkim korzystać z nich na warsztatach organizowanych wspólnie przez CD3D i Kombi 3D.

Smart Solutions

Smart Solutions to kolejna firma prezentująca na targach profesjonalne skanery 3D i narzędzia do wykonywania profesjonalnych pomiarów. Smart Solutions zaprezentowała urządzenia takich firm jak Nikon Metrology i SOLUTIONIX, jak również oprogramowanie Geomagic z 3D Systems.

Get3D

Get3D – czołowy sklep internetowy z drukarkami 3D i filamentem, zaprezentował bardzo bogate i zróżnicowane stoisko. W akcji można tam było zobaczyć Zortraxa M200, Up! Plus 2, Felixa oraz prezentowanego po raz drugi publicznie DeeGreen z czeskiego be3D (pierwszy raz miał miejsce tydzień wcześniej w łódzkiej Manufakturze podczas imprezy SUMO Challenge).

Mimo wszystko Get3D jest najbardziej znane w branży ze sprzedaży materiałów do druku 3D – a tych firma przywiozła na targi naprawdę sporo. Były filamenty colorFabbu, Barrusa, Zortraxa i taulmana. Jedna z drukarek 3D – Felix, drukował nawet z głośnego kompozytu brązu i PLA, czyli bronzeFillu. Oprócz tego bardzo wiele osób pytało o inny hit sprzedażowy, czyli BuildTak – podkładkę na stół drukarki 3D, do którego świetnie przyczepiają się wydruki.

Kreator

Firma Kreator zaprezentowała na targach drukarkę 3D Kreator Motion, z którą niedawno prezentowała się przed wyjątkowo zacnym gronem w postaci przedstawicieli Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Jak twierdzi Andrzej Szłapa z Kreatora, jednym z najbardziej zainteresowanych urządzeniem, był sam Gunter Verheugen. Niestety na targi warszawskie organizatorom nie udało się zaprosić tak zacnych gości, niemniej jednak sama drukarka 3D prezentowała się równie dobrze co wtedy. Urządzenie jest wyposażone w zabudowaną z trzech stron, stylową, czarną obudowę, i zamknięty schowek na filament. Mam nadzieję wkrótce napisać dużo więcej na temat tej drukarki 3D.

3DGence

NaviTracer – firma odpowiedzialna za jedną z najciekawszych polskich drukarek 3D na rynku, czyli 3D Gence, zaprezentowała duże i profesjonalnie przygotowane stoisko. Punktem centralnym były oczywiście drukarki 3D, które po raz pierwszy zostały zaprezentowane tak szerokiemu gronu osób. 3D Gence posiada szereg unikalnych funkcjonalności, jak automatyczna kompensacja, czyli poziomowanie głowicy drukującej względem stołu roboczego, wymienne głowice drukujące „na przycisk” czy regulacja wysokości głowicy oraz stopnia podawania filamentu z kokpitu urządzenia. Drukarka 3D drukuje praktycznie z każdego dostępnego filamentu na rynku a jakością wydruków nie ustępuje bardziej znanym i dłużej działającym markom.

Pyramid 3D Studio

Łódzka firma Pyramid 3D Studio była jednym ze sponsorów wydarzenia. Zaprezentowała drukarki 3D, które na pierwszy rzut oka nie przedstawiały się zbyt szczególnie, ale po chwili obserwacji, odkrywało się to, co było w nich wyjątkowego. Generalnie firma oferuje zmodyfikowane wersje klasycznych Mendel Maxów, jednakże potrafią one drukować… z aż trzech kolorów! Urządzenia są dostępne w różnorakich konfiguracjach, gdzie najwyższa z nich, to 3 głowice drukujące i obszar roboczy na poziomie aż 33 x 26 x 28 cm! Urządzenia występują również w dość przystępnych cenach.

3NOVATICA

Na stoisku 3NOVATICA – jednego z głównych sponsorów imprezy, można było obejrzeć pełny asortyment drukarek 3D – nawet tych, które jeszcze czekają na swoją oficjalną premierę rynkową. Na stoisku brylował oczywiście Krzysztof Dymianiuk – jeden z pionierów ruchu RepRap w Polsce, założyciel pierwszej firmy produkującej niskobudżetowe drukarki 3D w kraju i twórca forum MójRepRap.pl. Prezentowanymi urządzeniami były: GATE, FLEXA oraz PROFABB.

