Jesienią zeszłego roku 3D Systems nawiązało współpracę z Canon Marketing Japan w zakresie dystrybucji produktów firmy w Japonii. Współpraca okazała się na tyle owocna, że w tym tygodniu ogłoszono, iż została ona poszerzona o szereg kolejnych urządzeń i maszyn jakie będę dystrybuowane przez Canona na rynku japońskim. Równocześnie firma ogłosiła kolejne przejęcia – nowymi nabytkami 3D Systems zostały pochodzący z Brazylii Robtec oraz amerykańskie Medical Modeling.

Współpraca z Canon Marketing Japan obejmuje aktualnie sprzedaż wszystkich modeli profesjonalnych drukarek 3D z serii ProJet, niskobudżetowych CubeX oraz oprogramowania wspierającego skanowanie 3D – Geomagic. Dzięki temu 3D Systems umocni swoją pozycję na rynku japońskim i zwiększy obszar aktywności na rynku azjatyckim w ogóle. Z drugiej strony – choć oficjalne komunikaty prasowe na ten temat brzmią bardzo entuzjastycznie, to należy mieć świadomość, iż przed Amerykanami jeszcze daleka droga ku temu aby osiągnąć porównywalną chociaż pozycję do Tiertime. Azja to nie USA…

Jeśli chodzi o zakup nowych spółek, to można już czystym sumieniem powiedzieć, że to swego rodzaju tradycja w wykonaniu 3D Systems – minimum 1-3 nowe przejęcia na kwartał :-). Do wielkiej rodziny Aviego Reichentala dołączyły Robtec i Medical Modeling. Do tego wypada dodać jeszcze pozyskanie Digital PlaySpace, które miało miejsce w połowie lutego tego roku. 3D Systems sukcesywnie tworzy małe imperium składające się z dziesiątek mniejszych lub większych  firm, specjalizujących się w praktycznie każdym aspekcie technologii druku 3D.

Robtec to największa firma specjalizująca się w usługach związanych z drukiem 3D oraz dystrybucją drukarek 3D i skanerów 3D w Ameryce Południowej. 3D Systems stało się właścicielem 70% udziałów w firmie. Na mocy porozumienia zmianie ulegnie nazwa – z Robtec na 3D Systems Latin America, a nowa spółka będzie specjalizowała się w dystrybucji pełnego katalogu urządzeń i produktów 3D Systems w Brazylii, Argentynie, Chile, Urugwaju i Meksyku.

Medical Modeling to firma specjalizująca się w dostarczaniu spersonalizowanych rozwiązań i urządzeń chirurgicznych wykorzystujących druk 3D, w rodzaju wirtualnych symulacji operacji oraz specjalistycznych narzędzi. Sztandarowym produktem firmy jest Virtual Surgical Planning – system do planowania skomplikowanych operacji chirurgicznych, zapewniający odpowiednie przygotowanie pod kątem wizualizacji 3D, wykonywania modeli i prototypów implantów lub elementów niezbędnych do przeprowadzenia skutecznej operacji – wszystko oczywiście w technologii druku 3D. System jest opatentowany, co tłumaczy fakt przejęcia spółki go posiadającej przez 3D Systems. Ma on zastosowanie przede wszystkim przy operacjach głowy lub szyi, które należą do najbardziej skomplikowanych i obarczonych największym ryzykiem niepowodzenia.

Podsumowując, 3D Systems mimo dość nieciekawych wyników giełdowych, jakie notuje w przeciągu ostatnich miesięcy, sukcesywnie kontynuuje swoją politykę rozwoju przez przejęcia umacniając swoją i tak dominującą pozycję na rynku druku 3D na świecie.

Źródło: www.3dsystems.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

2 Comments

  1. W tekście jest chyba literówka. Mowa o programach: „Geomatic” na Geomagic ;] Pozdrowienia z Krakowa ;]

    1. Dzięki, poprawione. Palec omsknął się na klawiaturze… 🙂

Comments are closed.

You may also like

More in News