Holenderska firma 3D4Makers ogłosiła premierę nowego materiału do druku 3D, opartego o poliimid Zymergen Z2. Poliimid to bardzo wytrzymały polimer, który jest z natury ognioodporny, ma doskonałe właściwości izolacyjne i doskonałą stabilność termiczną.

Amerykańska firma chemiczna Zymergen wykorzystuje uczenie maszynowe, genomikę i automatyzację do poszukiwania biomolekuł, które działają lepiej niż chemikalia na bazie ropy naftowej. W ten sposób Zymergen dąży do tworzenia materiałów inspirowanych biologią, które są bardziej wydajne i zaprojektowane tak, aby zastępować materiały ropopochodne. Filament 3D4Makers wykorzystuje poliimid Zymergen Z2, który charakteryzuje się niskim skurczem i jest łatwy w druku 3D, a jednocześnie ma podwyższoną wytrzymałość.

Zymergen i 3D4Makers podpisali umowę na prowadzenie wspólnego projektu badawczo-rozwojowego, w celu udostępnienia nowego materiału do testów funkcjonalnych dla wybranych klientów. Materiał został już gruntownie przetestowany przez wiodące firmy z branży druku 3D jak miniFactory, OrionAM, czy Aon3D.

Filament Zymergen Z2 ma porównywalne właściwości do PEEK, ale jest znacznie łatwiejszy w druku 3D. Podczas testów, osiągnięto wytrzymałość na rozciąganie na poziomie MPa 96 i moduł sprężystości przy rozciąganiu 2,41 GPa. Temperatura zeszklenia wynosi 193°C, a sam filament powinine być drukowany w temperaturach od 390-410°C. Wydrukowane części nie muszą być wyżarzane po wydrukowaniu, aby osiągnąć dodatkową wytrzymałość. Materiał powinien odnaleźć się w produkcji aplikacji stosowanych w trudnych warunkach przez firmy z branży obronnej, kosmicznej, energetycznej i motoryzacyjnej.

Źródło: www.3d4makers.com
Zdjęcie: www.3d4makers.com (materiały prasowe / wszystkie prawa zastrzeżone)

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like