Sztandarowy produkt firmy, czyli GATE został wyposażony w moduł automatycznej kalibracji i tym samym stał się chyba pierwszym RepRapem do samodzielnego montażu, posiadającym tego typu funkcjonalność. Pozostałe dwa urządzenia FLEXA i PROFABB były po raz kolejny prezentowane szerszej publiczności. FLEXA właśnie wchodzi do sprzedaży, na PROFABBA trzeba będzie poczekać jeszcze przynajmniej kilka tygodni. Niemniej jednak wszystkie urządzenia cieszyły się sporym zainteresowaniem odwiedzających.

Na stoisku prezentowana była również rama rowerowa w całości wydrukowana na drukarce 3D GATE. Rama byłą również bohaterem warsztatów prowadzonych przez Krzysztofa, na których prezentował on techniki i sposoby na to, jak stworzyć wielkogabarytowy model z wykorzystaniem zwykłej, niskobudżetowej drukarki 3D klasy RepRap.

Sygnis

Warszawska firma Sygnis, z którą współpracujemy w zakresie szkoleń z Blendera, zaprezentowała pełny asortyment swoich usług w postaci drukarek 3D, usług druku 3D, lecz przede wszystkim szkoleń i warsztatów. Podobnie jak we wrześniu w Kielcach, tak i teraz ich warsztaty z Blendera cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem uczestników targów. Oprócz oferty Sygnis, na stoisku można było obejrzeć… wydrukowane na zamówienie oprawki do okularów.

3D Boom

Stoisko Remiego Piechury było oblężone praktycznie przez cały czas (nie udało nam się przez to przeprowadzić z nim wywiadu video…), a to nic dziwnego – drukarka 3D Big Builder o obszarze roboczym 22 x 21 x 66 cm, dwoma głowicami drukującymi i jedyną w swoim rodzaju możliwością drukowania przejść tonalnych (gradientów) zawsze robi duże wrażenie. Na dodatek Remi ma zawsze pod ręką szereg naprawdę dużych, zwracających uwagę wydruków. Na stoisku były prezentowane dwa urządzenia: Big Builder i Builder – standardowa wersja holenderskiej drukarki 3D.

3D Proto

3D Proto to kolejny debiutant w branży producentów drukarek 3D, prezentujący zjawiskowo wyglądającą drukarkę 3D – flexFORM. Urządzenie posiada wiele ciekawych rozwiązań w rodzaju kieszeni na filament pod stołem roboczym, autokalibrację czy tablet za pomocą którego komunikujemy się z drukarką 3D. W niedawnym wywiadzie z Piotrem Hołubowiczem – głównym konstruktorem w firmie, można było zobaczyć, iż flexFORM jest dodatkowo bardzo wytrzymałą konstrukcją… 🙂

Printila

Na stoisku Printili można było obejrzeć szereg fantastycznych rzeczy zarówno w postaci drukarek 3D jak i wydruków. Firma zaprezentowała Zortraxa M200, Up! Plus 2, Shining 3D Einstart oraz prezentowaną po raz pierwszy w Polsce – CEL Robox. To właśnie ta ostatnia drukarka 3D cieszyła się największym zainteresowaniem łącząc szereg unikalnych funkcjonalności z bardzo przystępną ceną. Robox posiada zamkniętą, podgrzewaną komorę roboczą, dwie głowice drukujące, czyścik dla głowicy i autopoziomowany stół roboczy. Ponadto – choć brzmi to niewiarygodnie, jest w stanie drukować z warstwą wysoką na zaledwie 25 mikronów!

IMG_6263

Na stoisku była prezentowana również zapowiedź najnowszej drukarki 3D TierTime – Up! Box.

Jeśli chodzi o wydruki, to Printila pokazała szereg rozwiązań, w tym fantastycznie prezentujące się wydruki z metalu! Promowała w ten sposób swoją platformę internetową do automatycznego wyceniania i zamawiania wydruków – druk.xyz. Warto też podkreślić, iż zaprezentowała jedno z najlepiej przygotowanych stoisk targowych.

