3Dw3M w Gdyni, czyli o tym jak druk 3D podbił Trójmiasto

5

Ostatnie miesiące to prawdziwa eksplozja eventów poświęconych drukowi 3D. Począwszy od lipca br. gościliśmy kolejno w Kielcach na Dniu Druku 3D, w Łodzi na MakeCampie, w Warszawie na Festiwalu Przemiany, ponownie w Kielcach na kolejnym Dniu Druku 3D i ponownie w Łodzi na Spotkaniach Druku 3D. Tym razem dotarliśmy na sam koniec (początek?) kraju, bo do Gdyni, na Trójmiejskie Forum Druku 3D i Fabrykacji Domowej „3Dw3M”. Chociaż była to dopiero pierwsza tego typu impreza na północy Polski, efekt był niesamowity. Świetna atmosfera, mnóstwo odwiedzających i drukarki, drukarki, drukarki 3D…

3Dw3M relacja

Chociaż wyjazd do Gdyni był dla nas cokolwiek kłopotliwy (360 km w jedną stronę), to zależało nam na przyjeździe tam, aby móc się spotkać z ludźmi, którzy z uwagi na dość duże odległości nie zdecydowali się na przyjazd ani do Kielc ani innych miast, w których odbywały się dotychczasowe eventy. Chociaż z najbardziej znanym uczestnikiem eventu pochodzący z tamtych rejonów – Krzyśkiem Dymianiukiem widzieliśmy się już dwukrotnie, byliśmy ciekawi innych konstrukcji i maszyn. Nie zawiedliśmy się. Obejrzeliśmy pełen katalog drukarek 3D: począwszy od tradycyjnych RepRapów w postaci Prusy i3 i Mendel Maxa, poprzez autorskie konstrukcje Krzyśka: Profabb Gate i BiBone, po komercyjne drukarki 3D w postaci Up!2 Plus, Leapfroga i Ultimakera. Dodatkowo przedstawiciele Bibus Menos zaprezentowali urządzenie będące w zupełnie innej kategorii wagowej – profesjonalnego Stratasysa.

Event miał miejsce w Nowej Prototypowni Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego i muszę przyznać, iż nie licząc CN Kopernik w Warszawie, było to najlepsze miejsce na tego typu imprezę, w jakiej uczestniczyłem. Z całym szacunkiem dla Dnia Druku 3D w Kielcach i jego organizatorów, Gdyńska lokalizacja biła ich pod każdym względem na głowę. Fakt, iż głównemu architektowi całego przedsięwzięcia – Michałowi Nowickiemu udało się namówić na organizację eventu taką instytucję, zasługuje na duży aplauz i szacunek! Cała organizacja eventu stała na jak najwyższym poziomie, począwszy od cateringu i kwestii technicznych, a skończywszy na bardzo profesjonalnie zorganizowanych prezentacjach, które w niczym nie zakłócały przebiegu samego eventu.

3Dw3M relacja 05

Choć sama impreza trwała dość krótko (13:00 – 17:00 + 2h na początku na rozstawianie sprzętu i luźne rozmowy branżowe), była bardzo intensywna, a miejsce odwiedziła cała masa osób żywo interesujących się drukiem 3D i związanymi z nim zagadnieniami. Wykłady były bardzo zróżnicowane i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wielu uczestników z powodu braku miejsc siedzących stało w auli wykładowej – pozostali, którzy spóźnili się na początek danego wystąpienia, dopytywali (m.in.) nas o kolejne .

W sobotę swoje prezentacje przedstawili:

  • Konrad Klepacki z DesignFutures – „Granice druku 3D – co się da, a co nie da się wydrukować przy użyciu dzisiejszych technologii i materiałów.
  • Paweł Janusz Dobrowolski z Fablab Trójmiasto – „LinuxCNC – centrum sterowania amatorskiej CNC
  • Michał Wojnarski z Rapid Crafting – „Color Jet Printing (CJP). Kolor w druku przestrzennym.
  • Jarosław Halikowski z Fablab Trójmiasto – „Frezarka CNC DIY
  • Cyryl Sochacki z Hackerspace Trójmiasto  – „Picoboard’y – mikrokomputery i mikrokontrolery

Niestety z przyczyn osobistych na miejsce nie dotarł Tomasz Kuehn z 3d3.pl, który miał przedstawić efekty swoich testów 9 drukarek 3D, które rozpoczął na ostatnim evencie w Kiecach.

Podczas eventu odbyły się również dwa konkursy: jeden dla odwiedzających i drugi na najlepszy wydruk. Tutaj niekwestionowanym zwycięzcą został znany z forum MójRepRap.pl Imrahil, mimo że – niestety, poziom pozostałych prac konkursowych bardzo mocno odstawał od tego co mieliśmy okazję widzieć w Kielcach.

3Dw3M relacja 10

Na koniec pragnę bardzo serdecznie pogratulować Michałowi Nowickiemu i wszystkim osobom, które go tego dnia wspierały w organizacji całego przedsięwzięcia i mam nadzieję, że uda się je w niedługim czasie powtórzyć. 3Dw3M jest świetnym uzupełnieniem wymienionych na wstępie eventów i jeżeli w dalszym ciągu będzie organizowany na tak wysokim poziomie jak w sobotę, to wróżę mu duży sukces w przyszłości.

Poniżej przedstawiamy galerię zdjęć z eventu. Prócz tego mnóstwo dodatkowych zdjęć znajdziecie w naszej relacji LIVE, którą przeprowadzaliśmy bezpośrednio z Gdyni.

Galeria zdjęć

Zdjęcia: Łukasz Nowak, Bogusław Krawczyk & Paweł Ślusarczyk
Copyright: CENTRUM DRUKU 3D

Udostępnij.

O autorze

Paweł Ślusarczyk

Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. oraz Business Development Manager. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie, zdobyte w branży IT, reklamowej i poligraficznej. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku.