3D Systems ogłosiło decyzję o poszerzeniu zakresu swojej działalności o medycynę regeneracyjną i biodrukowanie 3D. Badania i rozwój firmy na nowych płaszczyznach są wynikiem współpracy z United Therapeutics Corporation (NASDAQ: UTHR) i jej spółką zależną Lung Biotechnology PBC. Instytucje zajmują się zastosowaniem technologii druku 3D w wytwarzaniu i transplantacji rusztowań komórkowych dla narządów. Bazując na kolaboracji z nowymi partnerami 3D Systems zamierza prowadzić nowe działania w zakresie medycyny regeneracyjnej, w tym wytwarzanie unaczynionych narządów. 

W 2020 roku 3D Systems i United Therapeutics zrobili postępy w technologii druku 3D nowej generacji Print to Perfusion™, dedykowanej do wytwarzania rusztowań komórkowych. Znajomość technologii, sprzętu, oprogramowania i materiałów 3D Systems w połączeniu ze specjalistyczną wiedzą United Therapeutics w dziedzinie medycyny regeneracyjnej pozwoliły osiągnąć znaczny postęp w drukowaniu 3D pełnorozmiarowych, unaczynionych narządów. Współpraca zaowocowała także nowym, unikalnym materiałem budulcowym rhCollagen do użytku w medycynie regeneracyjnej. 

Współpraca pozwoliła stworzyć portfolio specjalistycznych możłiwości w zakresie medycyny regeneracyjnej. Druk 3D w autorskiej technologii Print to Perfusion™ umożliwia wypełnienie wydruków żywymi komórkami, tworząc w ten sposób tkanki. Autorska metoda wytwarzania przyrostowego pozwala otrzymywać rusztowania hydrożelowe z dużą prędkością, zachowując przy tym wysoką szczegółowość detali. Print to Perfusion™ stanowi modyfikację technologii Figure 4® dedykowaną do biodruku 3D i medycyny regeneracyjnej. 

Dodatkowe inwestycje w prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie medycyny regeneracyjnej i biodrukowania 3D pozwolą zoptymalizować przeprowadzanie testów laboratoryjnych leków, przy jednoczesnej redukcji udziału zwierząt w testach. Firma 3D Systems jakiś czas temu nawiązała współpracę z CollPlant Biotechnologies (NASDAQ: CLGN) i Antleron, które przyczyniły się do rozszerzenia jej możliwości w medycynie regeneracyjnej. Rozbudowanie listy partnerów skoncentrowanych na zastosowaniach druku 3D w medycynie pozwoli przyspieszyć programy rozwojowe 3D Systems. Nowe kolaboracje pozwolą znacznie poszerzyć jej działania na kolejnych płaszczyznach. 

Jak mówi prezes i dyrektor generalny 3D Systems, dr. Jeffrey Graves, firma osiągnęła już znaczne postępy w zakresie nowego sprzętu, oprogramowania i technologii biomateriałów. Biorąc pod uwagę te osiągnięcia, w 2021 roku zespół badawczo-rozwojowy skoncentruje się na komercjalizacji zastosowań druku 3D w medycynie. Badania i rozwój na tej płaszczyźnie może przynieść duże korzyści zarówno pacjentom poprzez bezpośrednie zastosowanie wydruków w organizmie, jak i badaczom podczas rozwoju terapii lekowych. Według 3D Systems, medycyna regeneracyjna stanie się kolejnym czynnikiem rozwoju druku 3D w branży opieki zdrowotnej w ciągu następnych dziesięciu lat.  

Źródło: 3D Systems

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like