AEMCA

AEMCA to autoryzowany reseller tajwańskich drukarek 3D daVinci firmy XYZPrinting, należącej do azjatyckiego giganta Kinpo Group. Na targach AEMCA zaprezentowała 3 modele urządzeń,  z czego dwa miały pokaz premierowy. Były to daVinci 2.0 z dwoma głowicami drukującymi oraz daVinci wyposażony… w skaner 3D! Drukarki 3D nie tylko posiadają imponujące wymiary i obszary robocze, to charakteryzują się na dodatek bardzo atrakcyjną ceną. Nie bez powodu firma sprzedała kilka egzemplarzy swoich urządzeń bezpośrednio na targach.

3D Wydruki

3D Wydruki to jeden z czołowych dystrybutorów filamentów na rynku polskim, zajmujący się również usługami druku 3D. Wykorzystuje do nich nie tylko FDM, lecz także profesjonalne maszyny 3D Systems. Na targach główna uwaga została skupiona na filamentach, których zaprezentowano naprawdę dużą ilość. Przeważały oczywiście filamenty Orbitechu, których 3D Wydruki są dystrybutorem w Polsce, choć nie zabrakło również materiałów od taulmanna czy… Zortraxa!

Dragon 3D

Dragon 3D zaprezentował trzy autorskie drukarki 3D RHO, występujące w różnych wersjach zróżnicowanych pod względem obszaru roboczego i ilości głowic drukujących. Firma jest bardzo aktywna jeśli chodzi o kwestie edukacyjne i sprzedaje sporo swoich drukarek 3D w szkołach – sama również prowadzi program dla młodych osób, w ramach którego edukuje w zakresie technologii druku 3D.

Dynamake

Dynamake zaprezentowało swoją drukarkę 3D Trynity, czyli deltę o dość dużym obszarze zadruku. Firma zajmuje się ponadto usługami druku 3D oraz projektowaniem przestrzennym i inżynierskim. Ma również w ofercie frezowanie na maszynach CNC.

RepRapShop

RepRapShop, to jeden z dłużej działających sklepów internetowych w Polsce, oferujący filamenty, akcesoria do druku 3D jak również same drukarki 3D. Na targach firma zaprezentowała swoją drukarkę 3D Sculptor, zdolną drukować bardzo duże obiekty. Zresztą całe stoisko firmowe było pełne dużych i bardzo dużych wydruków, na czele z metrowej szerokości modelem drona, wiszącym w rogu.

Formakers

Stoisko bydgoskiego Formakers to przede wszystkim jedyny na tych targach – i zapewne jedne z niewielu w Polsce w ogóle, The Form 1+. Pierwsza niskobudżetowa drukarka 3D z żywicy cieszyła się sporym zainteresowaniem odwiedzających, podobnie jak wykonane za jej pomocą super dokładne wydruki. Firma oferowała swoje usługi druku 3D oraz szybkiego prototypowania, prezentując oprócz wspomnianej drukarki 3D z Formlabs MakerBot Replicatora 2X.

TABAQ

Firma TABAQ jest resellerem 3NOVATICA i na targach zaprezentowała urządzenia właśnie tej firmy.

Tabaq 1

Efilament3D

Efilament3D to jeden z najbardziej znanych sklepów z filamentem na rynku polskim. Firma dzieliła stoisko z Rabbit Form, prezentując swoją szeroką paletę produktów.

Rabbit Form

Na stoisku Rabbit Form dominował ZMorph, którego przedstawiciele byli zresztą obecnie na targach. Oprócz dwóch drukarek 3D, firma zaprezentowała szereg ciekawych wydruków – np. wydrukowaną… czekoladę! Można było również obejrzeć kilka damskich bluzeczek, z nadrukowanymi przez drukarkę 3D wzorami oraz słynną biżuterię autorstwa Pauli Szarejko.

