Segment bibliotek z modelami do druku 3D jest w dużej mierze ukonstytuowany. Pierwszym serwisem tego typu był amerykański Thingiverse (należący do MakerBota / Stratasysa), który do dziś zajmuje pozycję lidera, posiadając w swoim repozytorium ponad 5 mln plików. Tuż za nim znajdują się MyMiniFactory, GrabCAD, Yeggi, Cults3D czy najmłodszy, ale bardzo dynamicznie się rozwijający Printables (należący do PRUSA Research). Cechą wspólną tych wszystkich bibliotek jest identyczny i dość archaiczny sposób wyszukiwania modeli 3D – albo po nazwie lub opisie, albo po jednej z wielu kategorii (które na każdej platformie są mocno zróżnicowane). Tymczasem niemiecka firma Cadenas, postanowiła podejść do tematu inaczej, wprowadzając na swojej platformie 3DfindIT.com bardzo rozbudowany pod względem funkcjonalnym system wyszukiwania.

Większość wyżej wymienionych bibliotek jest skierowana do użytkowników indywidualnych i w ich zasobach dominują projekty gadżetów, figurek, akcesoriów użytkowych oraz adapterów lub przeróbek różnych elementów urządzeń. Tak naprawdę jedynym, typowo technicznym (inżynierskim) serwisem jest GrabCAD (należący do Stratasysa) – reszta to platformy skierowane do każdego typu odbiorców.

3DfindIT.com to biblioteka dla profesjonalistów, będąca złożonym agregatem do wyszukiwania oryginalnych części, udostępnianych za darmo przez największych producentów na świecie. Wśród nich możemy znaleźć m.in. ABB, Bosch, Epson, Panasonic, Toshiba, Yamaha, czy Würth. Swoje zasoby udostępnia także Wikipedia (ale te akurat nie są techniczne), czy polskie FAKRO lub PORTA Drzwi. Łącznie jest ich kilkaset, a liczba udostępnionych części to blisko 4,5 tysiąca.

Źródło: www.3dfindit.com

Chociaż liczba modeli 3D nie zachwyca, ich jakość jest niekwestionowana – zostały opracowane przez samych producentów. 3DfindIT.com udostępnia bardzo zróżnicowane sposoby ich przeglądania – począwszy od tradycyjnego poglądu on-line, poprzez możliwość wygenerowania rzutu płaskiego (na 17 różnych sposobów – począwszy od front-tył-boki etc., poprzez znormalizowane rzuty kilku, lub wszystkich na raz zgodnie ze standardami UE, US, JIS, DIN i ANSI), a skończywszy na pełnym wymiarowaniu również na rysunkach płaskich.

Jednakże największą zaletą repozytorium jest unikalny i wielofunkcyjny silnik wyszukiwania części. Możemy je oczywiście wyszukiwać po frazie, lecz również ze względu na inne parametry:

  • według indeksu: wyszukiwanie modeli 3D w określonym katalogu lub klasyfikacji
  • geometryczne: wgrywanie istniejących modeli 3D i szukanie alternatyw o najbardziej zbliżonej geometrii
  • szkic: wgrywanie zdjęcia lub szkicu poszukiwanej części i wyszukiwanie najbardziej podobnych modeli 3D
  • po kolorze: wyszukiwanie części albo za pomocą 24 ogólnych kolorów, albo za pomocą palety RGB
  • parametryczne: wyszukiwanie modeli 3D za pomocą szablonu parametrycznego
  • funkcjonalne: wyszukiwanie modeli 3D na podstawie ich funkcjonalności
  • filtrowanie istniejących kategorii.

Jeżeli użyjemy którejś z powyższych metod, mamy wielopoziomowe filtrowanie wyników. Możemy przejrzeć producentów oferujących modele 3D wg naszych parametrów, jak również wchodzić coraz głębiej w kategorie funkcjonalne. Wyszukiwarka oferuje nam także podpowiedzi, co wpisać lub wybrać aby zawęzić wyniki oraz prezentuje licznik, określający szacowaną dokładność wyników.

Opcja wyszukiwania modeli 3D po funkcjonalności oferuje aż 67 kategorii. Możemy wybrać dowolną ich liczbę, trzeba jednak liczyć się z tym, że wyniki okażą się zerowe (wybrane funkcjonalności nie doczekały się jeszcze przypisanych modeli 3D).

Źródło: www.3dfindit.com

Aby pobrać pliki, należy się zarejestrować. Niestety niektóre części nie są dostępne bezpośrednio na stronie 3DfindIT.com i platforma prosi o naszą zgodę na przekierowanie do strony producenta (co czasami kończy się niestety gdzieś na stronie głównej…). Ale jeśli trafimy na część znajdującą się na serwerze platformy, mamy do wyboru naprawdę dużo opcji (grubo ponad 100 formatów plików, w tym oczywiście i .STL).

Źródło: www.3dfindit.com

Źródło: www.3dfindit.com via www.fabbaloo.com

Paweł Ślusarczyk
Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie. Od 2021 r. rozwija startup GREENFILL3D produkujący ekologiczny materiał do druku 3D oparty o otręby pszenne.

Comments are closed.

You may also like