3MF Consortium to organizacja założona przez Microsoft, skupiająca czołowe firmy informatyczne produkujące oprogramowanie 3D (m.in. Autodesk, Dassault Systèmes, Materialise czy SIEMENS) oraz firmy produkujące drukarki 3D (m.in. 3D Systems, EOS, GE, HP, PRUSA Research, SLM Solutions, czy Stratasys). Zajmuje się rozwojem uniwersalnego formatu dla druku 3D pod nazwą .3MF, które rozszerza funkcjonalności tradycyjnych formatów plików stosowanych w technologiach przyrostowych jak .STL czy .OBJ. Organizacja ogłosiła niedawno wprowadzenie nowego rozszerzenia – Volumetric Design, opartego o opis objętościowy i zaprasza do prac rozwojowych i testowania.

Projektowanie wolumetryczne zapewnia wydajne podejście do kodowania kształtów geometrycznych i właściwości przestrzennych, które są oparte na opisie opartym na objętości. Podczas gdy tradycyjne modelowanie wykorzystuje granice (np. NURBS lub siatki trójkątów) do opisania powierzchni lub brył, modelowanie wolumetryczne opiera się na matematycznym, polowym opisie całej objętości obiektu.

Zaletą modelowania wolumetrycznego jest to, że ilustruje projektantowi kiedy właściwości obiektu różnią się w przestrzeni – na przykład w przypadku gradientów koloru i przezroczystości, obiektów wewnątrz innych obiektów, rozkładu koloru lub materiału. Dzięki 3MF Volumetric Extension, wszystko to może być przekazywane przez projektanta do różnych aplikacji i do samej drukarki 3D.

Tak nowe rozszerzenie opisuje Alex Oster, przewodniczący technicznej grupy roboczej 3MF i dyrektor ds. wytwarzania przyrostowego w firmie Autodesk:

Ponieważ popularność druku 3D stale rośnie, projektowanie wolumetryczne umożliwia zarówno projektantom, jak i producentom reprezentowanie przestrzennie zróżnicowanych właściwości. Pozwala to technologiom wytwarzania przyrostowego w pełni wykorzystać swój potencjał i naprawdę zrewolucjonizować sposób projektowania i wytwarzania produktów.

Aby zapoznać się ze specyfikacją i rozszerzeniem należy wejść na stronę GitHub. Sama specyfikacja 3MF jest solidna i obejmuje siedem rozszerzeń, od rdzenia i produkcji po cięcie, materiał i właściwości (w tym kolor), siatkę, zabezpieczenia i wstępną wersję rozszerzenia Volumetric Design w wersji 0.5.

Źródło: www.3mf.io

Informacje Prasowe
Centrum Druku 3D - największy portal poświęcony technologiom przyrostowym w Polsce. Funkcjonujemy od stycznia 2013 r.

Comments are closed.

You may also like

More in News