WMCS

WMCS zaprezentowało platformę do skanowania 3D ludzi z możliwością wydruku ich zminiaturyzowanej wersji w technologii CJP – od razu w pełnym kolorze. Rozwiązanie polega na tym, iż staje się (lub siada na postawionym krześle) na obrotowej platformie i jest się skanowanym za pomocą skanera ręcznego Artec. Podczas przeprowadzania wywiadu z właścicielami firmy skorzystałem z okazji i dałem się zeskanować 🙂 Efekt możecie podziwiać poniżej…

Pawel_Slusarczyk

Materialise

Materialise Polska – czyli firma znana do niedawna w branży pod marką E-Prototypy, zaprezentowała duże i profesjonalnie przygotowane stoisko. Z racji tego, iż jest firmą stricte usługową, nie prezentowała żadnych maszyn – zamiast tego odwiedzający mogli obejrzeć mnóstwo niewiarygodnych wydruków 3D, wykonanych we wszystkich możliwych technologiach. Firmę reprezentowali dwaj uznani specjaliści – dyrektor zarządzający firmy, Eryk Wąsek i wieloletni project manager, Hubert Gleba, którzy odpowiadali na niezliczoną ilość pytań odwiedzających targi.

Warto również wspomnieć, że prezentowany na targach model Nowej Warszawy powstawał również przy współudziale polskiego oddziału Materialise. To na podstawie wydruków 3D realizowanych przez firmę, powstała makieta samochodu prezentowana na targach. Materialise było jednym z głównych sponsorów całego wydarzenia.

CadXpert

CadXpert zaprezentował pełne przepychu stoisko, wyróżniające się zarówno oprawą jak i prezentowanym asortymentem. Firma słynąca ze sprzedaży urzadzeń MakerBota zaprezentowała wszystkie maszyny jakie posiada w ofercie: począwszy od Replicatorów 2 i 2X, poprzez Replicatora Mini i Replicatora piątej generacji, a skończywszy na monumentalnym Z18. Na stoisku nie zabrakło również niskobudżetowego skanera 3D, czyli Digitizera.

Oprócz urządzeń MkaerBota, sporą uwagę przyciągnął prezentowany po raz pierwszy Bluprinter – drukarka 3D drukująca w autorskiej technologii SHS, czyli zgrzewanie sproszkowanych polimerów. Urządzenie mogące być alternatywą dla SLS, charakteryzuje się bez porównania niższą ceną i nie wymaga skomplikowanego zaplecza technicznego. Z drugiej strony jest dość wolną maszyną – szczególnie jeśli porównać ją do innych technologii dostępnych na rynku. Niemniej jednak, wydruki prezentowane na targach wyglądały całkiem interesująco.

Devil Design

Devil Design to prężnie rozwijająca się fabryka filamentów, dowodzona przez Marka Ryszkę. Zarówno Marek jak i jego firma są powszechnie znani w branży druku 3D tak więc ich przyjazd na targi był zwykłą formalnością. Devil Design zaprezentował pełną paletę swoich filamentów, jakie ma aktualnie w ofercie jak również kilka okazałych waz – dwie z nich zdobią teraz nasze biuro 🙂

Twin3D

Twin3D postanowiło pokazać na targach coś, czego nikt inny nie byłby w stanie powtórzyć. Firma dysponująca niezwykłym skanerem 3D, składającym się z kilkudziesięciu aparatów fotograficznych ustawionych w okręgu pod różnym kątem… po prostu przywiozła go na miejsce i rozstawiła zamiast standardowego stoiska targowego. Każdy kto odwiedził firmę, mógł na własne oczy zobaczyć jak wygląda profesjonalne urządzenie do fotogrametrii i przy okazji wykonać skan 3D swojej osoby. Trwało to zaledwie sekundę.

Oprócz tego,na stoisku można było obejrzeć przykładowe wydruki wykonane przez firmę w technologii CJP, na pełnokolorowych drukarkach 3D Systems.

3Droid

3Droid to młody zespół studentów z Politechniki Warszawskiej, który zaprezentował dwie drukarki 3D własnego autorstwa w postaci MendelMaxów 1.5. Oprócz tego na stoisku można było obejrzeć wydrukowaną biżuterię.

Evoxel

Evoxel to nowa, łódzka firma, która zajmuje się szybkim prototypowaniem oraz usługami druku 3D wykonywanymi na Zortraxach. Jednakże to co przyciągało największą uwagę odwiedzających, to małe, kolorowe pudełko ze zdjęciem czaszki, czyli… XTC-3D, preparat do wygładzania wydruków 3D. Dzięki uprzejmości Piotra Fusa – właściciela firmy, mamy przyjemność testować próbkę tego materiału, który zapowiada się całkiem ciekawie. Testy już trwają, wkrótce pojawimy się z pierwszą recenzją.

