Od 2019 roku 3D Systems przejawia coraz większe zainteresowanie branżą biodruku 3D – wtedy to potentat rynku druku 3D zawarł współpracę z belgijską firmą biotechnologiczną Antleron. Kilka miesięcy później, 3D Systems weszło w kooperację z izraelskim start-up’em technologicznym, CollPlant. Celem podjętych współprac było tworzenie rozwiązań wpisujących się w zagadnienia zaawansowanych terapii komórkowych, które w przyszłości pozwolą na optymalizację rozwiązań wykorzystywanych w współczesnej medycynie.

Nawiązane współprace oraz transfer wiedzy i informacji przyczyniły się do dynamicznego rozwoju tego obszaru działalności firmy. Na początku tego roku 3D Systems poinformowało o realizowanym projekcie z zakresu medycyny regeneracyjnej, będącej wynikiem współpracy z United Therapeutics Corporation (NASDAQ: UTHR) i jej spółką zależną Lung Biotechnology PBC. Instytucje zajmują się zastosowaniem technologii druku 3D w wytwarzaniu i transplantacji rusztowań komórkowych dla narządów.

Kolejnym krokiem jest przejecie Allevi – jednego z najpopularniejszych producentów biodrukarek 3D. Założona w 2014 roku amerykańska firma posiada nie tylko gruntowaną pozycję i rozpoznawalną markę, ale również szeroką sieć dystrybucji na dynamicznie rozwijających się rynkach. Ich rozwiązania dostępne są w ponad 380 laboratoriach medycznych i farmaceutycznych 40 krajach. Jako dostawca kompletnych rozwiązań z zakresu biodruku 3D, wiedza zespołu Allevi będzie stanowić wsparcie w dalszych pracach badawczo-rozwojowych, których efektem będzie zwiększenie ich dostępności.

Przejęcie firmy z branży biomedycznej jest kontynuacją założonej w zeszłym roku strategii rozwoju w czterech kluczowych obszarach – w tym biomedycynie. Jednocześnie, 3D Systems poinformowało o przejęciu Additive Works w celu rozwoju działu specjalistycznego oprogramowania. Zdaniem 3D Systems, połączenie wiedzy i doświadczenia pozwoli na rozszerzenie możliwości symulacji w celu szybkiej optymalizacji procesów drukowania 3D, również na skalę przemysłową.

Od swojego powstania w 2015 roku firma Additive Works koncentruje się na optymalizacji opartej na symulacji i automatyzacji przygotowania modeli 3D do druku przestrzennego, dając dostęp do optymalnych ustawień drukowania, takich jak orientacja części i struktury podporowe, dostosowanie konfiguracji procesu w celu efektywnego zarządzania termicznego i kompensacji zniekształceń.

Prezes i dyrektor generalny 3D Systems, dr Jeffrey Graves, podkreśla, że dzięki poczynionym inwestycjom wzbogacone zostanie portfolio rozwiązań firmy – w tym o rozwiązania z zakresu medycyny regeneracyjnej. Jednocześnie przyspieszy tempo wdrażania technologii przyrostowych w branży przemysłowej. Inwestycje te przyniosą wartość dodaną firmy klientom, powodując jednocześnie przyspieszony rozwój 3D Systems w kolejnych latach.

Źródło: 3dsystems.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News