W kwietniu tego roku opisywałem fantastyczny projekt łódki o nazwie 3DBenchy, służący do testowania drukarek 3D. Model został zaprojektowany w taki sposób, aby przetestować szerokie spektrum geometrycznych wyzwań dla drukarki 3D, drukującej w technologii FDM – wykończenie powierzchni, dokładność wymiarową oraz kwestie kurczliwości materiału. Model cieszy się niesłabnącą popularnością użytkowników, stając się w bardzo szybkim czasie swego rodzaju standardem w testowaniu drukarek 3D. Sami wydrukowaliśmy do tej pory kilkadziesiąt łódek, tworząc z nich prawdziwą armadę. Niedawno Adela miała unikalną okazję drukować 3DBenchy nawet na profesjonalnym Objecie 350 Eden. Teraz projekt powraca w nowej odsłonie, a to za sprawą aż 17 wariantów modeli testowych, za pomocą których można sprawdzić drukarki 3D drukujące za pomocą dwóch głowic drukujących.

Nowe modele łódek zostały rozdzielone na poszczególne elementy tak, aby użytkownik miał jak najmniej problemów z ich importowaniem do slicera i ustawieniem, który z elementów modelu ma być wydrukowany z jakiego koloru filamentu. Dzięki temu, będzie można sprawdzić takie parametry ustawienia drukarki 3D jak stopień brudzenia wydruku przez niedrukującą głowicę oraz stopień kalibracji poszczególnych głowic względem siebie.

Druk 3D na drukarkach wyposażonych w dwie głowice drukujące jest z jednej strony bardzo inspirujący dla użytkowników drukarek 3D pozwalając im np. na łączenie dwóch różnych kolorów w trakcie jednego procesu, lecz z drugiej jest stosunkowo trudny w obsłudze. Głównym problemem przed jakim stają użytkownicy dwugłowicowych drukarek 3D jest odpowiednia kalibracja głowic w taki sposób, aby głowica nie drukująca modelu w danym czasie nie brudziła wydruku.

3DBenchy 01

Brudzenie wydruku ma związek z tym, iż w momencie gdy jedna z głowic nie drukuje, rozgrzany filament wypływa z niej z powodów grawitacyjnych. Istnieją sposoby na to, aby zminimalizować ten problem, jednakże w przypadku tanich, niskobudżetowych urządzeń klasy RepRap wymaga to od użytkownika odpowiedniego doświadczenia i wiedzy jak ustawić poszczególne parametry wydruku.

3DBenchy 02

Nowa wersja 3DBenchy pozwala na łatwe przeprowadzenie szeregu eksperymentów, dzięki którym użytkownik drukarki 3D będzie w stanie szlifować swój warsztat i doprowadzić swoje urządzenie pod tym względem do perfekcji. Modele można pobrać m.in. z Thingiverse.

3DBenchy 04

Źródło: www.3dprint.com
Grafika: [1] [2] [3] [4]

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w News