Oberon 3D

Firma Oberon 3D to kolejny przedstawiciel branży metrologicznej i inżynieryjnej, która prezentowała profesjonalne skanery 3D. Oberon 3D ma w ofercie urządzenia renomowanej, chińskiej firmy Shinning 3D.

3D Master

3D Master to firma o ugruntowanej pozycji, a w jej ofercie znajduje się bardzo szeroki asortyment urządzeń i usług. Począwszy od skanerów 3D firmy Artec, poprzez drukarki 3D TierTime (w tym Up!), oprogramowanie do projektowania przestrzennego ZW3D, a skończywszy na usługach druku 3D w różnych technologiach (FDM, SLA).

FabLab Kielce

Stoisko FabLabu Kielce, to przede wszystkim olbrzymia delta drukująca z ceramiki i gliny, czyli Gaja 3D oraz niezliczona ilość fantastycznych wydruków. Gaja 3D to jedyna tego typu drukarka 3D w Polsce i jedna z niewielu na świecie. Jej twórcy – Janusz Wójcik i Paweł Rokita, odpowiadali na setki pytań osób, które często nie były w stanie pojąć w jaki sposób działa ich technologia i jak powstają ich niesamowite wydruki.

Oprócz drukarki 3D, prezentowany był słynny extruder Goliat, który święcił kilka miesięcy temu triumfy w portalach zagranicznych i był bohaterem zakończonej niestety niepowodzeniem kampanii crowdfundingowej na Indiegogo.

Fucco Design

Fucco Design – firma znana najbardziej z druku 3D Tryptyku Lubańskiego, monumentalnej repliki rzeźby wydrukowanej z drewna, prezentowała szereg swoich unikalnych dokonań – w tym fantastycznie wyglądające wydruki z bronzeFillu – kompozytu PLA i brązu. Na stoisku drukował mocno wysłużony, ale wciąż doskonale sprawny MakerBot Replicator 2X. Ponadto firma prezentowała swoje dokonania w zakresie AR (augmented reality) – rzeczywistości rozszerzonej, czyli aplikacji, które po najechaniu smartfonem na ulotkę lub katalog wyświetlały trójwymiarowe obiekty.

Cube 3D

Cube 3D to prężnie działające studio projektowe oraz drukarnia 3D z Pilawy. Na stoisku zaprezentowany został MakerBot Replicator 2X oraz szereg oryginalnych wydruków. Było to chyba jedyne stoisko na całych targach gdzie można było zobaczyć wydrukowaną na drukarce 3D replikę pistoletu! Z kolei wielokolorowe przywieszki cieszą się do dziś olbrzymim zainteresowaniem… naszych dzieci 🙂

Printify

Printify to platforma internetowa zrzeszająca firmy oferujące usługi druku 3D, na podobnej zasadzie jak 3DHubs. Jednakże w przeciwieństwie do Holendrów łódzka platforma posiada dużo bardziej zaawansowane funkcjonalności i ma realną szansę w najbliższej przyszłości nie tylko dorównać słynnemu konkurentowi, ale wręcz go przegonić. Na targach firma prezentowała ofertę swojego systemu – zarówno odwiedzającym targi jak i samym wystawcom, którzy jeszcze się w niej nie zarejestrowali.

Jedsen

Jedsen to firma założona przez weteranów branży RepRap doskonale pamiętających jeszcze pierwsze spotkania na Dniach Druku 3D w Kielcach. Firma zaprezentowała swoją drukarkę 3D jak również wydruki jakie na niej wykonują.

MTT Polska

MTT Polska to firma z bardzo długą historią i bogatym doświadczeniem w zakresie usług związanych z tradycyjnym drukiem biurowym. Od roku zajmuje się również drukiem 3D, oferując drukarki 3D Omni3D. Była odpowiedzialna za słynny projekt z dziobem pingwina, który można było nota bene obejrzeć na stoisku. Ponadto firma zaprezentowała drukarkę 3D DWS drukującą w technologii SLA.

