Siła technologii addytywnej Carbon 3D polega na możliwości zastosowania jej do różnorodnych zastosowań. Szybka technologia addytywna DLS, bazująca na opatentowanej metodzie CLIP, wykorzystywana jest z powodzeniem przez firmy zajmujące się tworzeniem zarówno profesjonalnych części na potrzeby branży automotive, jak i produktów codziennego użytku.

Teraz do grona beneficjentów technologii dołączyło amerykańskie przedsiębiorstwo FinMan Fishing Innovations, zajmujące się produkcją sprzętu wędkarskiego. Dzięki technologii druku 3D udało wcielić w życie projekt elementu, którego wykonanie standardowymi metodami wytwórczymi było niemożliwe. Konstrukcja wielofunkcyjnego narzędzia została przyrównana przez producentów do szwajcarskiego scyzoryka, łączącego w sobie wysoką jakość wykonania oraz możliwość wykorzystania do różnorodnych zastosowań.

Firma funkcjonuje na rynku od 2019 roku, a jej pionierski projektem jest mocowane do wędki akcesorium, pełniące rolę wielofunkcyjnego narzędzia, które doceni każdy fan wędkarstwa. FinMan, bo tak nazywa się to urządzenie, może pełnić jednocześnie rolę nożyczek, szczypiec i noża, niemal jak klasyczny scyzoryk.

Jak zrodził się pomysł FinMan? Twórcy projektu przyznają, że pomysł stworzenia urządzenia wyniknął z własnego doświadczenia – z uwagi na fakt, że nie mogli znaleźć takiego urządzenia w sklepach postanowili je stworzyć samemu. Szybko okazało się, że produkcja tak zaawansowanego pod względem konstrukcji (a jednocześnie niewielkich rozmiarów sprzętu) wymaga specjalnej technologii produkcji. W przypadku formowania wtryskowego, konieczne było znacznie uproszczenie projektu, co niestety zmniejszyłoby funkcjonalność elementu.

Nie godząc się na kompromisy, zespół projektowy zaczął szukać alternatywy i zwrócił się do  Gallagher Corporation, należącego do Carbon Production Network. Technologia DLS okazała się rozwiązaniem, które spełniało oczekiwania firmy, zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Konstrukcja FinMan wymagała systemu produkcyjnego, który pozwoli na precyzyjnie wytworzenie elementów wyposażonych w szereg wypukłości, otworów i tekstur – jednocześnie musi spełniać wymagania dotyczące wytrzymałości i odporności na intensywną eksploatację.

Wydruk 3D wykonano z materiału RPU 70, sztywnego poliuretanu, spełniającego wszelkie wymagania techniczne stawiane przez producentów. Projekt, przed rozpoczęciem produkcji, został poddany optymalizacji – zwiększona została m.in. chropowatość niektórych powierzchni narzędzia, aby poprawić jakość chwytu i komfort użytkowników.

Gage Cutler, założyciel FinMan Fishing Innovations, podkreśla, że w ciągu kilku tygodni udało się stworzyć szereg iteracji projektowych, co byłoby niemożliwe w przypadku tradycyjnych metod produkcji. Dzięki technologiom przyrostowym produkt został wypuszczony na rynek w przewidywanym terminie, bez jakichkolwiek strat jego funkcjonalności oraz estetyki wykonania.

Założyciel firmy dodaje, że technologia druku 3D daje również możliwość szybkiego reagowania na opinie klientów i wdrażania zmian w projektach. Co więcej, możliwość produkcji zewnętrznej przez Gallagher Corporation zwolniło firmę z konieczności podejmowania początkowej, wysokiej inwestycji jaką jest np. forma wtryskowa.

Przedstawiając case study dotyczące firmy FinMan, Carbon udowadnia, że ich technologia daje nie tylko możliwość tworzenia nietypowych i wyjątkowo skomplikowanych kształtów, ale również łatwość skalowania produkcji, którą z powodzeniem można dostosować do aktualnej liczby zamówień.

Źródło: carbon3d.com

Magdalena Przychodniak
Inżynier biomedyczny śledzący najnowsze doniesienia dotyczące biodruku oraz zastosowań druku przestrzennego w nowoczesnej medycynie.

    Comments are closed.

    You may also like

    More in Projekty 3D