Zastosowanie niskobudżetowych drukarek 3D jest mocno spolaryzowane. Za ich pomocą możemy tworzyć albo bardzo konkretne rzeczy w postaci prototypów lub elementów makiet, albo mało funkcjonalne gadżety, figurki lub wazoniki. A więc drukarki 3D są wykorzystywane tylko albo do pracy, albo do zabawy. Ewidentnie brakuje czegoś po środku – rzeczy, które byłyby z jednej strony funkcjonalne, a z drugiej ładnie by wyglądały i miały luźny charakter. Czymś takim mogłyby być elementy ubioru, np. buty, jednakże mimo wielu prób, okazuje się, że technologia FDM nie jest tu najszczęśliwszym wyborem. Tymczasem Chilijski artysta Sebastian Errazuriz postanowił przekroczyć granice i ograniczenia i wykorzystując MakerBot Replicatora 2X stworzył prawdziwe dzieła sztuki…

Buty z drukrki 3D 4 07

Errazuriz stworzył niezwykłą kolekcję damskich butów, które choć funkcjonalne – pełnią bardziej rolę eksponatów stanowiąc pełnymi zmysłowości i stylu rzeźbami. Jedyna rzecz, która czyni je bardziej niezwykłymi niż ich niewiarygodne kształty to fakt, że zostały stworzone za pomocą najzwyklejszej, niskobudżetowej drukarki 3D w postaci MakerBot Replicatora 2X. I zanim ktoś powie, że Replicator 2 to nie taka znowu zwykła maszyna, niech obejrzy dokładnie prezentowane poniżej zdjęcia. Po pierwsze, nie wyglądają one jak z drukarki 3D. Po drugie – jeśli nawet, to raczej jak dzieło którejś z najdroższych maszyn Stratasysa lub 3D Systems. Tymczasem to zwykły ABS, tylko poddany późniejszej obróbce. Da się…? Da się…

Buty z drukrki 3D 4 06

Artysta stworzył swoją kolekcję “12 butów dla 12 kochanków” dla marki obuwniczej Melissa. Mimo, iż niektóre z nich nie sprawiają kompletnie takiego wrażenia, to zostały stworzone jako potencjalne elementy nowej kolekcji firmy. Póki co funkcjonują jako eksponaty spełniając rolę artystyczną i marketingową.

Buty z drukrki 3D 4 02

Każdy z butów został wydrukowany na Replicatorze 2X a następnie był piaskowany, gruntowany i malowany. Efekt jest olśniewający. Pokazuje również że drukarki FDM są w stanie wyprodukować naprawdę niesamowite modele, o ile zostaną one poddane późniejszej, specjalistycznej obróbce.

Buty z drukrki 3D 4 05

Gdy porównać prace Errazuriza do wcześniejszych eksperymentów iMakr czy Cubify, widać nie tylko różnicę klas ale również zaangażowanie i podejście do tematu. Zmienia to również znacząco moje podejście do kwestii drukowanych butów oraz koncepcji wykorzystywania niskobudżetowych drukarek 3D do produkcji elementów odzieży. Skoro można wyprodukować tak niezwykłe i bogate w detale obuwie, tym bardziej można próbować tworzyć np. biżuterię.

Źródło: www.3ders.org

Paweł Ślusarczyk
Prezes zarządu CD3D Sp. z o.o. Posiada 15-letnie doświadczenie w biznesie. Jeden z głównych animatorów polskiej branży druku 3D, związany z nią od stycznia 2013 roku. Twórca Centrum Druku 3D - trzeciego najdłużej działającego medium poświęconego technologiom przyrostowym w Europie.

8 Komentarze

 1. Próbowałem kiedyś piaskować PLA i efekt był mierny 🙁
  Może ktoś też to już robił z dobrym efektem?

 2. >Skoro można wyprodukować tak niezwykłe i bogate w detale obuwie, tym bardziej można próbować tworzyć np. biżuterię.
  Plastikową…

  1. wydaje mi się ze żołnierzyk został doklejony, na siatce widać inny model.
   http://12shoesfor12lovers.com/ tutaj z reszta jest oficjalna strona. Jak widać nazwy butów maja znaczenie 🙂

 3. Pracy trzeba włożyć, to jest sokół maltański który był wydrukowany w chyba 7 kawałkach posklejany, szlifowany, malowany, gruntowany, szlifowany, szpachlowany, szlifowany i malowany. Plus polerowanie. Efekt no druku 3d nie przypomina, przez to że skomplikowana bryła nie jest super gładki ale jest nieźle. Co do piaskowania PLA… lepszy papier ścierny 500 plus 800 wodna, zależy też jaki piasek, osobiscie polecam piasek do akwariów nie trzeba suszyć, ma dobrą ziarnistość i jest w czym wybierać, ale nigdy nie miałem okazji sprawdzać PLA.

   1. No muszę się przyznać, że tak 🙂 teraz kończę jedną fajną rzecz, ale będę się chwalił później.

    1. A jakie są jego wymiary? Pisałeś, że składa się z kilku części – dlaczego? Drukowałeś to na Replicatorze?

     1. Tak, było drukowane dosyć dawno temu na rep 1, mieliśmy jakiś kiepski filament tzn żółty plastspaw z serii (hej po co trzymać wymiar) i zatykała się głowica non stop, dla tego dla bezpieczeństwa został podzielony na 5 czy 6 kawałków, nie jest bardzo wysoki 23cm. Warstwa ze względu na to ,że wiedziałem iż skończy na nim puszka szpachli 0.27.

      PS. W piątek na naszej stronie będzie fajny wpis z druku skanowanego popiersia na prezent, tam model też był wygładzany i malowany, efekt .. ekipie która zamówiła turbo się podobało, z resztą zobaczysz 😉

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może cię również zainteresować

Więcej w Projekty 3D