W zeszłym miesiącu furorę na Kickstarterze wywołała nowatorska drukarka 3D, kosztująca jedynie 100$ – Peachy Printer. Zaprojektowana i skonstruowana przez  Kanadyjczyka Rylana Graystona, zebrała aż 650 000 $. Tego niesamowitego wyniku pozazdrościli mu najwyraźniej  jego rodacy z ORD Solutions, którzy wystartowali z własnym projektem drukarki 3D wyposażonej… w aż 5 głowic drukujących. Na razie oferowane rozwiązanie jest na etapie prototypu, chociaż sama konstrukcja drukarki z powodzeniem działa i jest od dawna w ogólnodostępnej sprzedaży. Zespół ORD Solutions zbiera fundusze na rozwój i wdrożenie swojego rozwiązania.

Źródło: www.kickstarter.com

Źródło: www.kickstarter.com

Jeżeli nowa wersja drukarki ORD Solutions ujrzy światło dzienne, będzie pierwszą tego typu konstrukcją seryjną na świecie. Do tej pory gorszym o jedną głowicę wynikiem może pochwalić się Hyrel 3D. Dodatkową modyfikacją w stosunku do oryginalnej konstrukcji, ma być znacząco powiększony obszar roboczy o wymiarach 28 x 27 x 16,5 cm. Firma zamierza również wymienić głowicę na wersję wykonaną w całości z metalu, dzięki czemu ma być możliwy wydruk w temperaturach powyżej 350°C. Miałoby to umożliwić druk 3D z takich materiałów jak poliwęglan czy winyl.

Zaletą drukarki 5-głowicowej jest otwarcie zupełnie nowych możliwości dla projektantów. Głowice mają występować w dwóch wariantach: o średnicy 0,35 mm lub 0,70 mm. W drugim przypadku ułatwi to druk z materiałów pokroju LayWood czy LayBrick, które lepiej drukują się z głowic o większej średnicy. Zatem oprócz oczywistego, równoczesnego druku 3D z 5 różnych kolorów, można będzie łączyć zupełnie różne materiały na niemożliwą do tej pory skalę. Z taką baterią głowic można również konfigurować zupełnie nowe metody tworzenia wydruków, np.: druk 3 różnych kolorów z 3 głowic o mniejszej średnicy i większej dokładności oraz dodatkowo druk wypełnienia i materiału podporowego z głowic o większej średnicy, co przyspieszy z kolei sam czas druku.

Źródło: www.kickstarter.com

Źródło: www.kickstarter.com

Szczegółowa specyfikacja techniczna:

 • Obszar roboczy: 280 x 270 x 165 mm
 • Średnica filamentu: 1,75 mm
 • Rodzaj materiału: ABS, PLA, poliwęglan, nylon
 • Min. wysokość drukowanej warstwy: 0,05 mm
 • Dodatkowo: możliwość montażu do 5 głowic oraz stół roboczy rozgrzewający się w niecałą minutę
Źródło: www.ordsolutions.com

Źródło: www.ordsolutions.com

Cena urządzenia wyniesie od 1614 $ (ok. 5000 PLN ) za wersję z jedną głowicą, do 2314 $ (ok. 7000 PLN) za wersję z 5 głowicami (do obydwu cen w PLN należy doliczyć podatki, cło i koszty transportu). Wg informacji zawartych na Kickstarterze, drukarka ma być dostępna w okolicach stycznia 2014 roku, z tym że jak w przypadku każdej produkcji Kickstarterowej, należy traktować to bardziej jako luźno rzucony termin niż faktyczny deadline.

Źródło: www.3dprinter.netwww.kickstarter.com

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

3 Komentarze

 1. Ot, kolejna “wielokolorowa” drukarka którą z innymi podobnymi łączy ta sama historia.

  Mają działający prototyp, ale nawet do kampanii na KS nie udało się poprawnie skalibrować maszyny tak, aby użyć więcej niż 2 kolorów. Ciekawe, czy pięciokolorowy wydruk na tej drukarce uda to się komukolwiek – i kiedykolwiek…

  1. A moim zdaniem 5 kolorów robi różnicę, ale nie aż tak wielką jak się może wydawać. Gdyby kolory można było mieszać na zasadzie CMYK wtedy byłoby to faktycznie rewolucyjne. Natomiast to co może stanowić istotną przewagę w tego typu rozwiązaniach, to łączenie różnych materiałów.

 2. Luz, można i nawet 20 głowic założyć tylko …. głowice by musiały trochę inaczej wyglądać i działać. W takiej formie jak są teraz stosowane (i jakie są w tej drukarce) to grawitacji nie oszukasz ani nie poprosisz, aby jej nie było 🙂 Ledwo co ogarniają 2 głowice i śmietnik na wydruku im się robi … szkoda czasu na takie konkretnie rozwiązanie.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować