3M, potentat rynku tworzyw sztucznych, kilka miesięcy temu zapowiadał wprowadzenie na rynek materiału do druku 3D opartego o polimery fluorowe. To, co do tej pory pozostawało jedynie w strefie pomysłów, teraz stało się rzeczywistością – politetrafluoroetylen (PTFE) znalazł zastosowanie w branży technologii addytywnych.

Chociaż pełna nazwa związku chemicznego mówi raczej niewiele, to materiał jest szerzej znany jako teflon. Używa się go m.in do pokrywania sprzętów kuchennych, ze względu na wysoką odporność na wysoką temperaturę i właściwości redukujące tarcie. Ponadto, wykazuje właściwości antybakteryjne, co pozwala na jego wykorzystywanie w branży medycznej.

Fluoropolimer, używany przez 3M, będzie dostępny w postaci żywicy światłoutwardzalnej, wykorzystywanej w technologii addytywnej SLA. Stereofotografia pozwala na uzyskanie modeli o skomplikowanej geometrii przy znakomitym odwzorowaniu nawet najmniejszych szczegółów.

Skąd jednak pomysł aby wykorzystywać fluoropolimery w druku 3D? Oprócz długiej listy zalet tego materiału, technologia patentowana przez 3M ma być przyjazna dla środowiska, dzięki zminimalizowaniu ilości odpadów powstałych w trakcie procesu. Ta redukcja, poprzez „efekt domina”, poskutkuje zmniejszeniem ilości materiału potrzebnego w procesie, a co za tym idzie – obniżeniem kosztów wytwarzania elementów końcowych.

Jak przyznaje Paula Johnson-Mason, odpowiedzialna za materiały fluoropolimerowe w 3M, korzyści dla przemysłu wynikające z wprowadzenie materiału do druku 3D na bazie PTFE są niezaprzeczalne. Mowa tu o m.in branży chemicznej, lotniczej czy motoryzacyjnej. Patentowana przez 3M metoda wypłynie na przyspieszenie całego procesu wytwarzania detali oraz pozwoli na większą swobodę podczas projektowania elementów.

Tworzenie elementów z materiału, jakim są fluoropolimery jest kolejną próbą poszerzenia rynku o nowoczesne materiały do druku 3D, wyposażonych w szereg unikalnych właściwości. Eksperci z dziedziny chemii czy technologii materiałowych ciągle pracują nad nowczesnymi tworzywami, które sprostają oczekiwaniom klientów.

3M jest jedyną firmą, której udało się opracować proces wytwarzania żywicy światłoutwardzalnej opartej na PTFE. To przełomowe odkrycie pozwoli na zoptymalizowanie procesu wytwarzania elementów z fluoropolimerów, a co za tym idzie zwiększeniu produkcji detali z tego tworzywa.

Źródło: 3dprintingindustry.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in News