Aye Aye Labs

Aye Aye Labs to kolejny debiutant na rynku, który zaprezentował unikalną drukarkę 3D w postaci HotRod Henry. Urządzenie ma dwie niezwykłe cechy: po pierwsze jest stylizowane na… amerykańską lodówkę z lat 50-tych, a po drugie ma imponujący obszar roboczy na poziomie 35 x 35 x 60 cm. HotRod Henry prezentuje się bardzo stylowo i bardzo jestem ciekaw tego jak rynek zareaguje na tą zaskakującą stylizację? Parametry techniczne urządzenia (i zapewne cena, która nie jest jeszcze mi znana?) predysponują urządzenie raczej do klienta przemysłowego, choć mogę się oczywiście mylić? Tak czy inaczej urządzenie może sporo namieszać na rynku i ciekaw jestem jego dalszych losów?

3D Printers

3D Printers czyli HBot – jedna z największych drukarek 3D dostępnych na rynku. Flagowe urządzenie konstrukcji Arka Śpiewaka, wyposażone w jego autorską elektronikę Sunbeam 2.0, jak również światowej sławy extruder Goliat z TYTAN 3D, budziło bardzo duże zainteresowanie odwiedzających. Choć na targach nie brakowało urządzeń zdolnych drukować rzeczy wysokie na ponad pół metra, HBot jako jeden z nielicznych posiada obszar roboczy na poziomie 30 cm w każdej z trzech osi i zamkniętej komorze roboczej. Gdyby tego było mało – prezentowane na targach wydruki stały na bardzo wysokim poziomie.

Jelwek

Jelwek to jedna z najbardziej znanych na rynku firm produkujących niskobudżetowe drukarki 3D. Na stoisku prezentowała swoje trzy produkcje – Prusę i3, powiększoną Prusę i3 XL oraz autorską konstrukcję MARK34. Dodatkowo firma zaprezentowała fantastyczny projekt w postaci zegarków wydrukowanych na drukarkach 3D… z drewna!

3D Universal

Firma 3D Universal zaprezentowała na targach dwie autorskie drukarki 3D o zupełnie różnej konstrukcji i przeznaczeniu. Pierwszą była „odwrócona” delta, gdzie stół roboczy jest ruchomy, a głowica drukująca umocowana na sztywno do szczytu drukarki 3D. To rozwiązanie z jednej strony rozwiązuje problem extrudera typu Bowden, jaki jest stosowany w klasycznych deltach, z drugiej jednak uniemożliwia stosowanie podgrzewanych stołów. Drugie prezentowane urządzenie przypominało konstrukcyjnie… słynne Pi z Omni3D.

3DP

Na stoisku 3DP można było spotkać dwóch weteranów druku 3D – Trójwymiarowo oraz gościnnie – 7H7. Pierwsi promowali projekt Drukuj w 3D , oferujący kompleksowe usługi druku 3D (projektowanie, druk 3D, szkolenia i warsztaty), jak również same urządzenia i filamenty. 7H7 to tworzone na zamówienie potężne drukarki 3D, dorównujące obszarem roboczym największym tego typu urządzeniom na rynku.

SMARTTECH

Smarttech – jedna z najdłużej działających na rynku firm produkujących skanery 3D, przygotowała na targach premierę swojego najnowszego urządzenia – MICRON3D, bezdotykowego skanera 3D opierającego się na metodzie projekcji wąskopasmowego strukturalnego światła zielonego. Jest to jedna z optycznych polowych metod pomiaru polegająca na oświetleniu mierzonego obiektu prążkami światła zielonego typu LED. Smarttech oprócz prezentacji urządzenia na stoisku przygotował w piątek specjalny pokaz dla zaproszonych gości.

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

4 Comments

  1. Widzę, że 3D Gence reklamowała gwiazda telewizji śniadaniowej DDT*N 🙂

  2. Poglądowe przejście po stoiskach targowych w filmiku poniżej.
    http://youtu.be/apVpCMpxhRM

  3. Autor artykułu chyba niezbyt dokładnie zapoznał się z niektórymi modelami drukarek. „Odwrócona delta” firmy 3D Universal ma podgrzewany stół! Na własne oczy widziałam 🙂

    1. Hmm… przejrzałem zdjęcia w HiRes i faktycznie w delcie 3D Universal do stołu są poprowadzone jakieś kable, spięte białą opaską zaciskową. Jeżeli stół jest faktycznie grzany – mój błąd, za który przepraszam. Na swoje usprawiedliwienie powiem, iż była to jedna z ponad setki drukarek 3D jakie oglądałem i opisywałem.

Comments are closed.

You may also like