Jakiś czas temu firma 3D Systems poszerzyła zakres swojej działalności o medycynę regeneracyjną. Zaraz po tym ogłosiła przejęcie producenta biodrukarek 3D Allevi. Teraz, zakomunikowała sprzedaż wcześniej zakupionego systemu do symulacji medycznych Simbionix firmie Surgical Science. Ten ruch pozwoli 3D Systems skupić się na swojej podstawowej działalności drukowania 3D, również w branży biodruku 3D. 

System został zakupiony w 2014 roku za 120 milionów dolarów. Za jego pośrednictwem możliwe było przeprowadzanie symulacji operacji medycznych i trenowania w VR. Szwedzki dostawca symulatorów wirtualnej rzeczywistości do celów medycznych zakupił oprogramowanie Simbionix za 350 milionów dolarów, co pozwoliło 3D Systems sporo zyskać. Przychody ze sprzedaży systemu pozwolą im skupić się na bardziej dochodowych sektorach firmy. 

W pierwszej połowie 2020 roku funkcję prezesa 3D Systems objął Jeffrey Graves, który skrupulatnie realizuje nową strategię firmy. Koncepcja obejmuje sprzedaż wszystkich nisko dochodowych, wcześniej przejętych firm, które nie są kluczowe dla czterech głównych obszarów działalności. Zdaniem 3D Systems obrana strategia pozwoli przyspieszyć prace na rozwijających się rynkach, które wymagają produktów wysokiej jakości, w tym w opiece zdrowotnej, lotnictwie i obronności. 

Simbionix, które zostanie włączone do Surgical Science pozwoli osiągnąć firmie czołową pozycję na rynku programów symulujących procedury medyczne i zaawansowaną chirurgię robotyczną. Szwedzka firma pod kierownictwem Ran Bronstein uzyskała silną pozycję w branży symulacji medycznych, szkoleń i chirurgii robotycznej i odnotowała sprzedaż na poziomie 40,8 mln USD w 2020 roku. Przejęcie Simbionix pozwoli Surgical Science wzmocnić swoją pozycję i poszerzyć portfolio dostępnych rozwiązań w zakresie symulatorów w chirurgii ogólnej, zabiegach endowaskularnych, endoskopii, urologii, ortopedii, ultrasonografii i chirurgii robotycznej. Z drugiej strony, Simbionix współpracuje z  firmami z branży technologii medycznych i instytucjami akademickimi, które są odpowiedzialne za opracowywanie innowacyjnych technologii chirurgii zrobotyzowanej i procedur operacyjnych.

Prezes 3D Systems zapowiedział, że Simbionix jest ostatnim sprzedanym aktywem w ramach restrukturyzacji firmy. Graves zmienia kierunek i nastawia się na wzrost przychodów i zwiększenie marży. Jednym z głównych sektorów działalności firmy stał się rynek biodruku 3D oraz przemysł, czego dowodem było przejęcie Allevi i Additive Works, producentów biodrukarek 3D i oprogramowania. 

W ramach nowej strategii, 3D Systems zapowiedziało rozbudowę swoich zakładów w Rock Hill i Littleton w USA, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu klientów na rynku druku 3D. Ostatnimi czasy, firma pwoększyła swój zespół specjalistów, witając dr. Davida Leigha jako nowego dyrektora ds. technologii w zakresie wytwarzania przyrostowego. Jego zatrudnienie miało na celu poszerzenie i przyspieszenie rozwoju aplikacji i innowacji produktowych, w tym sprzętu, oprogramowania i materiałów. Obecność Leigh w zespole 3D Systems pozwoli zwiększyć nacisk na rynek biodruku 3D, tworząc nowatorskie rozwiązania w dziedzinie medycyny regeneracyjnej.

Po przeprowadzeniu restrukturyzacji 3D Systems oczekuje wzrostu efektywności, rentowności, zarówno na poziomie EBITDA i dodatniego wyniku za 2021 rok. Dzięki koncentracji na kluczowych sektorach działalności, firma może pozostać jednym z liderów branży druku 3D.

Po zakończonym procesie sprzedaży Simbionix z 28 lipca 2021, akcje 3D Systems wzrosły o 5,3%. Według multimedialnych serwisów finansowych The Motley Fool, akcje 3D Systems są jak dotąd liderem w zestawieniu w 2021 r. (wraz z ExOne), ich notowania wzrosły o 275%. Stanowi to duży atut, gdyż wyniki za drugi kwartał zostaną opublikowane w sierpniu. Realizacja przez Gravesa nowej strategii z pewnością przyciągnie nowych inwestorów. 

Źródło: 3dsystems.com

Patrycja Gwiazda
Inżynier biomedyczny zainteresowany niekonwencjonalnym i innowacyjnym podejściem do medycyny oraz jej połączeniem z nowoczesną technologią.

    Comments are closed.

    You may also like