Siłę drukarek 3D stanowi ilość materiałów, z których możemy na nich drukować. Nawet najbardziej zaawansowane urządzenia nie znaczą zbyt wiele dla przemysłu, w którym różnorodność tworzyw odgrywa kluczową rolę. W ciągu ostatnich kilku lat rynek tworzyw możliwych do zastosowania w druku 3D rozrósł się w bardzo szybkim tempie. Firma 3M wykonała właśnie ważny krok w kierunku jego rozwoju, opracowując metodę na produkcję, przeznaczonego do druku 3D fluorowego PTFE.

Fluorowy PTFE jest jednym z ważniejszych tworzyw wykorzystywanych w przemyśle. Materiał ten jest przede wszystkim bardzo dobrym izolatorem. Posiada też właściwości hydrofobowe, czyli nie tylko nie wchłania wody, ale nie jest też przez nią zwilżany. Jego najważniejszą cechą jest jednak jeden z najniższych współczynników tarcia spośród znanych tworzyw sztucznych. Jest więc idealnym materiałem do wykonywania wszelkiego rodzaju powłok antyadhezyjnych, takich jak chociażby wewnętrzna powierzchnia patelni. Powłoki teflonowe charakteryzują się również większymi, niż w przypadku innych tworzyw, właściwościami antybakteryjnymi, więc często wykorzystywane są w narzędziach stosowanych w szpitalach.

Firma 3M wraz z zależnymi od siebie spółkami jest jednym z liderów rynku produkcji tworzyw sztucznych, w tym właśnie PTFE oraz materiałów o zbliżonych właściwościach, takich jak fluoroelastomery i inne fluorotermoplasty. Są one wykorzystywane w przemyśle gazowym, olejowym, chemicznym, motoryzacyjnym oraz lotniczym. W tych też branżach zastosowanie może znaleźć przeznaczony do druku 3D PTFE.

Tradycyjne metody produkcji części wykonanych z PTFE należą do jednych z najdroższych technik przetwarzania, które generują spore ilości odpadów. Bardzo trudno jest też wytwarzać skomplikowane geometrycznie elementy. Biorąc pod uwagę te czynniki druk 3D mógłby stanowić o wiele wydajniejszą alternatywę produkcyjną. Nikomu jednak do tej pory nie udało się opracować właściwego procesu produkcyjnego umożliwiającego wytwarzanie tego materiału dla potrzeb druku 3D.

Dokonała tego właśnie firma 3M. Ich opatentowana, przełomowa metoda przetwarzania pozwala na produkcję fluorowego PTFE, zdolnego do wykorzystania w technologii druku 3D. Otwiera to zupełnie nowe możliwości jego zastosowania, szczególnie w wytwarzaniu struktur, które do tej pory były bardzo trudne lub niemożliwe do uzyskania tradycyjnymi metodami produkcyjnymi.

Wszystkie istotne informacje pozostają póki co w sferze domysłów, ponieważ żadne szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione. To nastąpić ma w październiku na targach tworzyw sztucznych w Dusseldorfie, kiedy to omawiany materiał będzie miał swoją premierę.

Źródło: www.3ders.org

Łukasz Długosz
Redaktor Naczelny 3D w praktyce. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, fan gier komputerowych oraz właściciel sklepu filaments4U.com.

Comments are closed.

You may also like